کاهش ورم و التهاب لثه بعد از کشیدن دندان

کاهش ورم و التهاب لثه بعد از کشیدن دندان

محتوای جدول

التهاب و ورم لثه را بعد از کشیدن دندان با این روش‌ها از بین ببرید.

اگر دندان خود را کشیده‌اید و شاهد  التهاب و تورم هستید نگران نباشید و تا انتها این مقاله همراه ما باشید تا به طور کامل در مورد این التهاب و تورم و راه‌های کاهش آن صحبت کنیم. یکی از واکنش‌های طبیعی بدن بعد از خروج دندان تورم و التهاب در محل است. این التهاب و تورم نشان‌دهنده التیام در محل ریشه دندان خارج شده است. هر چقدر میزان آسیب به بافت در زمان خروج دندان بیشتر باشد، التهاب و تورم هم بیشتر است. در ادامه این مطلب از سایت دکتر حسین بهمنی در مورد کاهش ورم و التهاب لثه بعد از خروج دندان صحبت خواهیم کرد. 

مدت زمان تورم صورت پس از خروج دندان 

معمولا در زمان خروج دندان عقل تورم شایع‌تر است. میزان تورم در جراحی‌های باز و یا بسته متفاوت است. لذا مدت زمانی که صورت تورم و التهاب دارد هم متغیر می‌باشد. به طور معمول تورم و التهاب دو روز بعد از خروج دندان به بیشترین حد خود می‌رسند. در حالت طبیعی ورم صورت بین ۴ تا ۶ روز ادامه دارد و بعد از پایان ۶ روز هیچ اثری از ورم در صورت مشاهده نمی‌گردد و به طور کامل از بین می‌رود. اگر در این مدت زمان تورم صورت از بین نرود حتما باید مجددا به دندانپزشک مراجعه کنید. در مواردی دیگر در ابتدا تورم به طور کامل از بین رفته است و مجددا صورت متورم می‌شود. این حالت نشان‌دهنده زخم در محل ریشه دندان است. 

راهکارهای کاهش ورم و التهاب لثه

رعایت و انجام برخی از موارد به کاهش ورم و التهاب لثه  ناشی از خرو دندان کمک می‌نماید. این راهکار‌ها شامل موارد زیر هستند. 

سرما درمانی

یکی از شیوه‌های موجود برای کاهش ورم و التهاب لثه بعد از خروج دندان سرما درمانی است. همه ما با این شیوه به طور کامل آشنا هستیم و شاید تاکنون از این روش برای کاهش ورم و التهاب لثه کمک گرفته‌ایم. سرما با اثرگذاری بر روی عروق خونی و تنگی این عروق از تراوش خون و مایعات به درون بافت آسیب دیده جلوگیری می‌کند. از این طریق باعث کاهش ورم نیز می‌گردد. باید دقت کرد که حداکثر زمان استفاده از کمپرس آب سرد ۲۰ دقیقه می‌باشد و بعد از آن نیاز است که ۲۰ دقیقه کمپرس آب سرد انجام نداد و بعد مجددا ۲۰ دقیقه دیگر از کمپرس سرد استفاده کرد. 

کشیدن دندان
کشیدن دندان

کمپرس آب گرم

از این شیوه دو روز بعد از خروج دندان استفاده می‌شود. مدت زمان استفاده از این شیوه نیم ساعت می‌باشد.

باند فشاری

باند فشاری روش دیگر در کاهش ورم و التهاب لثه است. در این شیوه اگر دندان در قسمت جلویی باشد باند را تا می‌کنید و در قسمت خارجی لب می‌گذارید و با چسب آن را می‌چسبانید. اگر ورم در قسمت عقبی دهان باشد باید باند را از روی پوست صورت در محل قرار داد. 

هورمون‌ها و آنزیم‌ها

آنزیم‌های بسیاری در داروخانه‌ها موجود است که باعث کاهش ورم و التهاب لثه می‌شوند. باید دقت کرد که نباید از این آنزیم‌ها به صورت روزانه استفاده کرد. هورمون‌ کورتیکو استروئید نیز معمولا در کاهش ورم و التهاب لثه مورد استفاده قرار می‌گیرد. این هورمون عوارض بسیار زیادی برای بدن دارد. لذا در زمان خروج ساده دندان از آن استفاده نشود. 

خلاصه

بیشتر ما در طول زندگی دندان خود را کشیده‌ایم و شاهد التهاب و تورم در محل آن بوده‌ایم. این التهاب به مدت ۶ روز ادامه دارد که در این مدت زمان شما می‌توانید از شیوه‌هایی برای کاهش ورم و التهاب لثه خود استفاده کنید. اگر التهاب و ورم لثه شما بیش از ۶ روز طول کشید نیاز است حتما به دندانپزشک مراجعه نمایید. دکتر حسین بهمنی با استفاده از شیوه‌های نوین دندان شما را با لیزر می‌کشد و از تورم و التهاب بعد از آن جلوگیری می‌کند. در این راستا می‌توانید با شماره‌های موجود در سایت با کلینیک تخصصی دندانپزشکی شمال تهران تماس بگیرید. کارشناسان مجموعه به سوالات شما پاسخ می‌دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شماره تماس