آیا سردرد و دندان درد به هم ربط دارند؟

دندان درد

محتوای جدول

ربط سردرد و دندان درد از هیچ تا انتها…..

مسلما برای همه شما پیش آمده است که گاهی دچار سردرد شوید و گاهی هم دچار دندان درد یا toothache. اما موضوع این است که گاهی هم پیش می‌آید که همزمان، هم از سردرد و هم از دندان درد رنج می‌برید و این یک امر طبیعی است که چنین سؤالی به ذهن شما خطور کند که آیا این دو با هم ارتباطی دارند یا خیر؟ آیا ممکن است که التهاب دندان، سردردتان را تحریک کند و بالاعکس. این نکته را هم در نظر بگیرید که گاهی ترکیبی از سردرد و درد دندان نشان‌دهنده یک مشکل اساسی در سلامتی است.
حال بهتر است که با دید عمیق‌تر به ارتباط بین سردرد و toothache نگاه کنیم و برای مراقبت از خودمان در جستجوی آگاهی بیشتر در این زمینه باشیم. در این مطلب از وب سایت دکتر حسین بهمنی با ما همراه باشید تا جواب سوالات خود را در این زمینه پیدا کنید.

سر درد و دندان درد
سر درد و دندان درد

ارتباط دندان درد و سر درد

در پاسخ به این سوال که آیا درد دندان و سردرد با هم ارتباط دارند، باید گفت که این دو ممکن است به هم مرتبط باشند. همچنین گاهی اوقات بیمارانی مراجعه می‌کنند که می‌گویند به خاطر دردهای دندانی، سردرد هم گرفته‌اند و بیمارانی هم وجود دارند که این قضیه در موردشان برعکس است. بعضی از دندان درد‌ها هم در اصل ربطی به دندانشان ندارد و منشا اصلی درد در جای دیگری است. تعداد زیادی از سردرد‌ها هم می‌توانند در دندان هم احساس شوند.

میگرن و toothache

خوب است دردهای ناشی از میگرن را هم بررسی کنید و در این رابطه باید بگوییم که میگرن شایع‌ترین و رایج‌ترین نوع سردردی است که می‌تواند مقلد toothache هم باشد. بیماران مبتلا به میگرن ممکن است سردرد و دندان درد را با هم احساس و تجربه کنند. البته میگرن انواع مختلفی دارد و صرفا علائم آن به سردرد ساده محدود نمی‌شود و حتی تشخیص قطعی آن با دندانپزشک شما نیست. دندانپزشک فقط می‌تواند با معاینه کردن دندان‌های شما، منشا دندانی درد شما را رد کند و احتمال درد میگرنی را برای شما مطرح کند. در این صورت و با وجود چنین شرایطی، شما را به متخصص مربوطه ارجاع می‌دهد تا از نظر ابتلا به میگرن مورد بررسی قرار گیرید.

مشکلات فک و دندان درد

خوب است این را هم بگوییم که گاهی مشکلات فکی و گیجگاهی هم می‌تواند در برخی از موارد، سردرد ایجاد کند. همچنین یک سری دردها به نام دردهای میوفیشیال در ناحیه دهان و صورت که منشا عضلانی دارند هم می‌توانند toothache و هم سردرد را با هم به طور همزمان ایجاد کنند. دلیل این نوع دردهای گیجگاهی گاهی ممکن است به خاطر رابطه و نظم دندان‌ها نسبت به هم در حالت‌های مختلف( اکلوژن دندانی) باشد که می‌تواند عامل مشکلات فکی و گیجگاهی و مشکلات به دنبال آن‌ها باشد.

سر درد میگرنی و دندان درد
سر درد میگرنی و دندان درد

تغذیه در سلامت دندان

 تا به این جای مطلب متوجه شدید که دردهای دندانی و سر می‌توانند روی هم اثرگذار باشند. نکاتی را در مورد نقش تغذیه در سلامت دندان‌ها بگوییم. داشتن رژیم غذایی و تغذیه مناسب و سالم، نقش بسیار قابل توجهی در بهداشت و سلامت دهان و دندان دارد و همچنین بالعکس. تغذیه نامناسب می‌تواند باعث پیشرفت بیماری‌های دهان و مشکلات دیگر مانند پوسیدگی، بیماری پریودنتال، فرسایش و سایر موارد شود. از همه مهم‌تر باعث ایجاد درد‌هایی در ناحیه دندان شود که همین امر دردهای دیگر مانند سردرد را با خود به دنبال دارد.

سخن آخر

بنابراین باید گفت که نباید نسبت به هیچ دردی بی‌تفاوت باشید و در مورد سر درد و دندان درد باید خیلی زود و آگاهانه برای رفع آن دست به کار شوید. در این مطلب از وب سایت بهترین دندانپزشک منطقه ۱ تهران یعنی دکتر حسین بهمنی شما را با ارتباط بین درد دندان و سر درد آشنا نمودیم. اگر شما هم از toothache رنج می‌برید می‌توانید به متخصص مربوطه مراجعه نمایید. در صورت داشتن سوال در این خصوص می‌توانید با شماره‌های موجود در سایت تماس گرفته و از راهنمایی کارشناسان بهره ببرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شماره تماس