علت کجی، انحراف و ناهنجاری فک و درمان

علت کجی، انحراف و ناهنجاری فک و درمان

محتوای جدول

ناهنجاری فک و انحراف دارای علل مختلفی است که به شما خواهیم گفت

 امروزه برخی از انواع ناهنجاری‌ فک و دندان موجب شده تا افراد خنده و صحبت کردن خود را از دیگران مخفی کنند. برای دانستن راه‌های درمانی و علل ایجاد این ناهنجاری‌ها در این مقاله از سایت دکتر حسین بهمنی با ما همراه باشید.

ناهنجاری‌ فک چیست؟

زمانی که خط‌ میانی صورت و چانه در یک راستا قرار نگرفته باشند و تناسبی بین اندازه دندان‌ها و فک وجود نداشته باشد، یا فک پایین به سمت راست یا چپ انحراف پیدا کرده باشد اصطلاحا ناهنجاری‌ فک به وجود آمده است.

علائم ناهنجاری‌ فک

علائم ناهنجاری‌ ‌فک به شرح زیر هستند:

  • نفس از راه دهان
  • مکرر لب‌ها و زبان را گاز بگیرند.
  • احساس درد در ناحیه فک و دندان‌ها هنگام غذا‌ خوردن
  • مشکلات گفتاری و تکلمی هنگام صحبت کردن
  • لبخند‌های غیرطبیعی

علل انحراف و ناهنجاری‌ فک

دلایل مختلفی باعث ایجاد ناهنجاری فک می‌شوند که در ادامه شماری از آن‌‌ها را توضیح داده‌ایم:

اختلالات هورمونی و ژنتیکی

بیماری همی‌مندیبولار هیپرتروفی که در اواخر دوره نوجوانی در برخی از خانم‌ها به دلیل اختلالات هورمونی و کروموزومی ظاهر و باعث انحراف و کجی فک پایین می‌شود.

عدم روند تکامل درست در دوران جنینی

قرارگیری مادر در معرض مواد‌ شیمیایی خطرناک و سیگار یا مصرف الکل باعث وجود اختلالاتی در دوران تکامل جنین می‌شود. لذا منجر به ناهنجاری‌ فک می‌گردد.

وارد شدن ضربه به فک کودک در دوران کودکی

گاهی ضرباتی هر چند ضعیف به فک پایین کودک منجر به جابجایی و یا حتی شکستگی فک پایین می‌شود. در صورت عدم بهبود شکستگی به شکل صحیح خود، انحراف و کوچک ماندن فک پایین نسبت به بالا اتفاق می‌افتد که در بزرگسالی خود را نشان می‌دهد.

ظاهر نشدن برخی از دندان‌های دائمی و ناهنجاری فک

برای برخی از افراد بعد از خروج دندان‌های شیری تعدادی از دندان‌های دائمی تشکیل نمی‌شوند. معمولاً دندان کرسی کوچک دوم پایین (۵ پایین) و دندان پیشین دوم بالا (۲ بالا) در بعضی از افراد ظاهر نمی‌شود. این امر نیز موجب تغییراتی در ظاهر دهان فرد خواهد شد.

 ناهنجاری فک و درمان
ناهنجاری فک و درمان

افتادن دندان‌های شیری زودتر از زمان موعود

گاهی‌ اوقات دندان‌های شیری زودتر از زمان لازم می‌افتند و همین امر سبب می‌شود که دندان‌های کناری به سمت محل خالی حرکت کنند و اجازه ندهند که دندان دائمی زیرین از لثه بیرون بیاید. این موضوع باعث نامرتب شدن دندان‌ها و ظاهر زشت دهان و فک می‌شود.

نامتناسب بودن اندازه دندان‌ها و فک و ناهنجاری فک

در برخی از افراد سایز دندان‌ها نسبت به فک بزرگ‌تر که دهان به طور کامل بسته نمی‌شود و دندان‌ها نمایان هستند.

باقی ماندن برخی از عادت‌ها در کودکان و ناهنجاری فک

عادت‌هایی مانند پستانک و مکیدن انگشت شست در بعضی از کودکان بعد از دوره خردسالی همچنان ادامه دارد و منجر به تغییر زاویه فک و بد‌فرمی دندان‌ها می‌شود.

درمان انحراف‌ و ناهنجاری فک

ارتودنسی یکی از بهترین روش‌های درمانی برای ناهنجاری‌ فک به شمار می‌آید که بهترین زمان انجام آن برای دخترها بین ۸ تا ۹ سال و برای پسرها ۱۰ یا ۱۱ سال است. ارتودنسی به صورت ثابت و متحرک بر روی دندان‌ها انجام می‌شود تا دندان‌ها را به محل اصلی خود برگرداند و فرم منظمی به آن‌ها و فک بدهد.

  • در ارتودنسی به روش ثابت دندانپزشک دندان‌ها را به کمک براکت سیم‌کشی می‌کند.
  • در ارتودنسی متحرک به کمک پلاک‌هایی به نام الاینر دندان‌ها را وادار به حرکت به محل اصلی خود می‌کنند.
  • روش دیگر درمانی، جراحی فک یا جراحی ارتوگناتیک است. زمانی که برگرداندن وضعیت درست فک و دندان‌ها به کمک ارتودنسی میسر نباشد یا سن مجاز برای ارتودنسی گذشته باشد، دندانپزشک جراحی فک را برای درمان در نظر می‌گیرد.

به طور کلی برای درمان ناهنجاری‌ فک ابتدا پوسیدگی‌های دهان و دندان برطرف می‌شود. سپس دندان‌ها ارتودنسی می‌شوند و اگر این پروسه نتیجه‌بخش بود درمان به اتمام می‌رسد.

نتیجه گیری

برای رفع این مشکل در سنین کودکی و خردسالی که فک کاملا رشد نکرده است، اقدام کنید و شاهد نتایج مقبول‌تری باشید. دکتر حسین بهمنی، دندانپزشکی ماهر به کمک علم روز دنیا و گردآوری تجهیزاتی مدرن و جدید قصد درمان ناهنجاری‌ فک و انحرافات آن را دارند و تا حصول نتیجه دلخواه  بیماران در کنار آن‌ها هستند و خدمات ارزنده‌ای را در کلینیک دندانپزشکی زیبایی در شمال تهران ارائه می‌دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شماره تماس