آیا پوسیدگی دندان شیری روی دندان‌های دائمی اثر دارد؟

پوسیدگی دندان شیری و دندان‌های دائمی

محتوای جدول

تاثیر پوسیدگی دندان شیری روی دندان‌های دائمی

آیا پوسیدگی دندان‌ شیری روی دندان‌های دائمی تاثیر می‌گذارد؟ اکثر والدین اهمیت داشتن دندان‌های شیری سالم را دست‌کم می‌گیرند و اجبار کودکان برای مسواک زدن را کاری دشوار می‌دانند. کودکان به طور کامل اهمیت مسواک زدن و نخ دندان کشیدن را درک نمی‌کنند و در حال آموزش عادات بهداشت دهان و دندان خود هستند، بنابراین به عنوان والدین، ضروری است که اهمیت بهداشت دندان را به فرزندان خود بیاموزید و از پوسیدگی دندان‌های آنان جلوگیری کنید.

اگرچه دندان‌های شیری موقتی هستند اما می‌توانند تأثیر بسزایی بر سلامت دهان و دندان کودک شما داشته باشند. در این مطلب از سایت دکتر حسین بهمنی شما را با این تاثیرات آشنا خواهیم کرد.

آیا پوسیدگی دندان شیری روی دندان‌های دائمی اثر دارد؟

اغلب کودکان تا قبل از یک سالگی رشد دندان‌هایشان شروع شده و تا سه سالگی کامل می‌شوند. اگرچه این دندان‌ها معمولاً در عرض سه یا چهار سال می‌افتند (در برخی موارد، عمر طولانی‌تری دارند)، اما به این معنی نیست که آن‌ها بی‌اهمیت هستند.

حال به این سوال می‌پردازیم که آیا پوسیدگی دندان شیری روی دندان‌های دائمی تاثیر دارد؟ بله، در واقع این عارضه می‌تواند انواع مختلفی از مشکلات را ایجاد کند. اگر پوسیدگی دندان درمان نشود، سلامت کلی دهان کودک ممکن است به خطر بیافتد.

  • در برخی موارد، دندان‌های شیری آسیب‌دیده باعث ایجاد مشکلاتی در ساختار، رشد و انسداد فک می‌شود.
  • ناگفته نماند که پوسیدگی در صورت عدم درمان می‌تواند باعث درد فیزیکی و ناراحتی عاطفی نیز شوند.
  • همچنین پوسیدگی دندان‌ شیری می‌تواند باعث عفونتی شود که بر روی دندان‌های دائمی زیرین تاثیر می‌گذارد.
  • با گذشت زمان باکتری‌های موجود در دندان رشد می‌کنند و به استخوان زیرین پیشرفت خواهند کرد. در این محیط غنی از باکتری، دندان‌های دائمی که هنوز در حال رشد هستند ممکن است عفونی شوند.
  • اگر دندان‌های زیرین زنده بمانند، ممکن است در آینده بدشکل، تغییر رنگ و لکه‌ دائمی داشته باشند.

علت پوسیدگی دندان در کودک چیست؟

پوسیدگی دندان اغلب توسط باکتری‌ها ایجاد می‌شود و زمانی که غذاهای حاوی کربوهیدرات (قند و نشاسته) روی دندان باقی می‌مانند، این اتفاق می‌افتد.این گونه غذاها شامل شیر، نوشابه، کشمش، آبنبات، کیک، آب میوه، غلات و نان هستند. باکتری‌هایی که به طور معمول در دهان زندگی می‌کنند، این غذاها را تغییر می‌دهند و اسید می‌سازند. ترکیب باکتری‌ها، غذا، اسید و بزاق ماده‌ای به نام پلاک را تشکیل می‌دهد که به دندان‌ها می‌چسبد. با گذشت زمان، اسیدهای ساخته شده توسط باکتری‌ها مینای دندان را از بین می‌برند و باعث پوسیدگی دندان شیری می‌شوند.

پوسیدگی دندان شیری
پوسیدگی دندان شیری

مراقبت از دندان‌های شیری

از جمله کارهایی که از دست پدر و مادرها برمی‌آید و می‌توانند کودک خود را ترغیب کنند که آن را جدی بگیرد رعایت بهداشت فردی است. این مراقبت‌ها به شرح زیر هستند:

  • شما می‌توانید هر روز صبح و شب با هم مسواک بزنید و از نخ دندان استفاده کنید و هفته‌ای یک تا دو بار از دهان‌شویه‌ استفاده نمایید.
  • همچنین هر ۶ ماه یک‌بار به دندانپزشکی مراجعه کنید تا در حافظه‌ کودکان این روتین ثبت شود.
  • اگر شما به کودک خود کمک کنید تا عادت‌های سالمی بسازد، در بزرگسالی دارای دندان‌های زیبا و سالمی خواهد بود.

در پایان ذکر این نکته مهم را به خاطر داشته باشید که با درمان و ترمیم صحیح پوسیدگی دندان شیری می‌توانید لبخندی زیبا را به فرزند دلبندتان هدیه دهید و اعتماد به نفس آن‌ها را بالا ببرید.

نتیجه گیری

اگر می‌خواهید فرزند شما با این باور بزرگ شود که بی‌توجهی به دندان‌ها و دوری از دندانپزشک اشکالی ندارد و آسیب چندانی به دندان‌ آن‌ها نمی‌زند همین الان از این تفکر دست بردارید و آن‌ها را تشویق کنید و عادات خوب بهداشت دهان و دندان را از سنین پایین در فرزندان خود تثبیت نمایید. همچنین چکاپ‌های دوره‌ای کودکان را جدی بگیرید و آن‌ها را پیگیری نمایید. در این راستا کلینیک دندانپزشکی کودکان دکتر حسین بهمنی آماده ارائه کلیه خدمات دندانپزشکی است. برای این منظور با شماره‌های موجود در سایت تماس بگیرید و از تمامی خدمات کلینیک دندانپزشکی خوب در شمال تهران بهره ببرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شماره تماس