کاربرد لیزر در دندانپزشکی زیبایی

محتوای جدول

 با کاربرد لیزر در دندانپزشکی زیبایی بیشتر آشنا شوید.

 یکی از شیوه‌های درمانی نوین که امروزه بسیار به گوش می‌رسد،  استفاده از لیزرهای پر‌توان و کم‌توان در صنعت پزشکی و زیبایی است. لیزر در دندانپزشکی زیبایی نیز کابردهای بسیاری دارد به طوری که طول دوره درمان را بهبود بخشیده و باعث افزایش دقت درمان می‌شود. در این مطلب از سایت دکتر حسین بهمنی با ما همراه باشید تا کاربردها و اطلاعاتی در خصوص لیزر در دندانپزشکی زیبایی در اختیار شما قرار دهیم.

انواع لیزر در دندانپزشکی

لیزر در دندانپزشکی دارای انواع مختلفی است که به شرح زیر هستند:

  • لیزر CO2: این لیزر برای بافت نرم مناسب است و طول موج آن به آسانی در آب جذب می‌شود. از این لیزر می‌توان برای برداشتن ضایعه‌های خوش خیم و بد خیم استفاده کرد.
  • لیزر دیود: این نوع لیزر از قدرت بسیار بالایی برخوردار است و مناسب عمل‌های جراحی، به خصوص در جراحی‌های بافت‌ نرم و ضایعه‌های توموری می‌باشد.
  • لیزر اربیوم: این لیزر برای درمان‌های دندانپزشکی بسیار مناسب است. زیرا هنگام استفاده از این نوع لیزر، لرزش، فشار و صدا کم می‌شود و مقدار خونریزی در بافت نیز کاهش می‌یابد.

کاربرد لیزر در دندانپزشکی زیبایی

یکی از درمان‌های دندانپزشکی که با استفاده از لیزر انجام می‌شود بلیچینگ یا سفید کردن دندان است.  بلیچینگ دندان در حالت عادی فرآیندی سخت و زمان‌بر است ولی با استفاده از لیزر در دندانپزشکی زیبایی این فرایند با سرعت و دقت بیشتری صورت می‌گیرد. به طوری که بلیچینگ با لیزر و ژل‌های مخصوص آن از یک فرآیند دو ساعته تقریبا با ده دقیقه درمان لیزری به پایان می‌رسد.

با لیزر در دندانپزشکی زیبایی از عوارضی مانند ترک‌های ریز یا آسیب وارد کردن به مینای دندان که در فرآیند بلیچینگ به وجود می‌آید جلوگیری می‌شود.  در واقع لیزر با فعال کردن ژل بلیچینگ در مدت زمان کوتاه‌تری دمای آن را بالا می‌برد و لبخندی زیبا به شما هدیه می‌دهد.

رفع بدرنگی لثه

کاربرد دیگر آن برداشتن بدرنگی‌های لثه یا دپیگمانتاسیون لثه می‌باشد. بعضی افراد بر روی لثه خود لکه‌هایی دارند که باعث تیرگی لثه شده و در زیبایی فرد نقش بسزایی ایفا می‌کنند. این لکه‌ها به دلیل تجمع رنگدانه‌هایی در لایه‌های سطحی لثه به وجود می‌آیند. از طرفی سیگار کشیدن در بسیاری از موارد با نفوذ نیکوتین و آمین‌های حلقوی به عمق لثه، باعث تولید بیشتر این رنگدانه‌ها می‌شود. حال با استفاده از لیزر‌های دایود و اربیوم پزشک این رنگدانه‌ها را از روی لثه شما برداشته و تیرگی و لکه‌های روی لثه شما از بین می‌رود.

لیزر در دندانپزشکی زیبایی
لیزر در دندانپزشکی زیبایی

تشخیص پوسیدگی

تشخیص پوسیدگی یا تراش لیزری دندان‌ها از کاربرد‌های دیگر این تکنولوژی در بهبود رویه تشخیص و درمان در دندانپزشکی زیبایی و کمک به بیمارانی است که از صدای ناهنجار وسایل جراحی دندان پزشکی به ستوه آمده‌اند.

با کمک لیزر در دندانپزشکی زیبایی حتی می‌توانید از پوسیدگی دندان‌های خود نیز جلوگیری کنید. نوعی از لیزر‌های دندانپزشکی به نام لیزر دندان Nd:YAG وجود دارند که با ذوب کردن کریستال‌های مینایی و دوباره کریستاله کردن دندان‌ها، موجب کاهش نفوذپذیری دندان و جلوگیری از ورود میکروب‌ها و محصولات آن بر روی دندان‌ها می‌شود.

به جز زیبایی، از لیزر برای درمان‌های دیگر مانند ارتودنسی، کاشت ایمپلنت، درمان حساسیت‌های دندانی، عصب‌کشی و جراحی‌های داخل دندان نیز استفاده می‌شود. یکی از کاربردهای دیگر لیزر در دندانپزشکی زیبایی تراش مینا و عاج دندان‌ها است که با کمک لیزر می‌توان احتمال آسیب به بافت‌های مجاور را کاهش داد.

نکات مهم برای استفاده از لیزر در دندانپزشکی زیبایی

پیش از استفاده از لیزر در دندانپزشکی، محل مورد نظر برای انجام لیزر باید کاملاً خشک و تمیز باشد، زیرا وجود بزاق موجب کاهش اثر لیزر می‌شود. به یاد داشته باشید که هنگام استفاده از این روش به دلیل مضر بودن اشعه تابیده شده برای چشم بیمار و دندانپزشک، هر دو در زمان انجام لیزر باید عینک مخصوص استفاده کنند.

نتیجه گیری

برای انجام لیزر دندان می‌توانید به بهترین کلینیک دندانپزشکی خوب در شمال تهران مراجعه کنید. البته تشخیص نوع درمان به طور قطع توسط دندانپزشک متخصص تعیین می‌شود و نیازی به نگرانی وجود ندارد. در کلینیک دندانپزشکی زیبایی دکتر حسین بهمنی، پس از مراجعه بیمار دندانپزشکان متخصص بهترین نوع درمان را تعیین می‌کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شماره تماس