آیا می‌شود روکش دندان را برداشت؟

آیا می‌شود روکش دندان را برداشت؟

محتوای جدول

روکش دندان و برداشتن آن امکان دارد؟

روکش‌های دندانی روشی ایده‌آل برای بازسازی یا ترمیم دندان‌هایی هستند که به شدت شکسته و یا ترک خورده‌اند.  روکش دندان یک پوسته است که از آن به عنوان تاج دندان یاد می‌شود. با گذشت زمان، دندان‌های شما ممکن است آسیب ببیند، این ممکن است به دلایل مختلفی مانند پوسیدگی دندان، شکستگی و یا خیلی از موارد دیگر رخ بدهد. حتی ممکن است دندان‌های شما شکل یا اندازه خود را از دست دهند. روکش‌های دندانی به شکل خود دندان هستند که بر روی آن شما قرار می‌گیرند پس نگران ظاهر آن‌ها نباشید. با استفاده از روکش‌های دندان می‌توانید ظاهر دندان‌های آسیب‌دیده را مانند مابقی دندان‌های طبیعی، ترمیم و بادوام کنید.

در این مطلب از سایت دکتر حسین بهمنی با ما همراه باشید تا شما را روش‌های برداشتن این روکش‌ها آشنا کنیم. در صورتی که به دنبال این درمان یا تعویض آن هستید این مطلب را از دست ندهید.

آیا می‌شود روکش دندان را برداشت؟

اکثر روکش‌ها را می‌توان در صورت لزوم تعویض کرد به شرطی که ساختار دندان باقیمانده به اندازه کافی سالم باشد تا از یک روکش جدید پشتیبانی کند.  ممکن است به کارهای دیگری نیاز باشد، مانند حذف پوسیدگی بیشتر، ایجاد “تشکیل هسته” یا درمان ریشه، اما تا زمانی که ساختار دندان باقیمانده برای حمایت از یک روکش جدید کافی باشد، می‌توان آن را با موفقیت با روکش جدید جایگزین کرد. با این حال، گاهی اوقات آسیب وارد شده به دندان از طریق پوسیدگی، شکستگی یا ضربه ممکن است به این معنی باشد که دندان دیگر قابل ترمیم نیست و روش دیگری به جای روکش مناسب آن باشد.

چرا به روکش دندان نیاز داریم؟

ممکن است به دلایل مختلفی به روکش‌‌های دندانی نیاز داشته باشید، از جمله:

  • از دندان‌های ضعیف در برابر پوسیدگی، شکستگی محافظت شود.
  • دندانی که دارای فرسودگی و پوسیدگی شدید است.
  • پوشاندن و پنهان نمودن دندانی که با پرکردگی بزرگ همراه است و دندان زیادی برایش باقی نمانده است.
  • دندان‌هایی با ظاهر بد و تغییر رنگ شدید آن‌ها را پوشاند.
  • ایمپلنت دندان را پوشاند.
روکش دندان
روکش دندان

چگونه دندان برای روکش آماده می‌شود؟

برای این منظور معمولاً دو بار به دندانپزشک مراجعه خواهید کرد. در اولین بازدید، دندان شما توسط پزشک معاینه و آماده می‌شود. در ابتدا پزشک با استفاده از اشعه ایکس دندان و استخوان اطراف آن را بررسی می‌کند.

سپس در صورت وجود موارد زیر، دندانپزشک شما ممکن است مجبور شود قبل از انجام روکش، دندان را درمان کند.

  • پوسیدگی دندان
  • خطر عفونت
  • آسیب به پالپ دندان

پالپ بافت نرم داخل دندان شما است که حاوی رگ‌های خونی، اعصاب و بافت همبند است. دندانی که روکش را دریافت می‌کند، در بالا و کناره‌ها سوهان می‌خورد و مقدار دندانی که سوهان می‌زند بستگی به روکش دندان شما دارد. پس از تغییر شکل دندان از یک خمیر یا بتونه برای تهیه یک کپی (که به آن قالب نیز می‌گویند) از دندانی که قرار است روکش را دریافت کند، استفاده می‌شود. قالب‌ها به آزمایشگاه دندانپزشکی فرستاده می‌شوند. آزمایشگاه روکش‌ها را می‌سازد و معمولاً در عرض دو تا سه هفته به مطب دندانپزشکی برمی‌گردد.

در ویزیت دوم پزشک نوع دائمی را بر روی دندان شما قرار می‌دهد. ابتدا پزشک شما نوع موقت را از روی دندان برداشته و تناسب و رنگ روکش دائمی را بررسی می‌کند.

نتیجه‌گیری

 توصیه کلی این است که اولین اصل حفظ سلامت دندان‌ها، لثه و ترمیم‌های دندانی، رعایت بهداشت دهان است. مراقبت از روکش‌های دندان طول عمر آن را افزایش می‌دهد. واجب است که هر ۶ ماه یک بار حتما برای چکاپ دندان خود به دندانپزشک مراجعه کنید. مشکلات دندانی هرچه سریع‌تر شناسایی شوند درمان آن‌ها ساده‌تر بوده و هزینه کم‌تری خواهد داشت. در این راستا می‌توانید به بهترین کلینیک دندانپزشکی شمال تهران متعلق به دکتر حسین بهمنی مراجعه کنید. برای این منظور در تمامی ایام هفته با شماره‌های موجود در سایت تماس بگیرید. تمامی خدمات دندانپزشکی در کلینیک دکتر بهمنی در محیطی کاملا مدرن و بهداشتی با تجهیزاتی به روز به شما عزیزان ارایه می‌شود. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شماره تماس