آیا برای دندان قروچه راه حلی هست؟

دندان قروچه و راه درمان

محتوای جدول

دندان قروچه بیماری شایع در کودکان و درمان آن توسط دکتر بهمنی

یکی از بیماری‌هایی که مربوط به دندان‌پزشکی می‌باشد دندان قروچه نام دارد. این مشکل شاید در وهله اول جدی به نظر نیاید اما ادامه‌‌دار شدن آن ممکن است مشکلاتی را برای فرد ایجاد نماید. مراجعه به دندان‌پزشکی کودکان برای تشخیص و رفع این مشکل در آن‌ها لازم خواهد بود. در این مقاله از سایت دکتر حسین بهمنی این بیماری و راه‌حل‌هایی که برای برطرف نمودن آن وجود دارد را بیان می‌کنیم.

دندان قروچه چیست؟

به ساییده شدن دندان‌ها و فشار دادن فک در اصطلاح دندان‌پزشکی دندان قروچه می‌گویند. اکثر اوقات در شب این عمل اتفاق می‌افتد. این مشکل آسیب‌های جدی به دندان وارد کرده و بسیار آزاردهنده می‌باشد. این کار به صورت ناخودآگاه انجام و خود فرد متوجه این کار نخواهد شد.

دندان قروچه
دندان قروچه

علائم دندان قروچه

علائم کشیدن دندان‌ها روی هم شامل احتمال دارد صدایی ایجاد گردد که باعث بیدار شدن شخصی شده که در اتاق شما خوابیده است، دندان ممکن است ترک‌خوردگی یا لب‌پرشدگی داشته و یا لبه و سطح جونده دندان‌ها صاف و مسطح شده و یا در موارد شدید لق شده باشد، ساییده شدن مینای دندان و نمایان شدن لایه‌های داخلی‌تر دندان، افزایش یافتن درد یا حساسیت دندان، خسته بودن عضلات فک یا انقباض آن‌ها و یا قفل شدن فک به نحوی که کامل باز یا بسته نشود، درد صورت، گردن یا فک، دردی که همانند گوش درد احساس شده هر چند واقعا ارتباطی به گوش ندارد، سردردی که از شقیقه‌ها آغاز می‌گردد، صدماتی که به دلیل گاز گرفتن داخل گونه به وجود آمده است و اختلال خواب می‌شود.

دلایل ساییدن دندان‌ها به یکدیگر

دندان قروچه دلایل متنوعی خواهد داشت که از اصلی‌ترین دلایل آن می‌توان موارد زیر را بیان نمود:

 استرس و اضطراب

این بیماری در بیشتر موارد از استرس و اضطراب ناشی می‌شود.

 داروها

استفاده از داروها از جمله عواملی است که می‌تواند باعث بروز این بیماری در فرد شود. داروهای روان گردان، ضدافسردگی و ضدروان‌پریشی می‌تواند این بیماری را به همراه داشته باشد.

بیماری‌های فک و دهان

عقب یا جلو بودن فک به نحوی که به درستی دندان‌ها روی یکدیگر قرار نگیرند می‌تواند این مشکل را ایجاد نماید.

از دست رفتن دندان

نداشتن یک دندان می‌تواند باعث تشدید شدن این بیماری گردد.

روش زندگی

نوع زندگی و تغذیه سبب ساییده شدن دندان‌ها به یکدیگر می‌شوند. مواد غذایی حاوی کافئین مانند قهوه و نوشابه از جمله عواملی است که باید مورد توجه قرار گیرد.

درمان دندان قروچه
درمان دندان قروچه

راه‌های درمان

برای درمان این بیماری محافظ دهان شبانه توسط دندان‌پزشک برای شخص تجویز می‌شود. این محافظ دندان‌ها را در برابر ساییدگی و صدمات دیگر مجافظت می‌کند. اگر عامل این مشکل استرس است، باید استرس را مدیریت کرده تا این بیماری کنترل شود. در صورت داشتن اختلال خواب باید به درمان آن اقدام کرد تا به رفع شدن این بیماری کمک نماید.
از دیگر راه‌های درمان این بیماری عبارت است از:

• مصرف نکردن نوشیدنی‌ها و غذاهای کافئین‌دار مانند نوشابه، شکلات و قهوه و پرهیز از مصرف الکل زیرا مصرف الکل، این مشکل را شدیدتر خواهد کرد. جلوگیری از جویدن اشیاء مانند مداد یا یخ و آدامس، زیرا این کار باعث می‌گردد عضلات فک به عمل ساییدن بیشتر عادت کنند و احتمال این بیماری را افزایش دهد.

• تمرین کنید دندان‌ها را در بیداری فشار ندهید. به طور مثال اگر متوجه شدید در بیداری دندان‌هایتان را به هم فشار می‌دهید، زبان خود را بین آن‌ها قرار دهید. شل نمودن عضلات فک با قرار دادن یک حوله گرم روی گونه در نزدیکی گوش.

سخن پایانی

بیماری دندان قروچه از جمله مشکلاتی است که اکثر در خواب اتفاق می‌افتد و خود فرد هم متوجه آن نخواهد شد. این مشکل هم برای کودکان و هم در بزرگسالان ممکن است پیش آید و در بسیاری از مواقع نیز به مرور زمان برطرف می‌گردد. دکتر حسین بهمنی در کلینیک دندان‌پزشکی در تجریش می‌تواند در این زمینه شما را یاری نماید. برای اخذ نوبت و برقراری ارتباط جهت مشاور با کارشناسان می‌توانید با شماره‌های زیر تماس حاصل فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ویزیت آنلاین رایگان