لمینیت دندان

 
دندانپزشکی زیبایی شاخه‌ای است که به بهبود عملکرد و ظاهر دندان‌های فرد می‌پردازد. دندانپزشکی، آمیزه‌ای از هنر و علم است که باعث ایجاد زیبایی ظاهری (زیبایی‌شناسی)، سلامت دندان‌ها و سایر زمینه‌های مرتبط می‌شود؛ یکی از خدمات کلینک دندانپزشکی زیبایی دکتر بهمنی، لمینیت دندان است.

لمینیت دندان چیست؟

لمینیت دندان یکی از روشهای اصلاح طرح لبخند در دندانپزشکی زیبایی و ترمیی میباشد که در بعضی از موارد جایگزین ارتودنسی شده است ولی هیچ وقت نباید لمینیت به عنوان معالجه ارتودنسی انجام شود چون لمینیت برای بدفرمی، بدرنگی و پوسیدگی مختصر دندان ها قابل استفاده میباشد و نه جایگزین ارتودنسی . لمینیت های سرامیکی مقاومت بیشتری نسبت به لمینیت های کامپوزیتی دارند چون در لابراتوار و با پرسلن بسیار مستحکم ساخته میشوند و دوام آنها بیشتر از لمینیت های کامپوزیتی است.

برندها

در کلینیک دندانپزشکی دکتر بهمنی از برترین برندهای روز دنیا استفاده می گردد. برندهای لیمنیت مورد استفاده در مرکز فقط لمینیت سرامیکی ایمکس از جنس ips آلمان است.


توجه کنید!

موارد منبع استفاده از لمینیت دندانی
- کسانی که در خواب عادت به دندان قروچه دارند. - دندان هایی که ضخامت مینای آن ها به اندازه ی کافی نباشد. - افراد بهداشت دهانی کمی دارند. - افرادی که سایش دندانی دارند یا عادت به فشردن دندان ها به روی هم دارند. - دندان هایی که به سمت لب ها هستند. - افرادی که دچار بهم ریختگی های شدید دندانی هستند.
تفاوت لمینیت کامپوزیتی و سرامیکی
لمینیت کامپوزیتی ثبات کمتری دارند و بعد از 5 تا 7 سال کمی زرد رنگ می شود ولی مزیت آنها نسبت به لمینیت سرامیکی قیمت ارزان و تراش کمتر دندان می باشد. همچنین لمینیت کامپوزیتی پوششی است که طی یک جلسه به طور مستقیم توسط پزشک زیبایی بر روی دندان ها قرار داده و ساخته می شود جنس این ونیر های کامپوزیتی از همان مواد ترمیمی هم رنگ دندان است که با استفاده از آناتومی دندان ها و اصول زیبایی ساخته می شود. اما لمینیت سرامیکی یا پرسلن ونیر پوششی است از جنس نوعی سرامیک که برای ساخت آن ابتدا از دندان های بیمار قالب گرفته می شود و این قالب به لابراتوار فرستاده می شود و در آنجا با توجه به رنگ انتخاب شده ساخته می شود که این مرحله دو تا سه هفته زمان می برد. بعد از آماده شدن لمینیت های سرامیکی در جلسه ی بعدی روی دندان های بیمار چسبانده می شود.
علت های جدا شدن لمینیت از دندان
بیشترین علت جدایی لمینیت سرامیکی از دندان تغییر ناگهانی دما در محیط دهان می باشد. گاز زدن میوه های سفت و خوردن غذاهای سخت به دوام لمینیت و وینیر ضرر می زند. لمینیت ها مانند دندان های معمولی پوسیده می شوند زیرا لمینیت روی دندان را می پوشاند ولی بقیه دندان همان بافت دندان اصلی خودش است، پس باکتری ها و پلاک های میکروبی می توانند از پشت به دندان ها آسیب برسانند. رعایت موارد گفته شده در بخش مراقبت های دندان های لمینیت به کاهش پوسیدگی و مقاومت و عمر لمینیت های سرامیکی نقش بسزایی را ایفا می کنند.
مراقبت از دندان‌های لمینیت شده
- مسواک زدن 2 بار در روز - استفاده از نخ دندان - جرم گیری و پلیش دندان هر شش ما - برای افزایش عمر ونیر ها باید به نحوه ی تغذیه و غذاهایی که می خورید توجه داشته باشید برای مثال از گاز زدن میوه های سفت، خرد کردن و شکستن آجیل پرهیز کنید. - یک عادت دیگر که باعث آسیب به لمینیت می شود دندان قروچه کردن است که بهتر است این مشکل قبل از انجام لمینیت برطرف شود.
درد پس از لمینیت دندانی
بعد از انجام لمینیت، دندان ها نسبت به تغییرات دما حساس شده وممکن است هنگام نوشیدن مایعات گرم و سرد درد اندکی را تجربه کنید اما باید بدانید که این احساس گذرا است و پس از مدت کوتاهی برطرف می شود.
 

برای کسب اطلاعات بیشتر
تماس بگیرید


تماس با کلینیک
سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم
Call Now Button