آشنایی با تجهیزات دندانپزشکی

آشنایی با تجهیزات دندانپزشکی

محتوای جدول

با تجهیزات دندانپزشکی آشنا شوید.

حرفه دندانپزشکی دارای تجهیزات و لوازم بسیار زیاد است که هر کدام از آن‌ها کاربرد خاص خود را دارند و به منظور و هدف خاصی تهیه شده‌اند. طیف وسیعی از مهندسی پزشکی در طراحی و تهیه این تجهیزات دخالت دارند‌. همه ما تاکنون به دندانپزشکی مراجعه کرده‌ایم و تجهیزات دندانپزشکی را از نزدیک دیده‌ایم. شاید برای شما هم جالب باشد نام هر یک از این تجهیزات و کارایی آن‌ها را بدانید. به همین منظور در این مقاله از سایت دکتر حسین بهمنی در مورد آشنایی با تجهیزات دندانپزشکی صحبت خواهیم کرد.

معرفی تجهیزات دندانپزشکی

تجهیزات دندانپزشکی بسیار زیاد هستند. در زیر ما به معرفی تعدادی از این تجهیزات می‌پردازیم و شما را با آن‌ها آشنا می‌کنیم.

یونیت دندانپزشکی

یونیت دندانپزشکی یا همان صندلی دندانپزشکی است که برای حمل بدن بیمار مورد استفاده قرار می‌گیرد و مانند یک تختخواب است.

دستگاه ساکشن

یکی از وسایل کاربردی در دندانپزشکی دستگاه ساکشن می‌باشد که دندانپزشکان از طریق این دستگاه برای تخلیه آب و مایعات از داخل دهان در زمان انجام معاینه استفاده می‌کنند.بسته به نوع فعالیت دندانپزشک مکش این دستگاه‌ها متفاوت است. در عمل‌های جراحی لثه قدرت مکش این دستگاه حداکثر مقدار خود خواهد بود.

انبر کاوشگر دندانپزشکی

معمولا دندانپزشکان برای یافتن بیماری‌های لثه و پوسیدگی در دندان‌ها از انبر کاوشگر استفاده می‌کنند. این انبر به دلیل داشتن سر تیز مانند کارایی دیگری نیز دارد و برای تراشیدن پلاک و جرم بر روی دندان از آن نیز استفاده می‌کنند.

آینه دندانپزشکی

این وسیله یکی از ساده‌ترین لوازم و تجهیزات دندانپزشکی است که دندانپزشک با کمک گرفتن از این وسیله به بررسی داخل دهان و دندان‌ها می‌پردازد. با کمک این وسیله دندانپزشکان می‌توانند به راحتی قسمت پشتی دندان را مشاهده کنند. این آینه به صورت دو رو می‌باشد که یک روی آن مقعر است و از طریق آن فضا مورد نظر بزرگ‌تر دیده می‌شود و روی دیگر آن آینه معمولی می‌باشد که از طریق آن می‌توان تصویر واضح‌تری را دید.

اسکیلر

زمانی که حجم جرم و پلاک بر روی دندان در حد وسیعی باشد از این وسیله برای پاک کردن آن استفاده می‌کنند. جرمگیری دندان‌ها به وسیله این دستگاه انجام می‌شود.

سرنگ دندان

متخصصین از طریق این سرنگ‌ها داروهای بی‌‌حسی را به داخل لثه تزریق می‌کنند. سوزن سرنگ دندان نسبت به سرنگ‌های معمولی بلندتر است تا دندانپزشک بتواند به راحتی به موضع مورد نظر دارو را تزریق کند. دو نوع سرنگ دیگر نیز در دندانپزشکی وجود دارد که یکی از آن‌ها سرنگ آب است. این سرنگ با پاشیدن آب بر روی دندان ضایعات باقیمانده را پاک می‌نماید. نوع دیگر سرنگ هوا است که از آن برای خشک کردن محیط دهان استفاده می‌کنند تا برای انجام عمل جراحی دهان آماده گردد‌.

 تجهیزات دندانپزشکی
تجهیزات دندانپزشکی

دریل دندانپزشکی

یکی از وسایل و تجهیزات دندانپزشکی که کاربرد بسیار زیادی دارد، دریل دندانپزشکی است. از این وسیله برای تراش دندان استفاده می‌کنند. سرعت چرخش این دریل ۲۵۰ دور در دقیقه است. این وسیله به همراه تراش دندان، آب را نیز داخل دهان می‌پاشد. پاشش آب هنگام دریل دندان بسیار اهمیت دارد زیرا از آسیب‌دیدگی به مینای دندان در زمان دریل جلوگیری می‌کند. قبل از استفاده از این دستگاه، دندانپزشک از داروی بی‌حسی برای بیمار استفاده می‌کند تا بیمار درد ناشی از دریل کردن دندان را حس نکند.

از دیگر تجهیزات دندانپزشکی می‌توان به تابوره یا همان صندلی دندانپزشکی که دندانپزشکان از آن استفاده می‌کنند و پنس اشاره کرد. همانطور که عنوان شد تجهیزات دندان‌پزشکی بسیار زیاد می‌باشد که در این مقاله تنها تعدادی از آن‌ها معرفی شدند.

خلاصه

معمولا در کلینیک تخصصی دندانپزشکی زیبایی، لوازم و تجهیزات دندانپزشکی مدرن و پیشرفته‌ای نیز وجود دارد که این تجهیزات در کنار مهارت دندانپزشکان کمک شایانی برای درمان بیماری‌های دهان و دندان و کسب زیبایی افراد کرده‌ است. دکتر حسین بهمنی یکی از بهترین متخصصان در کلینیک تخصصی دندانپزشکی شمال تهران می‌باشد که با مراجعه به کارنامه حرفه‌ای این متخصص به سابقه و مهارت آن پی خواهید برد. در این راستا با شماره‌های موجود در سایت تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شماره تماس