آیا ارتودنسی به آپنای خواب کمک می‌کند؟

ارتودنسی و تاثیرات آن بر آپنای خواب

محتوای جدول

خروپف کردن یک چیز شایع در بین افراد است، اما شما آن را نباید عادی در نظر بگیرید.

سوال مطرح شده اینجا است که آیا ارتودنسی به آپنای خواب کمک می‌کند یا نه؟ تاثیر ارتودنسی بر آپنای خواب چیست؟ شاید شما خشک بودن و یا سرد بودن دهان خود را بعد از خواب، در صبح‌گاه  تجربه کرده باشید. آیا دلیل آن را می‌دانید؟ یکی از دلایل آن این است که شاید شما دچار آپنه خواب (Sleep Apnea) شده‌اید. آیا در رابطه با این عارضه چیزی شنیده‌اید؟علائم و نشانه‌های این عارضه چه می‌باشد؟ این بیماری چه انواعی دارد؟ روش‌های درمان آن چیست؟

خروپف کردن یک چیز شایع در بین افراد است، اما شما آن را نباید عادی در نظر بگیرید. افرادی که به شدت خروپف می‌کنند ممکن است از آپنه خواب رنج ببرند، این عارضه سن و سال نمی‌شناسد و می‌تواند برای کودکان و بزرگسالان صدق کند. در این مطلب از سایت دکتر حسین بهمنی شما را با تاثیر ارتودنسی بر آپنای خواب آشنا خواهیم کرد.

آپنه خواب چیست؟

آپنه خواب هنگامی که فرد خواب است رخ می‌دهد. به توقف ناگهانی، ناخواسته و یا موقتی تنفس در خواب به صورت مکرر آپنه خواب گفته می‌شود. این عارضه در راستای کم رسیدن اکسیژن به بافت‌ها و مسدود شدن مجرای تنفسی رخ می‌دهد.

تاثیر ارتودنسی بر آپنای خواب
تاثیر ارتودنسی بر آپنای خواب

برای درمان آپنه خواب باید به چه پزشکی مراجعه کنیم؟

یک متخصص ارتودنسی به راحتی از تاثیر ارتودنسی بر آپنای خواب اطلاع دارد و نشانه‌های آپنه خواب را تشخیص دهد. علاوه بر آن می‌تواند بهترین راهکار درمانی را هم پیدا کند. در نظر داشته باشید که احتمال آن که یک متخصص ارتودنسی به تنهایی نتواند این عارضه را درمان کند وجود دارد.

تاثیر ارتودنسی بر آپنای خواب

در نظر داشته باشید زمانی که منشا این عارضه از وضعیت فک‌ها و یا دندان‌ها باشد، ارتودنسی جوابگو است و شما می‌توانید با استفاده از روش‌های متعدد ارتودنسی این بیماری را درمان کنید. البته لازم به ذکر است که در بیشتر مواقع لازم است تا ارتودنسی در کنار دیگر درمان‌ها مورد استفاده قرار گیرد تا این عارضه را درمان کند.

همانطور که گفته شد ارتودنسی یکی از موثرترین روش‌ها برای درمان آپنه خواب است. در ادامه این مطلب روش‌های ارتودنسی مورد استفاده در این بیماری را معرفی می‌کنیم:

دستگاه‌های پیشرفت فک پایین (اسپیلنت جلوآورنده فک)

این دستگاه برای افرادی مناسب است که دارای آپنه انسدادی خفیف تا متوسط در خواب هستند. این دستگاه به جلوگیری از انسداد زبان در گلو و همچنین جلو بردن فک پایین کمک می‌کند. در نظر داشته باشید که این دستگاه سبب تغییر در نحوه قرارگیری فک هنگام خواب می‌شود، همچنین این دستگاه‌ها جز ابزارهای سفارشی هستند و تاثیر ارتودنسی بر آپنای خواب را نمایان می‌کنند.

بریس‌ها و الاینرهای ارتودنسی

لازم است بدانید که این دستگاه‌ها با گذشت زمان سبب حرکت دندان‌ها و فک‌ها به سمت موقعیت درست و طبیعی خود می‌شوند. با این تفاسیر دندان‌ها دیگر باعث مسدود شدن راه تنفس نمی‌شوند.

وسیع‌کننده‌ کام (اکسپندر)

بیشتر از این دستگاه‌ها برای افراد کم سن و سال، مخصوصا دندانپزشکی کودکان استفاده می‌کنند. در وهله اول متخصص ارتودنسی باندینگ یا بندها را به دندان‌های مولر فک بالا می‌چسباند و بخش دیگر دستگاه را در سقف دهان قرار می‌دهد. در نظر داشته باشید که این دستگاه‌ها با وسیع کردن سقف دهان فضای مناسبی را برای تنفس ایجاد می‌کنند.

هدگیر ارتودنسی

هنگامی که نیروی بیشتری برای بریس‌های ارتودنسی نیاز باشد هدگیر ارتودنسی وارد عمل می‌شود. یکی از انتخاب‌های موثر در راستای وارد شدن نیروی بیشتر به بریس‌ها، هدگیر ارتودنسی می‌باشد. این دستگاه شامل بخشی است که خارج از دهان بیمار قرار می‌گیرد و تاثیر ارتودنسی بر آپنای خواب را نشان می‌دهد.

ارتودنسی و آپنای خواب
ارتودنسی و آپنای خواب

نتیجه گیری

همانطور که بیان شد به توقف ناگهانی تنفس در خواب، آپنای خواب گفته می‌شود. این عارضه در کودکان بیشتر شایع است ولی این موضوع دلیلی بر عدم وجود آن در بزرگسالی ندارد. برای درمان این بیماری می‌توانید از ارتودنسی استفاده کنید. انتخاب روش ارتودنسی و دستگاه مورد نیاز وظیفه متخصص ارتودنسی می‌باشد و شما با مراجعه به کلینیک معتبر می‌توانید به راحتی آن را درمان کنید. در این راستا کلینیک دکتر حسین بهمنی یکی از بهترین کلینیک‌ دندانپزشکی شمال تهران آماده ارائه کلیه خدمات در این زمینه است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ویزیت آنلاین رایگان