کامپوزیت دندان

معرفی خدمات کامپوزیت دندان

کامپوزیت دندان یکی از روش‌های اصلاح لبخند و زیبایی دندان افراد است، و توسط ونیر دندان که از جنس کامپوزیت است انجام می‌شود. کامپوزیت دندان یکی از پرطرفدارترین خدمات زیبایی دندان است، که برای پر کردن حفره‌های دندان، رفع لکه‌های دندان، پر کردن شکستگی‌های دندان و رفع کجی و زردی دندان درخواست می‌شود. مواد به‌کاررفته در کامپوزیت دندان از جنس شیشه رزین و پلاستیک می‌باشد که این مواد به‌راحتی شکل می‌گیرند. در روش کامپوزیت دندان، دندان‌پزشکان به‌وسیله متریال خام، دندان جدیدی برای شما می‌سازند؛ ازاین‌رو ظرافت و دقت در انتخاب دندانپزشک، بسیار حائز اهمیت است و درنتیجه نهایی بسیار مؤثر می‌باشد.

معرفی خدمات کامپوزیت دندان
کامپوزیت دندان چیست؟

کامپوزیت دندان چیست؟

جست‌وجوهای دانشمندان برای یافتن یک ماده‌ برای ترمیم دندان، منجر کشف کامپوزیت شد. کامپوزیت دندان به انگلیسی (composite) و تکنیک اسید اچ؛ دو پیشرفت عمده ترمیم دندان در دندانپزشکی می باشد. مواد بسیار چسبنده کامپوزیت دندان، پیوند خوبی با مینا و عاج دندان ایجاد می‌کنند و این مواد از جنس شیشه، رزین و پلاستیک هستند، که می‌توان آن را به‌راحتی رنگ کرد. مواد کامپوزیت دندان به علت رنگ طبیعی و مقرون‌به‌صرفه بودن، به‌سرعت جای الگام نقره را گرفت. ترکیبات کامپوزیت دندان انواع گوناگونی دارند که در نهایت خمیری شکل هستند. این مواد، به‌راحتی وارد حفره‌ها و ناهمواری‌ها شده و آن را پر می‌کنند؛ همچنین کاملا همرنگ دندان هستند و فاقد هرگونه مواد فلزی هستند.

کاربرد کامپوزیت دندان کجاست؟

اصلی‌ترین کاربرد کامپوزیت دندان، مربوط به ترمیم دندان می‌باشد. برای مثال، بیشترین مشکلی که برای دندان‌ها رخ می‌دهد، پوسیدگی دندان است. پوسیدگی دندان، به دنبال تولید اسید، به علت وجود باکتری و پلاک به وجود می‌آید و سبب فرسایش و از بین رفتن مینای دندان می‌شود. در اینجا برای پر کردن حفره‌های ایجادشده، از کامپوزیت استفاده می‌شود؛ کامپوزیت به‌راحتی وارد حفره‌های دندان شده و آن را پر می‌کند. کاربرد دیگر کامپوزیت دندان اصلاح لبخند و رفع عیوب دندان، مانند: شکستی، سایش عاج دندان و ترمیم دندان‌های فاصله‌دار و ترمیم دندان‌های نامرتب می‌باشد. کامپوزیت دندان‌های شکسته و یا فاصله‌دار صرفا به‌منظور زیبایی انجام نمی‌شود و جنبه درمانی هم دارد، و سبب رفع مشکلات دهان و دندان و فک می‌شود.

در نظر داشته باشید که کامپوزیت دندان از پوسیدگی و آسیب‌های احتمالی دندان جلوگیری می‌کند، درنتیجه به حفظ سلامت دندان و دوام آن نیز کمک بزرگی می‌کند. کامپوزیت دندان برای ترمیم و اصلاح دندان‌های کج و بد فرم کاربرد مؤثری دارد، و افرادی که از این مشکل دندان رنج می‌برند، می‌توانند با کامپوزیت، دندان‌های صاف و یکدستی داشته باشند. کامپوزیت دندان برای سفید کردن دندان‌–ها نیز کاربرد دارد، شما می‌توانید برای زیبایی دندان‌های خود تمام دندان‌ها یا تعدادی از آن ها را کامپوزیت کنید. پرکاربردترین کامپوزیت‌ها، کامپوزیت دندان جلو، دندان نیش و کامپوزیت دندان خرگوشی می‌باشد.

کاربرد کامپوزیت دندان کجاست؟
انواع کامپوزیت دندان

تأثیر کامپوزیت در سلامت و زیبایی دندان‌ها چگونه است؟

کامپوزیت دندان سبب افزایش اعتمادبه‌نفس در افراد می‌شود، و به آن‌ها زیبایی را هدیه می‌کند. همچنین تأثیر کامپوزیت، در جلوگیری از آسیب‌های بعدی و حفظ سلامت دندان را نمی‌توان نادیده گرفت. با استفاده از کامپوزیت می‌توان از شکستی، پوسیدگی و فرسایش دندان‌ها در آینده، پیشگیری کرد.

انواع کامپوزیت دندان

کامپوزیت‌ها انواع مختلفی دارند و دندان‌پزشکان با توجه نوع و تعداد دندان، شرایط فرد و نوع کامپوزیتی که نیاز است، از کامپوزیت موردنیاز استفاده می‌شود. در ادامه انواع کامپوزیت را لیست کرده‌ایم: تمام کامپوزیت‌ها برای رفع مشکل دندان به کار می‌روند. 

کامپوزیت سرامیکی یا پرسلن

پرسلن نوعی ماده سخت سرامیکی است که از پرسلن برای ترمیم دندان و افزایش زیبایی دندان‌ها استفاده می‌شود. در این روش قالب‌گیری تخصصی با استفاده از اندازه‌گیری دقیق و کامپیوتری انجام شده و در نهایت قالب موردنیاز هر فرد، به‌صورت اختصاصی ساخته می‌شود. بیشترین کاربرد پرسلن در رفع مشکل دندان‌های قدامی، خلفی و رفع مشکلات جدی‌تر دندان‌ است.

کامپوزیت سرامیکی یا پرسلن:
رزین کامپوزیت‌ها:

رزین کامپوزیت‌ها:

ترکیبات رزینی، شامل مواد معدنی تغییر شکل یافته بر پایه پلیمرهای رزینی، مبنای ترمیم دندان‌ها می‌باشد.

این مواد، نوعی پرکننده معدنی و یک پایه رزینی هستند که باید مقاوم باشند.

نوع اول آن‌ها را، کامپوزیت معمولی میگویند، از انواع  دیگر آن می‌توان به

کامپوزیت‌های میکروفیل، کامپوزیت‌های ماکروفیل، کامپوزیت‌های هیبریدی و نانو هیبرید اشاره کرد.

ضمنا این مواد را بسته به ویژگی جابه‌جایی که دارند، به انواع کامپوزیت‌های روان تقسیم‌بندی می‌کنند.

کامپوزیت‌های ips

کامپوزیت ips، جدیدترین نوع کامپوزیت‌ها می‌باشد، که دوام و استحکام بالایی دارند. کامپوزیت‌های ips، نسبت به انواع دیگر کامپوزیت‌ها، سازگاری بیشتری با لثه دارند؛ ازاین‌رو احتمال عفونت لثه در آن کمتر دیده می‌شود.

مزایا کامپوزیت دندان چیست؟

  1. عدم نیاز به دست‌کاری ساختمان دندان

در کامپوزیت دندان، معمولان نیازی به تراشیدن دندان‌ها وجود ندارد.  تنها درصورتی‌که میزان بدرنگی یا کجی دندان شدید است، ممکن است نیاز به تراشیدن دندان باشد، و یا اگر اندازه دندان، از سایر دندان‌ها بیشتر باشد، یا حالت فک جلو زده داشته باشد؛ تراشیدن دندان باید انجام شود. در این موارد دندان‌پزشکان، دندان موردنظر را تراش می‌دهند تا بتوانند فرم بهتری به کامپوزیت بدهند.

  1. امکان ترمیم شدن

کامپوزیت، ماده خمیری شکلی است، که به‌راحتی فرم دلخواه را به خود می‌گیرد. این ویژگی سبب شده درصورتی‌که، کامپوزیت به هر دلیلی دچار شکستگی و لب‌پریدگی شد، بتوان آن را ترمیم کرد.

  1. دارای ظاهری مشابه دندان طبیعی

امروزه، به دلیل مراجعه افراد به دندان‌پزشکان برای اصلاح طرح لبخند ، مهارت و تجربه دندان‌پزشکان بیشتر شده است؛ و این تجربه  باعث شده است که آن ها بتوانند دندان‌هایی زیبا و مشابه دندان طبیعی خلق کنند.

  1. کوتاه بودن دوره درمان

این عمل تنها در یک جلسه، در کلینیک دندانپزشکی انجام می‌شود؛ و این مزیت باعث شده، افرادی که با ظاهر دندان خود مشکل دارند، به‌راحتی و در کوتاه‌ترین زمان زیبایی را به دندان‌های خود هدیه دهند.

مزایا کامپوزیت دندان چیست؟

ویزیت آنلاین رایگان