لمینت دندان

لمینت دندان چیست و چگونه انجام می‌شود؟

لمینت دندان از ایده‌های دندانپزشکی نوین بوده و مورد استقبال بسیاری از مردم قرارگرفته است، این روش به زیبایی و درخشندگی دندان‌های شما کمک کرده و از مزایا یا معایب بسیاری برخوردار می‌باشد که در این صفحه به‌تفصیل به شرح آن‌ها می‌پردازیم. لمینت ، کامپوزیت ونیر نیز نامیده می‌شود که یک روکش نازک و مقاوم است. روش‌های کامپوزیت، بلیچینگ و روکش نیز ازنظر ظاهری نتیجه‌ای مانند لمینت دارند اما مراحل و کیفیت آن‌ها با یکدیگر تفاوت‌هایی دارند که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم.

لمینت دندان چیست و چگونه انجام می‌شود؟
لمینت دندان برای چه کسانی مناسب می‌باشد؟

لمینت دندان برای چه کسانی مناسب می‌باشد؟

لمینت برای کسانی لازم است که به هر دلیلی دندان‌هایی زرد یا سیاه دارند، این تغییر رنگ در دندان‌ها می‌تواند نتیجه عصب‌کشی یا مصرف برخی داروهای بخصوص باشد. همچنین دندان‌هایی که بافاصله ردیف شده‌اند کاملاً با این مواد پرشده و یکنواختی دندان‌هایی طبیعی را به دست می‌آورند. علاوه بر این ساییدگی و تغییر شکل دندان‌ها که با دلایل گوناگونی ایجاد می‌شود نیز با لمینت زیبایی خود را باز پس می‌گیرد. دندان‌هایی که بر اثر وارد شدن فشار یا ضربه دچار ترک و شکستگی شده‌اند نیز با لمینت پوشیده می‌شوند. این دندان‌ها بهتر است پیش از لمینت سلامت و استحکام کافی را به دست آورند. در غیر این صورت لمینت عمر کوتاه‌تری داشته و امکان آسیب رسیدن به آن نیز بالا می‌باشد.

مراحل انجام لمینت دندان

مراحل انجام لمینت برای دندان‌های آسیب‌دیده یا حتی سالم (جهت افزایش زیبایی) به شرح زیر می‌باشند.

  • در مرحله اول دندان‌های اصلی پاک‌سازی و ترمیم می‌شوند تا پس از لمینت مشکلی برای آن‌ها پیش نیاید. چراکه پوسیدگی و خرابی دندان اصلی که با مواد ونیر پوشانده شده‌اند، لزوم برداشتن قالب را فراهم می‌کند.
  • پس‌ازآن به آماده‌سازی دندان اصلی می‌رسیم. منظور از آماده‌سازی در این مرحله تراشیدن سطح دندان است. به این صورت که یک لایه‌نازک از دندان با دریل مینیاتوری دندانپزشکی تراشیده می‌شود تا پس از لمینت اندازه نرمال آن‌ها حفظ شود.
  • لمینت باید به شکل یک قالب ساخته شود که کاملاً فرم دندان اصلی را داشته باشد. لازم به ذکر است که ضخامت و اندازه آن باید به‌گونه‌ای باشد که دندان، بزرگ‌تر از حالت عادی به نظر نیاید. این موارد در مرحله قالب‌گیری رعایت می‌شوند، به این شیوه که قالب دندان‌ها را با موادی به‌خصوص گرفته و دندان‌پزشک با مواد لمینت، قالب موردنظر را در آزمایشگاه می‌سازد.
  • درنهایت هرکدام از لمینت ها به‌گونه‌ای با ماده‌ای بخصوص روی دندان‌های اصلی چسبانده می‌شوند که فاصله یا فشردگی میان آن‌ها وجود نداشته باشد.

هزینه لمینت دندان

قیمت لمینت دارای حداقل و حداکثری می‌باشد، اما می‌توان نرخ‌هایی شناور برای آن‌ها در نظر گرفت که در دندانپزشکی‌های گوناگون مشاهده می‌شوند. این اختلاف قیمت‌ها به تجربه دندان‌پزشک، مواد مورداستفاده، تعداد دندان‌هایی که لمینت می‌شوند، کیفیت کار و … بستگی دارد. اگر بخواهیم به یک قیمت کلی از لمینت اشاره کنیم می‌توانیم 5000000 را در نظر بگیریم که ممکن است کمتر یا بیشتر از آن نیز دریافت شود.

هزینه لمینت دندان
مزایا لمینت دندان

مزایا لمینت دندان

لمینت عمر طولانی دارد. (یکی از دلایل قیمت بالای آن نیز همین موضوع می‌باشد، چراکه عمر آن در مقایسه با تمام طرح لبخندهای دیگر اعم از کامپوزیت، روکش، کامپوزیت، اسنپ آن اسمایل، بلیچینگ و … بیشتر است. اصلی‌ترین علت تراکم طرفداران لمینت دوام بالای آن می‌باشد.) بااینکه تغییر رنگ یکی از معایب لمینت به‌حساب می‌آید اما می‌توان گفت در زرد شدن تأخیر طولانی‌تری نسبت به کامپوزیت و روکش دارد. یکی از دیگر از مزایای این طرح لبخند در مرحله آماده‌سازی مشاهده می‌شود. به این منظور که لایه‌نازکی از سطح دندان اصلی تراشیده می‌شود.

معایب لمینت دندان

  • لمینت نیز مانند دندان‌های اصلی با فشار و ضربه‌های شدید دچار ترک و شکستگی می‌شود. در این شرایط باید آن را تعویض نمایید.
  • گاهی اوقات می‌توان مشکلات آن را با ترمیم برطرف کرد اما در صورت شدید بودن آسیب‌دیدگی این امکان فراهم نمی‌باشد. اگر بخواهیم در این مورد لمینت را با کامپوزیت و دیگر روش‌ها مقایسه کنیم باید بگوییم عدم قابلیت ترمیم در آن یک ایراد به‌حساب می‌آید.
  • یکی از دیگر معایب لمینت قیمت بالای آن نسبت به دیگر روش‌ها می‌باشد.
  • درصورتی‌که توسط افراد غیرمتخصص لمینت انجام شود امکان پوسیدگی سریع دندان نیز فراهم می‌باشد.
معایب لمینت دندان
لمینت متحرک بهتر است یا ثابت

لمینت متحرک بهتر است یا ثابت

اکثر افرادی که به لمینت روی می‌آورند دو انتخاب دارند که شامل لمینت متحرک یا ثابت می‌شوند. هرکدام از این دو مدل مزایا و معایبی دارند که فرد بر اساس شناختی که نسبت به خود و روتین بهداشتی خود دارد یکی از آن‌ها را انتخاب می‌نماید. برای کسانی که بهداشت دهان و دندان را رعایت می‌کنند، لمینت ثابت انتخاب خوبی می‌باشد چراکه توانایی حفظ سلامت مواد آن را داشته و کمتر با مشکلاتی مانند پوسیدگی و خرابی مواجه می‌شوند. درعین‌حال اگر این موارد برای شما حائز اهمیت نبوده و قیمت آن در اولویت است، لمینت متحرک انتخاب بهتری است چراکه هزینه کمتری دارد، اما کیفیت آن آن‌چنان تائید نمی‌شود.

قیمت لمینت دندان

قیمت لمینت به عوامل مختلفی بستگی دارد، عواملی مانند: مهارت دندان‌پزشک، جنس لمینت، دائمی یا موقت بودن آن، کیفیت مواد مصرفی برای لمینت در قیمت نهایی لمینت بسیار مؤثر است. قیمت‌های حدودی لمینت دندان از واحدی 1.200.000 تا 7.000.000 متغیر می باشد. همان‌طور که گفته شد لمینیت‌ها انواع متفاوتی دارند مانند: لمینیت دندان موقت، لمینیت ونیر کامپوزیت، لمینت زیرکونیا، لمینت سرامیکی، لمینت ایمکس، لمینت فلدسپاتیک، که هرکدام با توجه به کارایی آن‌ها قیمت و کاربرد متفاوتی دارند.

عوارض لمینت دندان

لیمینت دندان اگرچه در زیبایی بسیار مؤثر است، اما عوارضی با خود دارد و بهتر است قبل از انجام این کار به آن فکر کنید.

ممکن است در اثر شکستن فندق، جویدن یخ و هر چیز سخت دیگری، لمینت لب پر شود در بیشتر موارد بخصوص لمینت کامپوزیتی، لمینت را می‌توان ترمیم کرد. درصورتی‌که نتوان لمینت را ترمیم کرد باید آن را عوض کنید. زمانی که لمینیت می‌کنید این عمل باید مادام‌العمر باشد زیرا به دلیل ‌تراش مینای دندان، امکان استفاده از دندان بدون روکش وجود ندارد، همچنین به دلیل ‌تراش مینای دندان، ممکن است دندان‌ها به‌ صورت موقت به گرما و سرما حساس شوند.

مراحل لمینت دندان

در ابتدا دندان‌های شما ازلحاظ هرگونه پوسیدگی بررسی می‌شوند، در صورت وجود هرگونه آسیب احتمالی، آن را برطرف می‌کنند. سپس مراحل آماده‌سازی دندان انجام می‌شود، این مرحله شامل تراش مینای دندان است که سبب افزایش چسبندگی بیشتر لمینیت به دندان می‌شود. در مرحله بعدی با توجه به سلیقه بیمار، رنگ لمینت انتخاب می‌شود و سپس مرحله قالب‌گیری را انجام می‌دهند. قالب گرفته‌شده به‌طور اختصاصی تهیه می‌شود. و در آخر لمینت‌ روی دندان قرار می‌گیرد.

طول عمر لمینت دندان

لمینت یک روش موقت ولی طولانی ‌مدت است. طول عمر لمینت بسته به این‌که چگونه از آن‌ها نگهداری می شود متغیر است. درواقع لمینت موارد زیر را برای دوام بیشتر نیاز دارد. رعایت بهداشت دهان، عدم استفاده ابزاری از دندان، پرهیز از خوردن مواد غذایی رنگی، اسیدی یا قلیایی، استفاده از محافظ شبانه برای جلوگیری از دندان ‌قروچه، عدم مصرف سیگار و…

لمینت دندان اقساطی

در شرایط اقساطی با توجه به مرکزی که خدمات لمینت را برای شما انجام می‌دهد، شروطی برای مدت ‌زمان پرداخت، شرایط ضمانت و مبلغ اقساط شما با توجه به بودجه شما انجام می‌شود. در بیشتر مواقع، کارمزد اقساط لمینت دندان ناچیز است. برای ارائه چک متقاضی باید دارای چک صیادی باشد، شغل داشته و چک برگشتی نداشته باشد.

لمینت دندان بهتر است یا کامپوزیت

این‌که کامپوزیت بهتر است یا لمینت بستگی به شما دارد، ولی به ‌طورکلی، لمینت مانند کامپوزیت‌ها قابل‌ترمیم شدن نیست و اگر لمینت سرامیکی شکسته شود، نیاز به تعویض دارد و بسیار پرهزینه است. متوسط طول عمر کامپوزیت 5-7 سال است اما در لمینت 10-20 سال متغیر است. در کامپوزیت دندان باید مراقب لکه‌ها باشید اما در لمینت حساسیت آن به لکه‌ها کمتر است.

لمینت دندان با بیمه تکمیلی

بیمه تأمین اجتماعی بخشی از موارد سطحی دندان را به‌صورت رایگان یا با دریافت هزینه کم تحت پوشش خود قرار داده است. مواردی هم چون پر کردن سطحی، کشیدن دندان، ویزیت، رادیوگرافی، جرم‌گیری لثه، جراحی دندان نهفته، ترمیم دندان خدماتی است که بیمه تأمین اجتماعی ارائه می‌دهد. بیمه تکمیلی به ‌تنهایی جراحی دهان و فک را پشتیبانی نمی‌کند و برای پوشش دهی بیشتر، می‌توانید برای دندان خود بیمه دندان را خریداری کنید.

لمینت دندان پلاستیکی

لمینت پلاستیکی یا لمینت متحرک، از نوعی پلیمر غیر سمی یا صمغ دندان با روش‌های خاصی در لابراتوار متناسب با شکل و اندازه دهان شما تولید می‌شود. این لمینت‌ها به‌صورت یک‌لایه نازک عرضه می‌شوند و می‌توانند عیوب دندان را بپوشانند تا ظاهر بهتری داشته باشد. با این نوع از لمینت نمی‌توان غذا خورد و یا در شب استراحت کرد و فقط در میهمانی‌ها قابل‌استفاده است.

لمینت پودری

این نوع از لمینت هم یک لمینت متحرک است، که به‌صورت پودر به فروش می‌رسد و برای تهیه آن شما باید مخلوط پودر و آب گرم را باهم ترکیب کرده و با قالب مخصوص روی دندان خود قرار دهید تا فرم دندان شما را ایجاد کند. این نوع لمینت کمک می‌کند دندان‌های صاف و یکدست نمای زیباتری داشته باشند.

لمینت دندان‌های پایین و بالا

به نظر بیشتر افراد تنها لمینت بالا کافی است زیرا طرح لبخند بیشتری را در برمی‌گیرد، این در حالی است که برخی افراد دارای طرح لبخند بزرگ‌تری هستند که دندان‌های پایین آنها هم دیده می‌شوند. پس در این افراد بهتر است دندان های پایین نیز لمینت شوند تا بتوانند طرح لبخند خود را زیبا کنند. برای این‌که مطمئن شوید که آیا نیاز به لمینت دندان‌های پایین خود دارید باید با دندان‌پزشکتان مشورت کنید.

لمینت دندان در تهران

برای داشتن دندان‌هایی زیبا و بادوام، باید دندان‌پزشکی انتخاب کنید که بسیار باتجربه باشد. از بهترین دندان‌پزشکان در تهران آقای دکتر حسین بهمنی هستند. ایشان با داشتن مدرک بین‌المللی، سابقه طولانی و تجربه بالا می‌توانند به شما در داشتن یک لمینت زیبا کمک کنند.

لمینت دندان جلو و عقب

لمینت معمولاً به‌منظور زیبایی انجام می‌شود، و از آن برای زیباتر شد طرح لبخند استفاده می‌شود. کمتر کسی نیاز به لمینت دندان‌های دارد. معمولاً افراد دندان‌های جلوی خود را به‌صورت خرگوشی، طبیعی یا انواع مدل‌های دیگر، لمینت می‌کنند.

انواع لمینت دندان

 انواع لمینت به سه دسته تقسیم می‌شوند: لمینت سرامیکی (غیرمستقیم)، لمینیت کامپوزیتی (مستقیم)، لمینیت دندان بدون تراش.

لمینت سرامیکی، از جنس پرسان ونیر است و با استفاده از باندینگ رزینی به دندان تراش‌خورده می‌چسبد. مواد لمینت کامپوزیتی، موادی کاملاً هم‌رنگ دندان هستند، به علت این‌که جنس آن‌ها از پلیمر است، در بسیاری از کشورها به ترمیم پلاستیکی شهرت دارند. در این روش نیازی به لابراتوار نیست و حتی ممکن است نیازی به تراش مینای دندان هم نباشد، فقط مواد کامپوزیتی به‌عنوان یک‌لایه محافظ، با استفاده از اشعه به دندان چسبانده می‌شوند. در روش لمینت بدون تراش، لمینت‌های بسیار نازکی در کشورهای دیگر ساخته می‌شوند، که پس از قالب‌گیری حدود 3 الی 4 هفته پس از قالب‌گیری لمینت شما آماده خواهد شد.

لمینت دندان طبیعی

لمینت که فرایند دندانی-زیبایی است به افراد کمک می‌کند تا یک طرح لبخند زیبا داشته باشند. با ظهور انواع لمینت‌ها و درخواست برای طبیعی بودن دندان‌ها، و افزایش مهارت و تجربه دندان‌پزشکان لمینت‌هایی مشابه دندان طبیعی پدید آمده‌اند.

لمینت دندان عصب‌کشی شده

پس از عصب‌کشی، دندان به‌طورجدی ضعیف می‌شود، برای افزایش استحکام آن می‌توانید آن را لمینت کنید. ازآنجا که لمینت کاربرد زیبایی دارد، برای دندان‌های جلو که عصب‌کشی شده‌اند می‌تواند مفید باشد. گاهی دندان به دلیل از بین رفتن بخشی از بافت خود به گرما و سرما یا حتی به قند حساس می‌شود، با استفاده از لمینت می‌توان از آن جلوگیری کرد.

لمینت دندان فاصله‌دار

گاهی لمینت دندان صرفاً جنبه زیبایی ندارد، افرادی که دندان‌های فاصله‌دار دارند، به دلیل وجود این فاصله از گیرکردن مواد غذای لابه‌لای دندان‌ها رنج می‌برند و گاهی نیز دردهایی را تحمل می‌کنند، این افراد با استفاده از لمینت می‌توانند این مشکل را حل کرده و علاوه بر اصلاح طرح لبخند خود، به درمان دندان‌هایشان نیز بپردازند.

لمینت دندان بچه‌گانه

لمینت برای کودکان نیز قابل‌استفاده است. بله، این می‌تواند یک خبر خوب محسوب شود! این طرح لبخند به کودکان کمک می‌کند به‌سرعت و بدون درد دندان‎‌هایی مرتب داشته باشند. مزیت لمینت نسبت به ارتودنسی علاوه بر درد کم، طول درمان نیز بسیار کوتاه‌مدت است.

لمینت دندان مردانه و زنانه

لمینت در زنان و مردان باهم تفاوتی ندارد، اما متقاضی لمینت بیشتر خانم‎‌ها هست که به‌منظور زیبایی، لمینت را انجام می‌دهند. همچنین بیشتر خانم‌ها از لمینت دندان برای رفع عیوب دندان خود و درنهایت برای اصلاح طرح لبخندشان استفاده می‌کنند.

لمینت دندان‌های خراب

همان‌طور که در ابتدا گفتیم درصورتی‌که وجود هرگونه آسیب احتمالی مانند پوسیدگی، باید ابتدا آن را رفع کنید سپس به سراغ لمینت و مراحل لمینت بروید. درصورتی‌که دندان عصب‌کشی شده باشد از بروز حساسیت و ضعیف شدن دندان جلوگیری می‌کند. و به علت لمینت کردن دندان و استفاده از مواد کامپوزیتی، استحکام دندان افزایش می‌یابد.

لمینت دندان‌های بزرگ

گاهی برخی از موارد، افرادی که قصد لمینت کردن دندان دارند، دارای دندان‌های بزرگی هستند و در این موارد شاید احتیاج به تراش بیشتر دندان برای کوچک‌تر کردن آنها باشد، تا ظاهر دندان بسیار زیبا و خوش‌فرم شود و طرح خنده زیبایی به وجود آید. این مرحله دردناک نیست اما شما حرکت دریل را روی دندان خود حس خواهید کرد.

شماره تماس