ارتودنسی ديمون

محتوای جدول

ارتودنسی دارای انواع مختلفی است كه يكی از اين انواع، ارتودنسی ديمون است كه محبوبيت زيادی دارد چرا كه دارای ويژگی های منحصر به فردی است. با توجه به ويژگی های بی نظير براكت های ديمون و محبوبيتی كه دارد در اين مقاله به معرفی  آن می پردازيم و توضيحاتی اجمالی را پيرامون اين نوع از ارتودنسی بيان می كنيم.

ارتودنسی ديمون

ارتودنسی ديمون انقلاب بزرگی در زمينه ارتودنسی ايجاد كرد به طوری كه متخصصان اين نوع از ارتودنسی را رولز رويس بريس های ارتودنسی می دانند. اين براكت ها به گونه ای طراحی شده كه بازه زمانی درمان و نياز به مراجعه به دندانپزشک در طول دوره كاهش يافته است كه اين امر موجب صرفه جويی در وقت و هزينه می شود. علاوه بر اين بايد گفت كه بهداشت دهان و دندان در طول دوره ارتودنسی از اهميت بسيار بالايی برخوردار است كه در اين زمينه هم ارتودنسی ديمون كاركرد خود را نشان داده و حفظ بهداشت دهان و دندان با سهولت بيشتری صورت می پذيرد.

در خصوص نحوه عملكرد ارتودنسی ديمون هم بايد گفت كه بر خلاف بريس های سنتی كه در آن ها سيم های قوس دار از بين براكت های فلزی عبور داده می شود تا فشار لازم جهت حركت و صاف شدن دندان ها اعمال شود؛ در اين بين وضعيت سيم و براكت بايد به صورت دوره ای و توسط متخصص تنظيم شود. اما در ارتودنسی ديمون يک مكانيزم اسلايد مانند به سيم كه دارای قوس است اين امكان را می دهد تا آزادانه حركت و فشاری كه به براكت ها و دندان ها وارد می شود را تنظيم كند.

تفاوت ارتودنسی ديمون و معمولی
تفاوت ارتودنسی ديمون و معمولی

در واقع به جای اينكه نياز باشد تا به دفعات متعدد جهت تنظيم سيم به متخصص مراجعه كرد، براكت ديمون طوری تنظيم می شود كه بعد از اينكه دندان ها به ميزان مشخصی حركت كرد سيم آزاد گذاشته می شود تا دوباره حركت كند و با اعمال فشار مشخص دوباره دندان ها به سمت صاف شدن حركت كنند و اين روند به قدری ادامه پيدا می كند تا دندان ها صاف شوند.

يكی ديگر از تفاوت های اصلی براكت ديمون با براكت های معمولی كم تر بودن ميزان درد است چرا كه براكت های ديمون فشار مشخص و حساب شده ای را جهت صاف شدن به دندان ها اعمال می كنند به جهت منجر به كاهش شديد درد می شود. علاوه بر اين در ارتودنسی های ثابت به دندان ها براكت متصل می شود سپس از بين براكت ها سيم قوس دار عبور داده می شود همچنين برای اتصال مطمئن تر سيم به براكت از حلقه های كوچكی كه از جنس الاستيک است استفاده می شود. مشكلی كه اين حلقه ها ايجاد می كنند اين است كه باعث اصطكاک زيادی می شوند و همين امر حركت دندان ها را كند تر و دردناک تر می كند و همچنين باعث جذب زياد رطوبت در اطراف خود می شود كه در ادامه اين رطوبت باعث افزايش پلاک ها و باكتری ها می شود در نتيجه حفظ بهداشت دهان و دندان دشوار تر می شود. اما سيستم ارتودنسی ديمون دارای يک اسلايد داخلی با ويژگی باز و بسته شدن است كه منجر به قفل شدن سيم ارتودنسی می شود لذا نيازی به حلقه های لاستيكی نيست و در نتيجه دندان ها راحت تر حركت می كنند و حفظ بهداشت و دهان و دندان هم راحت تر می شود.

ويژگی ديگری كه در خصوص ارتودنسی های ديمون مطرح است بحث شفاف بودن آن است؛ در واقع نوعی از ارتودنسی های ديمون وجود دارد كه كاملا شفاف است كه در نتيجه باعث كاهش ديد و به نوعی نامرئی شدن سيم و براكت ها می شود. علاوه بر اين با توجه به نبود اصطكاک و كنترل فشاری كه روی دندان ها وارد می شود صاف شدن و مرتب شدن دندان ها در مدت زمان كم تری صورت می گيرد. اين در حالی است كه به لحاظ كيفی هم اين براكت ها شرايط ايده آل تری دارند و نتيجه فرايند درمانی كيفيت بالاتری خواهد داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شماره تماس