انواع لمینت دندان در بزرگراه مدرس

انواع لمینت دندان در بزرگراه مدرس

محتوای جدول

لمینت دندان دارای انواع مختلفی است که در این مطلب با آن‌ها آشنا می‌شوید

لمینت دندان یکی از روش‌های درمان در حیطه دندانپزشکی زیبایی است. اغلب افرادی که خواستار زیبایی و دندان‌های سفید و مرتب هستند به این روش علاقه بسیاری دارند. این روش دارای انواع مختلفی است که در این مطلب از سایت دکتر حسین بهمنی شما را با آن‌ها آشنا خواهیم کرد. اگر علاقه دارید با انواع لمینت دندان آشنا شوید با ما همراه باشید.

لمینت دندان

روکش‌های دندانی همرنگ دندان هستند که روی دندان‌ها قرار داده می‌شوند. هدف از این روکش‌ها تغییر شکل، رنگ، اندازه و ظاهر دندان‌های طبیعی است. اگر به هر دلیلی دندان‌ها شکسته یا به طور کامل از لثه بیرون نیامده یا به یک سمت کج شده‌اند به کمک لمینت دندان این مشکلات را برطرف کنید.

انواع لمینت دندان

لمینت دندان انواع مختلفی دارد که در ادامه به بررسی و مقایسه آن‌ها با هم می‌پردازیم.

لمینت سرامیکی

استفاده از این روکش‌ها از دهه ۱۹۳۰ آغاز شد. برای استفاده از این روکش‌ها ابتدا دندانپزشک قالبی از دندان‌ها را به لابراتوار تحویل می‌دهد. در آنجا دندانساز از روی قالب لمینت موردنظر را با مواد خاص مربوطه و رنگ موردنظر تهیه می‌کند. سپس به دست دندانپزشک می‌رساند. دندانپزشک روکش‌ها را به طور منظمی بر روی دندان‌های از قبل تراشیده شده قرار می‌دهد.جنس این روکش‌ها از سرامیک ساخته شده است و یک لمینت دندان ایده‌آل به نظر می‌آیند.

این روکش‌ها مقاومت بسیار بالا و همچنین رنگ شفاف و درخشانی دارند. رنگ این روکش‌ها به مرور زمان تغییر نمی‌کند و ثابت است.این روکش‌ها زیست سازگار هستند به این معنی که موجب واکنش‌های آلرژیک در بافت‌های اطراف دندان شخص نمی‌شوند و به لثه‌ فرد آسیبی وارد نمی‌کنند. البته با وجود این مزایا معایبی هم دارند که از جمله‌ آن‌ها قیمت بسیار بالا و عدم ترمیم آن‌ها در صورت آسیب‌پذیری است. همچنین لمینت سرامیکی نیازمند تراش دندان و ممکن باعث آسیب رسیدن به مینای دندان شود. درصورت مراقبت از آن‌ها تا ۱۵ سال هم به طور مستمر دوام می‌آورند.

روکش کامپوزیت

این روکش‌ها از جنس پلیمری هستند. به همین دلیل از آن به عنوان ترمیم کننده‌های پلاستیکی هم یاد می‌شود. این روکش‌ها نیازمند تراش مینای دندان‌ها نیستند و مقاومت بالای لمینت سرامیکی را نیز ندارند. رنگ آن‌ها به مرور زمان تغییر می‌کند و در صورت عدم محافظت دچار لکه و تغییر رنگ می‌شوند. قیمت آن‌ها از نوع سرامیکی کم‌تر است و تنها در یک مرحله توسط دندانپزشک روی دندان‌ها قرار می‌گیرند.برای استفاده از این روکش نیازی به قالب‌گیری و لابراتوار نیست. دندانپزشک خمیر موردنظر را به صورت دانه دانه توسط اشعه روی دندان‌ها می‌چسباند. در صورت محافظت از آن‌ها تا ۷ سال می‌توان به صورت مداوم از آن‌ها استفاده کرد.

روکش لومینیرز

این روکش‌ها متعلق به یک کمپانی دندان‌سازی معتبر در آمریکا هستند که برند خود را با نام تجاری لومینیرز ثبت کرده‌اند. اگر کسی در ایران متقاضی استفاده از این نوع روکش‌ها باشد. باید دندانپزشکی که نام او در این کمپانی ثبت شده است از دندان‌های شخص یک قالب تهیه کند. سپس آن را به نمایندگی انحصاری شرکت ارسال نماید. سپس نمایندگی بعد از حدود یک ماه روکش یکسره‌ متناسب با دندان‌های فرد را ارسال می‌کند.این روکش‌ها هر زمانی‌ که شخص اراده کند قابل برداشته شدن هستند. این روکش‌ها با وجود نازک بودن مقاومت بیشتری نسبت به سایر روکش‌ها دارند.

انواع لمینت دندان
انواع لمینت دندان

ونیرهای موقت (متحرک)

این نوع روکش‌ها موقتی و بعد از تراش دندان بیمار تا زمانیکه لمینت دندان او ساخته شود قابل استفاده هستند. این روکش‌ها در دو نوع فوری و گیره‌ای سفارشی وجود دارند. این روکش‌ها، قابلیت جابجایی دارند و باکیفیت هستند، اما نیاز به مراقبت دارند و نباید غذاهای سخت مانند ته‌دیگ را با آن‌ها جوید.

نتیجه گیری

لمینت دندان، جذابیت بی‌نظیری را به دندان‌ها می‌دهد. با این وجود با توجه به میزان بودجه‌ای که قرار است صرف هزینه‌ این روکش‌ها کنید، همچنین با توجه به ظاهر دندان‌ها و نحوه‌ قرارگیری آن‌ها در کنار هم و اینکه کدام نوع این روکش‌ها مناسب‌تر است باید با یک دندانپزشک حاذق مشورت کنید. دکتر حسین بهمنی بهترین تجهیزات دندانپزشکی را مهیا کرده‌اند و خدمات ارزنده‌ای را در رابطه با لمینت دندان ارائه می‌دهند. در این راستا با کلینیک تخصصی دندانپزشکی شمال تهران تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ویزیت آنلاین رایگان