روش های افتادن دندان شیری در خانه بدون درد

روش های افتادن دندان شیری در خانه بدون درد

محتوای جدول

با این روش‌های دندان‌های شیری را در خانه به راحتی بکشید

مقدمه

آیا خروج دندان شیری درد دارد؟  بیشتر کودکان در ۶ سالگی دندان‌های شیری خود را از دست می‌دهند. دندان‌های جلویی اولین دندان‌هایی هستند که می‌افتد و جای آن‌ها را دندان بزرگسالی می‌گیرد‌. دکتر حسین بهمنی یکی از متخصصین معروف در زمینه دندان کودکان هستند و به شما در مورد خروج دندان‌های شیری کمک می‌کنند. در ادامه با ما همراه باشید تا در مورد افتادن دندان شیری بیشتر بدانید.

دندان شیری

کودکان با زبان زدن به دندان و عقب جلو کردن آن باعث افتادن زودتر دندان خود می‌شوند.این کار باعث می‌شود بدون درد و ناراحتی دندان‌های آن‌ها بیافتد. دندان‌های شیری ممکن است برای چندین هفته لق بمانند، در صورتی که این دندان‌ها به صورت آویزان درآید می‌توانید به کودک کمک کنید تا خودش آن را بکشد.اگر کودک نتوانست دندان خود را بیرون بکشد بهتر است به او کمک کنید.

در ابتدا داروی ضد درد به کودک بدهید تا در صورت بروز درد و ناراحتی بتواند تحمل کند. بعد از استفاده از ماده بی‌حس کننده با برداشتن یک گاز یا دستمال کاغذی دندان را جلو و عقب کنید و آن را تکان دهید. در صورتی که دندان هنوز محکم بود و به راحتی کنده نشد، دست نگهدارید و چند روز بعد مجددا امتحان کنید. بعد از خروج دندان با استفاده از یک گاز استریل تمیز، خونریزی را کنترل کنید. بعد از اتمام خونریزی مطمئن شوید که دندان به طور کامل کنده شده است.

نکات مهم برای کشیدن دندان بدون درد

برای کشیدن دندان کودکان در منزل رعایت چند نکته الزامی است. این نکات به شرح زیر هستند:

  • جلو و عقب کردن دندانبا انگشت یا زبان باعث کنده شدن آن بدون درد می‌شود.
  • مصرف غذاها و میوه‌هایی مانند سیب که سفت و سخت هستند.
  • استفاده از نخ دندان به راحتی دندان لق را بیرون می‌کشد.
  • رهایی دندان لق به حال خود، باعث افزایش سرعت می‌شود.
  • با استفاده از انبرک یا موچین بدون درد دندان را تکان دهید تا کنده شود.
  • مراجعه به دندانپزشک

عوارض خروج دندان شیری

خروج دندان شیری در منزل با عوارضی همراه است.

خونریزی

هنگام خروج دندان لق شده امکان خونریزی از لثه وجود دارد. حتما با استفاده از یک گاز استریل مرطوب خونریزی لثه را بند بیاورید. با فشار گاز استریل روی محل مورد نظر، خونریزی قطع می‌شود. در صورتی که خونریزی ادامه داشت حتما به دندانپزشک مراجعه کنید.

درد

با خروج دندان احتمال پارگی لثه و درد وجود دارد.‌ بعد از خروج دندان به دلیل ورم لثه و حساسیت بالای آن ممکن تا چند دقیقه کودک احساس درد کند. در صورت ادامه‌دار شدن درد حتما به دندانپزشک مراجعه کنید چون احتمال عفونت وجود دارد.

عفونت

یکی از مهم‌ترین مسائلی که هنگام خروج دندان لق باید به آن توجه کرد عفونت لثه است. اگر لثه دچار التهاب و درد باشد احتمال عفونت وجود دارد در این صورت  حتما به دندانپزشک مراجعه کنید.

افتادن دندان شیری در خانه
افتادن دندان شیری در خانه

ترس کودکان

تعدادی از کودکان لقی دندان را بسیار دردناک می‌دانند. آن‌ها دچار استرس و اضطراب می‌شوند و  با خروج دندان نمی‌توانند خوراکی‌هایی که دوست دارند و غذاها را بخورند. با کودک خود صحبت کنید که این کار درد ندارد. در صورت بروز درد می‌توانید از ژل مخصوص بی‌حسی روی لثه کودک بزنید.

نظر کودک در رابطه با خروج دندان شیری

یکی از مشکلات و مسائل مهم در مورد دندان‌های شیری کودکان، درد داشتن و ترسناک بودن آن برای آن‌ها است. در صورتی که کودک دوست داشته باشد دندانش به خودی خود بیفتد باید حتما به خواسته او احترام بگذاریم. همچنین داشتن آمادگی روحی و روانی برای کودک الزامی است.

نتیجه‌گیری

خروج دندان شیری یکی از بهترین اتفاقات دوران کودکی است. اما مکن این اتفاق به سادگی رخ ندهد. به همین دلیل باید به کودک کمک کنیم تا بدون درد و خونریزی دندان لق شده‌ خود را بکشد. در این مقاله از کلینیک تخصصی دندانپزشکی شمال تهران چند روش موثر و خانگی برای خروج دندان را توضیح دادیم. در این راستا با شماره‌های موجود در سایت دکتر حسین بهمنی تماس بگیرید.

یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ویزیت آنلاین رایگان