کاربرد مسواک مخصوص ایمپلنت برای مراقبت از ایمپلنت دندان

مسواک ایمپلنت دندان

محتوای جدول

مراقبت از ایمپلنت دندان با مسواک مخصوص 

به منظور مراقبت از ایمپلنت دندان متخصصین مسواکی با نام مسواک مخصوص ایمپلنت طراحی کرده‌اند. آیا به یاد دارید که در نتیجه مراقبت‌های نامناسب و بی‌توجهی یا دیگر موارد دندان طبیعی خود را از دست داده و مجبور به استفاده از ایمپلنت شدید؟ حال اگر مراقبت‌های عمومی مخصوص دهان و دندان و همچنین مراقبت‌های مخصوص ایمپلنت را انجام ندهید با نتایجی به مراتب بدتر از گذشته روبه‌رو خواهید شد. در این مطلب از سایت دکتر حسین بهمنی با ما همراه باشید تا کاربرد مسواک مخصوص ایمپلنت را به شما شرح دهیم.

اهمیت مراقبت از ایمپلنت دندان

برای مراقبت از دندان‌ها همواره اصول یکسانی را رعایت کنید. به طور مثال دو بار مسواک در روز، کاهش مصرف نوشیدنی‌ها و موادغذایی شیرین، استفاده از نخ دندان و مراجعات منظم به دندانپزشک چند مورد از اصول اولیه مراقبت از دهان و دندان می‌باشد. هنگامی که شما از ایمپلنت استفاده می‌کنید در صورتی که مراقبت‌های مناسب را انجام ندهید شاید مجبور به استفاده از ایمپلنت‌های بیشتر شوید.

مسواک مخصوص ایمپلنت
مسواک مخصوص ایمپلنت

استفاده از مسواک ایمپلنت

فردی که برای جبران دندان از دست رفته خود از ایمپلنت دندانی استفاده می‌کند بایستی علاوه بر نکات عمومی بهداشت دهان و دندان از مسواک‌های بین دندانی یا مسواک مخصوص ایمپلنت استفاده کند. مسواک بین دندانی دارای دسته‌ای حلقه‌ای شکل و سر باریک و نرمی است که به راحتی بین دندان‌ها جا می‌گیرد و با یک حرکت بین آن‌ها را از هر گونه آلودگی، جرم و پلاک پاک می‌گرداند. این مسواک دارای طراحی ویژه و جدیدتری است. این مسواک در قسمت گردن خود دارای یک زاویه یا انحنا است. همچنین دارای سر گرد و کوچک و برس نرم و بلند است. این برس به راحتی میان فضای لثه و تاج دندان و پایه فلزی ایمپلنت قرار می‌گیرد و آنجا را تمیز می‌نماید. این طراحی بیشتر به منظور دسترسی به ناحیه‌ زیر ایمپلنت می‌باشد. همچنین سر مسواک مخصوص ایمپلنت کاملاً انعطاف‌پذیر است تا بتوان با کمک آن تمام نقاطی که دسترسی به آن‌ها سخت است را تمیز و پاکیزه نمود.

نکات مهم در استفاده از مسواک مخصوص ایمپلنت

هنگام استفاده از مسواک مخصوص ایمپلنت بایستی نکات زیر را رعایت کنید:

استفاده از مسواک
از مسواک مخصوص ایمپلنت با دقت و به آرامی استفاده نمایید. نباید به لثه آسیبی وارد شود. تعداد دفعات استفاده از آن دو بار در روز و هر بار سه دقیقه است. بهتر است یک نوبت صبح و یک نوبت شب این فرآیند را انجام دهید.
دقت کنید که حتماً فضای بین لثه و تاج دندان را نیز تمیز نمایید. هنگام استفاده از مسواک مخصوص ایمپلنت با حرکت از سمت لثه به طرف تاج دندان سطح عمودی دندان را بشویید. سپس قسمت بالای دندان را با جلو و عقب کردن مسواک پاک کنید. جهت تمیز کردن دندان‌های فک بالا، از بالا به پایین و برای دندان‌های فک پایین، از پایین به بالا است. توصیه می‌شود در انتها زبان خود را نیز بخوبی بشویید و از تجمع باکتری بر روی زبان جلوگیری کنید.

خمیردندان

استفاده از هر نوع خمیردندانی بلامانع است و شما پس از انجام ایمپلنت محدودیتی در انتخاب نوع خمیردندان نخواهید داشت.

دهانشویه

استفاده از انواع دهان‌شویه مناسب یکی دیگر از مراقبت‌های بعد از انجام ایمپلنت دندانی است. در صورتی که پزشک دهان‌شویه مخصوصی تجویز نموده استفاده از آن الزامی است و در انجام این مراقبت سهل‌انگاری نکنید. استفاده از دهان‌شویه بابونه یا آب مریم‌گلی توصیه می‌گردد.

استفاده از دستگاه ایریگیتور

همچنین در موارد خاص از دستگاه‌هایی مانند ایریگیتور دهانی استفاده می‌شود. این دستگاه برای پاک کردن نقاط غیر قابل دسترس در دهان استفاده می‌شود و در آن با پاشیدن آب، جرم و پلاک و باقیمانده غذا از لای دندان‌ها خارج می‌شود. همچنین با قابلیت ماساژ در این دستگاه می‌توان به لثه‌ها تا بهبودی کامل کمک کرد.

مسواک مخصوص ایمپلنت دندان
مسواک مخصوص ایمپلنت دندان

نتیجه‌گیری

در پایان باید گفت که کاربرد این مسواک برای مراقبت از ایمپلنت دندان از اهمیت بالایی برخوردار است. استفاده از نوع نرم آن مانع آسیب لثه خواهد شد. سعی کنید از این مسواک دوبار در روز استفاده نمایید. همچنین هر سه یا چهار ماه مسواک را تعویض کنید. با استفاده از مسواک ایمپلنت‌های دندانی خود را سالم نگهدارید تا مانند گذشته زیبایی لبخند خود را به دست آورید. در این مطلب از سایت دکتر حسین بهمنی شما را با مسواک مخصوص ایمپلنت آشنا نمودیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شماره تماس