کامپوزیت دندان

معرفی خدمات کامپوزیت دندان

کامپوزیت دندان یکی از روش‌های اصلاح لبخند و زیبایی دندان افراد است، و توسط ونیر دندان که از جنس کامپوزیت است انجام می‌شود. کامپوزیت یکی از پرطرفدارترین خدمات زیبایی دندان است، که برای پر کردن حفره‌های دندان، رفع لکه‌های دندان، پر کردن شکستگی‌های دندان و رفع کجی و زردی دندان درخواست می‌شود. مواد به‌کاررفته در کامپوزیت از جنس شیشه رزین و پلاستیک می‌باشد که این مواد به‌راحتی شکل می‌گیرند. در روش کامپوزیت ، دندان‌پزشکان به‌وسیله متریال خام، دندان جدیدی برای شما می‌سازند؛ ازاین‌رو ظرافت و دقت در انتخاب دندانپزشک، بسیار حائز اهمیت است و درنتیجه نهایی بسیار مؤثر می‌باشد.

معرفی خدمات کامپوزیت دندان
کامپوزیت دندان چیست؟

کامپوزیت دندان چیست؟

جست‌وجوهای دانشمندان برای یافتن یک ماده‌ برای ترمیم دندان، منجر به کشف کامپوزیت شد. کامپوزیت به انگلیسی (composite) و تکنیک اسید اچ؛ دو پیشرفت عمده ترمیم دندان در دندانپزشکی می باشد. مواد بسیار چسبنده کامپوزیت دندان، پیوند خوبی با مینا و عاج دندان ایجاد می‌کنند و این مواد از جنس شیشه، رزین و پلاستیک هستند، که می‌توان آن را به‌راحتی رنگ کرد. مواد کامپوزیت به علت رنگ طبیعی و مقرون‌به‌صرفه بودن، به‌سرعت جای الگام نقره را گرفت. ترکیبات کامپوزیت انواع گوناگونی دارند که در نهایت خمیری شکل هستند. این مواد، به‌راحتی وارد حفره‌ها و ناهمواری‌ها شده و آن را پر می‌کنند؛ همچنین کاملا همرنگ دندان هستند و فاقد هرگونه مواد فلزی می باشند.

کاربرد کامپوزیت چیست؟

اصلی‌ترین کاربرد کامپوزیت دندان، مربوط به ترمیم دندان می‌باشد. برای مثال، بیشترین مشکلی که برای دندان‌ها رخ می‌دهد، پوسیدگی دندان است. پوسیدگی دندان، به دنبال تولید اسید، به علت وجود باکتری و پلاک به وجود می‌آید و سبب فرسایش و از بین رفتن مینای دندان می‌شود. در اینجا برای پر کردن حفره‌های ایجادشده، از کامپوزیت استفاده می‌شود؛ کامپوزیت به‌راحتی وارد حفره‌های دندان شده و آن را پر می‌کند. کاربرد دیگر کامپوزیت اصلاح لبخند و رفع عیوب دندان، مانند: شکستی، سایش عاج دندان و ترمیم دندان‌های فاصله‌دار و ترمیم دندان‌های نامرتب می‌باشد. کامپوزیت دندان‌های شکسته و یا فاصله‌دار صرفا به‌منظور زیبایی انجام نمی‌شود و جنبه درمانی هم دارد، و سبب رفع مشکلات دهان و دندان و فک می‌شود.

در نظر داشته باشید که کامپوزیت دندان از پوسیدگی و آسیب‌های احتمالی دندان جلوگیری می‌کند، درنتیجه به حفظ سلامت دندان و دوام آن نیز کمک بزرگی می‌کند. کامپوزیت دندان برای ترمیم و اصلاح دندان‌های کج و بد فرم کاربرد مؤثری دارد، و افرادی که از این مشکل دندان رنج می‌برند، می‌توانند با کامپوزیت، دندان‌های صاف و یکدستی داشته باشند. کامپوزیت دندان برای سفید کردن دندان‌–ها نیز کاربرد دارد، شما می‌توانید برای زیبایی دندان‌های خود تمام دندان‌ها یا تعدادی از آن ها را کامپوزیت کنید. پرکاربردترین کامپوزیت‌ها، کامپوزیت دندان جلو، دندان نیش و کامپوزیت  خرگوشی می‌باشد.

کاربرد کامپوزیت دندان چیست؟
تأثیر کامپوزیت در سلامت و زیبایی دندان‌ها چگونه است؟

تأثیر کامپوزیت در سلامت و زیبایی دندان‌ها چگونه است؟

کامپوزیت سبب افزایش اعتمادبه‌نفس در افراد می‌شود، و به آن‌ها زیبایی را هدیه می‌کند. همچنین تأثیر کامپوزیت، در جلوگیری از آسیب‌های بعدی و حفظ سلامت دندان را نمی‌توان نادیده گرفت. با استفاده از کامپوزیت می‌توان از شکستی، پوسیدگی و فرسایش دندان‌ها در آینده، پیشگیری کرد.

انواع کامپوزیت دندان

کامپوزیت‌ها انواع مختلفی دارند و دندان‌پزشکان با توجه به نوع و تعداد دندان، شرایط فرد و نوع کامپوزیتی که نیاز است، از کامپوزیت موردنیاز استفاده می‌کنند. در ادامه انواع کامپوزیت را لیست کرده‌ایم: تمام کامپوزیت‌ها برای رفع مشکل دندان به کار می‌روند. 

کامپوزیت سرامیکی یا پرسلن

پرسلن نوعی ماده سخت سرامیکی است که از پرسلن برای ترمیم دندان و افزایش زیبایی دندان‌ها استفاده می‌شود. در این روش ، قالب‌گیری تخصصی با استفاده از اندازه‌گیری دقیق و کامپیوتری انجام شده و در نهایت قالب موردنیاز هر فرد، به‌صورت اختصاصی ساخته می‌شود. بیشترین کاربرد پرسلن در رفع مشکل دندان‌های قدامی، خلفی و رفع مشکلات جدی‌تر دندان‌ است.

کامپوزیت سرامیکی یا پرسلن
رزین کامپوزیت‌ها:

رزین کامپوزیت‌ها:

ترکیبات رزینی، شامل مواد معدنی تغییر شکل یافته بر پایه پلیمرهای رزینی، مبنای ترمیم دندان‌ها می‌باشد.

این مواد، نوعی پرکننده معدنی و یک پایه رزینی هستند که باید مقاوم باشند.

نوع اول آن‌ها را، کامپوزیت معمولی میگویند، از انواع  دیگر آن می‌توان به

کامپوزیت‌های میکروفیل، کامپوزیت‌های ماکروفیل، کامپوزیت‌های هیبریدی و نانو هیبرید اشاره کرد.

ضمنا این مواد را بسته به ویژگی جابه‌جایی که دارند، به انواع کامپوزیت‌های روان تقسیم‌بندی می‌کنند.

کامپوزیت‌های ips

کامپوزیت ips، جدیدترین نوع کامپوزیت‌ها می‌باشد، که دوام و استحکام بالایی دارند. کامپوزیت‌های ips، نسبت به انواع دیگر کامپوزیت‌ها، سازگاری بیشتری با لثه دارند؛ ازاین‌رو احتمال عفونت لثه در آن کمتر دیده می‌شود.

مزایا کامپوزیت دندان چیست؟

  1. عدم نیاز به دست‌کاری ساختمان دندان

در کامپوزیت ، معمولا نیازی به تراشیدن دندان‌ها وجود ندارد.  تنها درصورتی‌که میزان بدرنگی یا کجی دندان شدید است، ممکن است نیاز به تراشیدن دندان باشد، و یا اگر اندازه دندان، از سایر دندان‌ها بیشتر باشد، یا حالت فک جلو زده داشته باشد؛ تراشیدن دندان باید انجام شود. در این موارد دندان‌پزشکان، دندان موردنظر را تراش می‌دهند تا بتوانند فرم بهتری به کامپوزیت بدهند.

  1. امکان ترمیم شدن

کامپوزیت، ماده خمیری شکلی است، که به‌راحتی فرم دلخواه را به خود می‌گیرد. این ویژگی سبب شده درصورتی‌که، کامپوزیت به هر دلیلی دچار شکستگی و لب‌پریدگی شد، بتوان آن را ترمیم کرد.

  1. دارای ظاهری مشابه دندان طبیعی

امروزه، به دلیل مراجعه افراد به دندان‌پزشکان برای اصلاح طرح لبخند ، مهارت و تجربه دندان‌پزشکان بیشتر شده است؛ و این تجربه  باعث شده است که آن ها بتوانند دندان‌هایی زیبا و مشابه دندان طبیعی خلق کنند.

  1. کوتاه بودن دوره درمان

این عمل تنها در یک جلسه، در کلینیک دندانپزشکی انجام می‌شود؛ و این مزیت باعث شده، افرادی که با ظاهر دندان خود مشکل دارند، به‌راحتی و در کوتاه‌ترین زمان زیبایی را به دندان‌های خود هدیه دهند.

مزایا کامپوزیت دندان چیست؟

عوارض کامپوزیت دندان

کامپوزیت دندان در کنار تمام محاسن و زیبایی هایی که دارد با عوارض و معایبی نیز همراه می‌باشد. در این راستا بهتر است به موارد زیر اشاره نماییم.

کامپوزیت‌ها در طولانی مدت دچار تغییراتی در رنگ و ظاهر می‌شوند. به این شکل که اگر پس از مدتی طولانی به دندان‌های خود با دقت نگاهی بیاندازید، لکه های زرد روی آن مشاهده می کنید.

هنگام انجام کامپوزیت لایه ای نازک از روی مینای دندان‌های اصلی تراشیده می‌شود، سپس مواد ونیر نیز روی آن قرار می گیرند. این مسئله خود موجب آسیب رسانی به دندان‌های اصلی می‌شود. به دنبال این موارد احتمال دارد در طولانی مدت با پوسیدگی دندان مواجه شوید.

مراحل کامپوزیت دندان

مراحل کامپوزیت دندان از صفر تا صد به شرح زیر می باشند.

  • انتخاب رنگ (مواد ونیر در رنگ های گوناگونی تولید می‌شوند.)
  • جرمگیری و تمیز کردن دندان‌ها (از بین بردن پلاک های تجمع یافته بر مینای دندان‌ها)
  • دریل کردن مینای دندان (با دریل دندانپزشکی لایه نازکی از دندان‌های اصلی تراشیده می‌شوند تا تناسب دندان‌ها پس از استفاده از ونیر حفظ شود.)
  • متخلخل کردن دندان (سطح دندان به وسیله ژل با خاصیت اسیدی متخلخل می‌شود تا مواد ونیر تا حدی به لایه های رویی دندان نفوذ کرده و مستحکم شوند.)
  • گذاشتن کامپوزیت روی دندان (ماده کامپوزیت که به شکل پلاستیک مایع مشاهده می‌شود روی دندان‌ها قرار می گیرد.)
  • در نهایت این ماده پولیش می‌شود.

طول عمر کامپوزیت دندان

طول عمر کامپوزیت به عوامل متعددی بستگی دارد که شامل برند، کشور سازنده، کیفیت مواد، مهارت دندان‌پزشک، شیوه نصب و … می‌شود. پیش آمده است که دندان‌های کامپوزیت شده تا 10 سال با مشکل مواجه نشده باشند اما این موضوع تابع شرایط بخصوصی صدق می کند. برای مثال رعایت بهداشت دهان و دندان، عدم استفاده از دخانیات، درمان دندان قروچه و خودداری از انجام آن و … در ماندگاری کامپوزیت تاثیر بسزایی دارند.

کامپوزیت دندان افتاده

کامپوزیت ونیر برای پر کردن جاهای خالی دندان‌ها و پوشاندن ایرادهای آنها مورد استفاده قرار می گیرد. اما با آن می‌توان فضای خالی یک دندان افتاده را نیز پر کرد. به این شکل که جای لثه خالی، ایمپلنت شده و یک لایه کامپوزیت ونیر روی آن قرار می گیرد.

به عبارت دیگر دندان ایمپلنت شده را نیز کامپوزیت می کنید تا زیبایی متناسب با دیگر دندان‌های اصلی کامپوزیت شده را داشته باشد. تمام مراحل نصب، پس از کاشت دندان مشابه دندان‌های دیگر است.

کامپوزیت دندان اقساطی با سفته

کامپوزیت از جمله خدماتی است که در برخی مراکز دندانپزشکی تهران و دیگر شهرها به‌صورت قسطی انجام می‌شود. با این شرایط دیگر به دلیل مشکلات مادی از داشتن لبخندی زیبا محروم نخواهید بود.

توجه داشته باشید تنها برخی مراکز اینکار را انجام می دهند، در ضمن برای آن باید ضمانت در میان باشد. برای مثال کامپوزیت قسطی را به قید سفته نیز می‌توان انجام داد.

کامپوزیت دندان ارزان

در برخی مراکز ممکن است نصب کامپوزیت با هزینه کمتری صورت گیرد، اما احتمالا مواد بی کیفیتی در آنها مورد استفاده قرار می گیرد. به همین خاطر بهتر است با توجه به ارزان بودن یک مجموعه فورا وسوسه نشوید.

برای کامپوزیت دندان با کمترین هزینه بهتر است جویای پرطرفدارترین مراکز دندانپزشکی باشید و پیش از بهره مندی از خدمات آنها، به تحقیق بپردازید.

انتخاب دندانپزشکی هایی که با بیمه قرار داد دارند نیز در این مورد بسیار توصیه می‌شود.

کامپوزیت بهتر است یا لمینت

در راستای پاسخ به این سوال که کامپوزیت دندان بهتر است یا لمینت باید به مزایای و معایب هرکدام اشاره کنیم و آنها را با یگدیگر مقایسه نماییم.

معایب کامپوزیت:

در رابطه با ماندگاری باید بگوییم لمینت سرامیکی انتخاب بهتری می‌باشد چرا که تقریبا دو برابر کامپوزیت ونیر عمر می کند. به این شکل که لمینت تا 20 سال عمر می کند اما کامپوزیت نیز نهایتا تا 10 سال ماندگاری دارد.

لمینت در مقایسه با کامپوزیت حساسیت کمتری نسبت به لکه های زرد و تغییر رنگ دارد.

مزایای کامپوزیت:

کامپوزیت تقریبا نیمی از هزینه لمینت را داشته و در عین حال کیفیت منحصر به خود را دارد. به این معنا که هزینه ای متناسب با کیفیت خود را دارند.

در کامپوزیت لایه نازک تری از دندان اصلی تراشیده می‌شود و آسیب کمتری به آن وارد می‌شود.   

کامپوزیت دندان با بیمه نیرو های مسلح

بیمه نیروهای مسلح به کسانی تعلق می گیرد که یکی از اعضای خانواده آنها از کارمندهای اداری و نظامی نیروی مسلح باشد. این افراد از این بیمه می‌توانند برای کاهش هزینه های خدمات درمانی نیز استفاده کنند. اما استفاده از آن تنها در مراکز درمانی مجاز است که طرف قرار داد این بیمه باشند.

کامپوزیت دندان با بیمه تامین اجتماعی

بیمه تامین اجتماعی در زمینه های بازنشستگی، بیکاری و درمانی کمک حال بسیاری از کارگران می‌باشد. کسانی که تحت پوشش این بیمه می باشند می‌توانند برای کاهش هزینه های درمانی از آن بهره مند شوند. این هزینه درمانی می‌تواند مخارج دندانپزشکی را  نیز شامل شود.

اما متاسفانه مخارج مربوط به زیبایی را جبران نمی کند درنتیجه از آنجا که کامپوزیت از جهتی مربوط به زیبایی نیز می‌باشد احتمالا بیمه تامین اجتماعی آن را نمی پذیرد.

کامپوزیت دندان با بیمه تکمیلی

هزینه خدمات زیبایی دندان بسیار سنگین می‌باشد، بخصوص کامپوزیت که جنبه زیبایی نیز دارد. در صورتی که بیمه تکمیلی باشید می‌توانید از خدماتی از جمله جرمگیری لثه، جراحی دندان، بروساژ فک، کشیدن دندان عقل و … با کمترین هزینه انجام می‌شود. در صورتی که آسیب به دندان شدید باشد و از مواد کامپوزیت ونیر برای درمان استفاده شود احتمالا امکان بهره مندی از خدمات این بیمه فراهم باشد.

بهترین کامپوزیت دندان در تهران

تمامی مراکز دندانپزشکی نصب کامپوزیت را انجام داده و هرکدام از مواد، برند و روش های متفاوتی بهره می برند. به طور قطعی نمی‌توان گفت کدام دندانپزشکی بهترین یا بدترین است. برای یافتن مرکز مورد تایید و مناسب باید برای مدت طولانی به‌صورت فشرده به تحقیق و کسب اطلاعات در رابطه با مراکز مورد نظر بپردازید.

علاوه بر این اطلاعات خود درباره برندها و انواع کامپوزیت ونیرها را بالا ببرید تا انتخاب بهتری داشته باشید.

کامپوزیت دندان خرگوشی

دندان‌های خرگوشی با توجه به سبکی که دارند از باقی دندان‌ها جلوتر یا بلندتر هستند. برای پنهان کردن این برجستگی بارز می‌توانید کامپوزیت نصب کنید. تمام مراحلی که برای کامپوزیت دندان‌های معمولی طی می‌شوند در این شرایط نیز گذرانده می‌شوند. با این تفاوت که پیش از هر چیزی دندان‌های خرگوشی باید تراشیده شوند.

کامپوزیت دندان زعفرانیه

یکی از مراکزی که در سراسر تهران از اعتبار بالایی برخوردار می‌باشد و در زعفرانیه واقع است، دندانپزشکی دکتر حسین بهمنی می‌باشد. اگر قصد دارید با حداقل هزینه و بالاترین کیفیت دندان‌های خود را کامپوزیت کنید این کلینیک را به شما معرفی می کنیم. در این مرکز انواع کامپوزیت در برندهای گوناگون با بهترین روش نصب می‌شوند.

کامپوزیت دندان شکسته

یکی از اصلی ترین موارد نصب کامپوزیت روی دندان‌ها شکستگی می‌باشد. در صورتی که شکستگی جزئی باشد مواد کامپوزیت ونیر می‌تواند آن را پوشش دهد. اما در صورتی که شکستگی شدید و گسترده باشد احتمالا استفاده از این پلاستیک مایع کارساز نباشد.

یکی از مواردی که دندان شکسته را کامپوزیت می کنند گسترده بودن شکستگی برای لمینت است.

حداقل سن برای کامپوزیت 

تمایل به داشتن لبخندی زیباتر در هر سنی وجود دارد. از آنجا که کامپوزیت و لمینت امروزه رواج بسیاری در این زمینه داشته اند خانم ها و آقایان را در سنین مختلفی به خود جذب کرده اند.

به‌صورت کلی از دید دندانپزشکان کامپوزیت برای سنین 19 به بالا توصیه می‌شود. علت حساسیت سن در این مسئله استحکام و ثبات دندان‌ها در لثه می‌باشد.

کامپوزیت دندان با رنگ طبیعی

مواد ونیر به رنگ های مختلف اما هم طیف ساخته می‌شوند. بهتر است رنگی را برای کامپوزیت انتخاب نمایید که کاملا طبیعی باشد، در این مسیر باید به موارد متعددی توجه کنید. برای مثال رنگ پوست، سفیدی چشم و … بهتر است در انتخاب شما نقش داشته باشند.

اگر رنگ پوست شما تیره است از انتخاب رنگ های درخشان خود داری کنید. در صورتی که پوست روشنی دارید سفید روشن را انتخاب نمایید. توجه داشته باشید که کنتراست بین سفیدی چشم و دندان‌ها نیز در این مورد از اهمیت بالایی برخوردار است.

کامپوزیت دندان ژاپنی

کامپوزیت ژاپنی یک برند است که در جهان از اعتبار بالایی برخوردار می‌باشد. علت اعتبار آن بالا بودن کیفیت و ماندگاری بوده و در دنیای دندانپزشکی متداول ترین برند کامپوزیت می‌باشد.

این کامپوزیت با نام اصلی گرادیادایرکت کامپوزیت میکروهیبریدی می‌باشد که از دوام و ماندگاری بالایی برخوردار است. این برند بی نهایت طبیعی می‌باشد. 

کامپوزیت دندان شیشه ای

کامپوزیت شیشه ای به روش لیرینگ انجام می‌شود. درواقع به این صورت است که آن پلاستیک مایعی که روی دندان‌ها قرار می گیرد تک رنگ و یکنواخت نیست. به عبارتی دارای سایه روشن نیز می‌باشد. به این شکل که احتمالا نوک دندان‌ها را به‌صورت شفاف تری مشاهده می کنید که زیبایی منحصر به خود  را دارد.

کامپوزیت دندان جلو و عقب

همان‌طور که تاکنون با کامپوزیت آشنا شدیم می‌دانیم که یکی از بهانه‌های انجام آن زیبایی می‌باشد. درنتیجه عموماً روی دندان‌های جلویی نصب می‌شود که مشاهده می‌شوند. درواقع با مواد ونیر کامپوزیت می‌توان نقص‌ها و جاهای خالی دندان‌های جلو را پوشاند. اما درمان دندان‌های عقب با ماده ونیر کامپوزیت الزامی نمی‌باشد.

کامپوزیت دندان مردانه و زنانه

کامپوزیت طی مراحلی واحد و با ماده‌ای مشخص انجام می‌شود که برای انجام آن نمی‌توان جنسیت تعیین کرد. به‌خصوص که در ساخت کامپوزیت قالب‌گیری انجام نمی‌شود. درنتیجه حتی نمی‌توان در رابطه با اندازه فک نظری در مورد زنانه یا مردانه بودن آن مطرح کرد.

قیمت و تعرفه کامپوزیت دندان

قیمت کامپوزیت با توجه به مهارت دندان‌پزشک، کیفیت مواد استفاده‌شده و تعداد دندان‌ها شناور و متغیر می‌باشد. علاوه بر این هزینه ترمیم آن نیز با جلسات اصلی کمی متفاوت است.

کامپوزیت‌ها به سه مدل سوئیسی، آلمانی و آمریکایی تقسیم می‌شوند که هرکدام کیفیت و درنتیجه قیمت منحصر به خود را دارند. البته از نظر برند، کامپوزیت‌ها دارای دو برند نانو و ips بوده و به‌صورت متغیر 1000000 تا 2000000 تومان هزینه دارند.

 

شماره تماس