ارتودنسی لینگوال چیست؟ مزایا و معایب

رفع نامرتبی دندان‌ها با ارتودنسی لینگوال

محتوای جدول

راه حلی جهت رفع مشکل نامرتبی دندان‌ها، ناهنجاری‌ها، مشکلات دندان‌ها و فک بدون دیده شدن

ارتودنسی لینگوال چیست؟ یکی از راه حل‌های رفع مشکل نامرتبی دندان‌ها، ناهنجاری‌ها، مشکلات دندان‌ها و فک ارتودنسی است. در این راستا این ارتودنسی یکی از انواع ارتودنسی‌های نامرئی به شمار می‌رود. این روش برای افرادی مناسب است که تمایلی به دیده شدن بریس‌ها روی دندان‌های خود ندارند. در نظر داشته باشید که بریس‌های ارتودنسی لینگوال در پشت دندان‌ها نصب می‌شوند. به این بریس‌ها، پشت دهانی می‌گویند. در این مطلب از سایت دکتر حسین بهمنی همراه ما باشید تا شما را با این روش ارتودنسی بیشتر آشنا کنیم.

ارتودنسی لینگوال چیست؟

این نوع ارتودنسی یا همان روش مخفی درمانی است که ابزار آن در پشت دندان‌ها قرار داده می‌شود. با این تفاسیر به بریس‌های آن داخلی می‌گویند و در معرض دید نیستند‌.

"<yoastmark

مزایای ارتودنسی لینگوال

نامرئی بودن این نوع ارتودنسی تنها مزیت این روش نیست، بلکه مزیت‌های دیگری هم دارد. آن‌ها عبارت اند از:

نامرئی بودن

نامرئی بودن تفاوت بارز لینگوال با انواع دیگر ارتودنسی است. به دلیل قرارگیری براکت‌ها پشت دندان، سطح دندان دیگر دچار ساییدگی نمی‌شود. همچنین در این روش به راحتی می‌توانید غذا بخورید.

ثابت بودن

ارتودنسی لینگوال به دلیل ثابت بودن می‌تواند عملکرد بهتری داشته باشد.

درمان ازدحام دندان‌ها و کج بودن شدید

یکی از بهترین روش‌ها برای درمان دندان‌ها که انحراف شدید دارند، ارتودنسی لینگوال است. برای درمان مال اکلوژن‌های شدید مثل اصلاح کراس بایت و اندربایت استفاده می‌شود. برای رفع فاصله بین دندان‌ها هم بهترین گزینه این ارتودنسی است.

عدم تغییر رنگ دندان‌ها

در صورت عدم رعایت بهداشت دهان و دندان هنگام ارتودنسی رنگ دندان‌ها تغییر می‌کند ولی در ارتودنسی لینگوال اینچنین نمی‌باشد و دندان‌ها تغییر رنگ نمی‌دهند و اگر تغییر رنگی هم صورت بگیرد پشت دندان‌ها است.

"<yoastmark

معایب ارتودنسی لینگوال

روش درمانی ارتودنسی از نوع لینگوال دارای یک سری معایب به شرح زیر است:

روش نصب

یکی از معایب آن جایگذاری و نصب صحیح آن‌ است که به مهارت و دقت خاصی نیاز دارد. روند درمان ارتودنسی بی‌نتیجه خواهد ماند اگر بریس‌ها در پشت دندان به درستی کار گذاشته نشوند.

بررسی و زمان‌بندی آن

افراد در طول درمان ارتودنسی در راستای روند درمان و معاینه دستگاه‌ها و دندان‌ها باید به متخصص ارتودنسی خود مراجعه کنند. در طول درمان زمان لازم برای معاینات نسبت به سایر روش‌های ارتودنسی بیشتر است. جدا از آن معاینه و روند بررسی این روش کمی مشکل می‌باشد. زیرا به دلیل قرارگیری براکت‌ها در پشت دندان آن‌ها باید با دقت و مهارت بررسی شوند.

تمیز کردن

به دلیل قرارگیری براکت‌ها در پشت دندان تمیز کردن و مراقبت از آن‌ها کمی مشکل می‌شود. با این تفاسیر بیمار باید دقت و وقت بیشتری در راستای مراقبت از دستگاه‌های ارتودنسی و دندان‌ها بگذارد. برای افرادی که در این زمینه کمی سستی می‌کنند مشکل آفرین است.

ثابت بودن

در داخل و پشت دندان‌ها دستگاه‌های این نوع ارتودنسی قرار می‌گیرند و در این موقعیت زبان فرد کمی احساس ناراحتی می‌کند. این مسئله با گذشت زمان حل می‌شود و فرد بیمار عادت می‌کند. شما می‌توانید بریس‌های متحرک را هنگام غذا خوردن، مسواک زدن و نخ دندان کشیدن از دهان خارج کنید. اما بریس‌های ثابت چنین قابلیتی را ندارند. با این تفاسیر فرد طی درمان با ارتودنسی لینگوال به هیچ عنوان نباید از غذاهای سخت و چسبناک استفاده کند.

هزینه

بریس‌های ارتودنسی لینگوال از بریس‌های فلزی و الاینرهای شفاف گران‌تر است. بریس‌ها به صورت سفارشی برای هر فرد در لابراتوار ساخته می‌شوند. همچنین جنس آن‌ها معمولا از طلا است و این امر موجب بالا رفتن هزینه‌های این نوع ارتودنسی می‌شود.

نتیجه‌گیری

اگر دچار نامرتبی دندانی هستید و نگران دیده شدن بریس‌های ارتودنسی می‌باشید. پیشنهاد ما به شمار ارتودنسی لینگوال است. این روش به دلیل قرار گرفتن بریس‌ها پشت دندان‌ها بسیار مورد استقبال قرار گرفته است. در این مطلب از سایت دکتر حسین بهمین شما را با این نوع ارتودنسی آشنا نمودیم. برای آشنایی بیشتر و یا مشاوره می‌توانید با شماره‌های موجود در سایت تماس بگیرید. کلینیک دکتر بهمنی در فضایی کاملا بهداشتی با تمامی تجهیزات مدرن در شمال تهران قرار دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شماره تماس