تفاوت کامپوزیت دندان و لمینت دندان

محتوای جدول

اگر قصد انجام عمل زیبایی دندان برای اصلاح طرح لبخند خود دارید، احتمالاً کامپوزیت و یا لمینت دندان، جزو اولین انتخاب‌های شماست. اما آیا به تفاوتی که دارند فکر کرده‌اید و میدانید کدام‌یک از این روش‌ها برای شما مناسب‌تر است؟ مزایا و معایب کامپوزیت و لمینت دندان را در نظر گرفته‌اید؟ درهرصورت برای هر عمل زیبایی باید تمام جوانبش را بررسی کنید، برخی از عمل‌ها و کارهای زیبایی، برگشت‌‌ناپذیر هستند. بنابراین مراقبت و ترمیم آن‌ها مادام‌العمر‌است. در این مقاله قصد داریم که به صورت کامل به بررسی و بیان فرق و تفاوت کامپوزیت دندان و لمینت دندان در هزینه ، مزایا و معایب و انواع بپردازیم. دکتر حسین بهمنی بهترین دکتر کامپوزیت دندان و لمینت دندان در تهران و ایران می باشد.

فرق کامپوزیت و لمینت دندان چیست؟

همان‌طور که گفته شد، لمینت و کامپوزیت دندان هر دو جزو اعمال زیبایی محسوب می‌شوند. هر دو روش به‌صورت یک‌لایه نازک و به رنگ دندان، روی دندان قرار می‌گیرند و شما باید قبل از هر انتخابی معیار و فاکتورهای آن‌ها را بررسی کنید و سپس یکی از این روش‌ها را انتخاب کنید، معیارهایی مانند: هزینه، مدت‌زمان عمل، طول عمر آن‌ها، برگشت‌پذیری، عوارض هر دو روش و… در ادامه این معیارها و فاکتورها را بررسی خواهیم کرد.

تفاوت هزینه کامپوزیت و لمینت دندان

اختلاف قیمت کامپوزیت دندان و لمینیت دندان چیزی حدود دو برابر است. علت این اختلاف قیمت، انتخاب روکش مناسب دندان است. بیشترین دلیلی که کامپوزیت دندان طرفداران بیشتری دارد، هزینه بسیار مناسب آن است و باتوجه به این‌که بیشتر درمان‌ها توسط بیمه پوشش داده نمی‌شوند، برای افرادی که میزان هزینه برای آن‌ها مهم است کامپوزیت دندان انتخاب مناسب‌تری است.

تفاوت ترمیم کامپوزیت و لمینت دندان

اگر لمینت دندان دچار آسیب‌دیدگی شود، درصورتی‌که آسیب جزئی باشد، نیاز به تعویض لمینت نیست. اما اگر نیاز به تعویض لمینت داشته باشید، هزینه تعویض نسبتاً گران است. اما در کامپوزیت معمولاً ترمیم به‌سادگی انجام می‌شود و نیاز به تعویض نیست و هزینه ترمیم کامپوزیت بسیار پایین‌تر از لمینت دندان است.

تفاوت طول درمان کامپوزیت و لمینت دندان

مدت‌زمانی که برای انجام کامپوزیت و لمینت دندان صرف می‌شود نیز متفاوت است. معمولاً کامپوزیت دندان تنها در یک جلسه ویزیت به‌سادگی قابل انجام است. در روش کامپوزیت دندانپزشک ابتدا با استفاده از رزین یک پوشش از جنس رزین ایجاد می‌کند و سپس رزین اضافی را تراش داده و با نور شدید رزین را سفت می‌کند. و در مراحل آخر رزین را جلا داده و بعد صیقل داده می‌شوند. اما درروش لمینت باید منتظر ساخت روکش دندان خود بمانید، و معمولاً لمینت در چند جلسه انجام می‌شود.

تفاوت طول عمر کامپوزیت و لمینت دندان

شما چه فکر می‌کنید؟ مزایای کامپوزیت دندان بسیار است اما طول عمر لمینت دندان بیشتر از کامپوزیت دندان است. علت این تفاوت طول عمر، مواد مصرفی در این دو روش است. باوجود تلاش دانشمندان و پیشرفت‌های صورت گرفته در حوزه کامپوزیت دندان، مواد به‌کاررفته در لمینت دندان مقاوم‌تر هستند. میانگین طول عمر لمینت دندان 10-15 سال است، با رعایت بهداشت دهان و دندان، همچنین پیروی از دستورات دندانپزشک طول عمر آن افزایش می‌یابد. اما میانگین طول عمر کامپوزیت دندان 7-10 است.

آیا کامپوزیت و لمینت دندان برگشت‌پذیر است؟

اگر ازجمله افراد تنوع‌طلب هستید و ممکن است به‌زودی از انجام عمل دندان خسته شوید یا احساس می‌کنید ممکن است بعدها به هر دلیلی بخواهید از دندان طبیعی خود استفاده کنید، باید بدانید که لمینت دندان هرگز قابل بازگشت نیست. زیرا در این روش مینای دندان تراش داده می‌شود و پس‌ازآن دندان شما دیگر بدون روکش قابل‌استفاده نخواهد بود و پس از حذف لمینت به‌سرعت دچار پوسیدگی خواهد شد. اما در کامپوزیت دندان به دلیل‌تراش کم سطح دندان، شما پس از حذف کامپوزیت می‌توانید به‌سادگی و بدون استفاده از روکش دندان از دندان‌های خود استفاده کنید.

عوارض کامپوزیت و لمینت دندان

لمینت دندان برای مدت کوتاهی می‌تواند باعث حساسیت به دما گرم و سرد شود. از معایب دیگر لمینت دندان غیرقابل ‌برگشت‌پذیر بودن آن است. همان‌طور که گفته شد هزینه لمینت دندان بالاست و این مورد ‌یکی دیگر از معایب لمینت دندان است. کامپوزیت دندان به دلیل تخلخل زیاد، به‌شدت در معرض خراشیدگی و لک شدن است. و باید یک رژیم غذایی مناسب داشته باشید تا از دندان‌هایتان محافظت کنید.

مزایا کامپوزیت و لمینت دندان

کامپوزیت طول درمان کوتاه‌تری نسبت به لمینت دارد، و ارزان‌تر است. برخلاف لمینت، کامپوزیت دندان قابل‌برگشت است و پس از حذف نیازی به روکش ندارید. همچنین موارد پوسیدگی کوچک را پوشش می‌دهد. خب حالا به سراغ لمینت دندان برویم، همان‌طور که گفته‌ایم لمینت دندان استحکام بیشتری در مقابل کامپوزیت دارد، و مقاومت آن در برابر خراشیدگی و لک شدن بیشتر است.

سخن آخر

در پایان، حالا معایب و مزایا هر دو روش کامپوزیت و لمینت دندان را می‌دانید، و می‌توانید با توجه به شرایط خودتان بهترین روش برای اصلاح طرح لبخند خود را انتخاب کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شماره تماس