انواع ایمپلنت بر اساس روش کاشت

انواع ایمپلنت بر اساس روش کاشت

محتوای جدول

با انواع ایمپلنت بر اساس روش کاشت آشنا شوید

انواع ایمپلنت دندان چیست و هرکدام از آن‌ها چه مواقعی کاربرد دارند؟ گاهی به دلایل مختلف دندان دچار آسیب می‌شود و با از بین رفتن دندان ریشه آن نیز آسیب می‌بیند و به مرور از بین می‌رود. در این صورت بیمار باید به فکر جایگزین کردن دندان خود باشد.

امروزه ایمپلنت بهترین روش جایگزینی دندان از دست رفته است. ایمپلنت با توجه به شرایط بدنی و تشخیص پزشک به روش‌های متفاوتی انجام می‌شود. شما می‌توانید ایمپلنت دندان خود را نزد بهترین متخصص دندانپزشکی تهران، دکتر حسین بهمنی انجام دهید و لبخندی زیبا را به خود هدیه کنید. برای آشنایی با انواع روش‌های ایمپلنت دندان که بر اساس روش کاشت آن، متفاوت هستند با ما همراه باشید.

روش‌های متفاوت کاشت ایمپلنت دندان

انواع ایمپلنت شامل موارد زیر است:

روش ایمپلنت دندان دو مرحله‌ای

این نوع ایمپلنت در دو مرحله انجام می‌شود. در مرحله‌ نخست ایمپلنت را با یک عمل جراحی درون استخوان فک قرار می‌دهند و بافت لثه را بخیه می‌زنند. سپس بعد از گذشت حداقل ۳ ماه و حداکثر ۶ ماه یک بخش جزئی از آن را برای اتصال اباتمنت و ترمیم موقت باز می‌کنند.

روش ایمپلنت دندان فرو رونده

یکی از رایج‌ترین روش‌هایی کاشت و انواع ایمپلنت، ایمپلنت فرورونده است. این روش ایمپلنت، جایگزینی مناسب برای بریج دندان و دندان مصنوعی است. ایمپلنت فرورونده انواع مختلفی مانند پیچی (رزوه‌دار)، استوانه‌ای (صاف) یا تیغه‌دار دارد.

روش ایمپلنت دندان تک مرحله‌ای

در این روش در یک مرحله، یک ایمپلنت بلند درون استخوان فک قرار می‌گیرد و بعد از گذشت چند ماه اباتمنت و روکش موقت بدون نیاز به جراحی بر روی ایمپلنت نصب می‌شود. ۳ الی ۶ ماه زمان نیاز است تا ایمپلنت کاشته شده به صورت مستحکم و قوی به استخوان فک جوش بخورد.

روش ایمپلنت دندان ساب پریو استیل

در این روش از انواع ایمپلنت، ایمپلنت بر روی استخوان فک و درون بافت لثه جا می‌گیرد. بخشی از سر فلزی ایمپلنت جهت نگه داشتن روکش بیرون‌ قرار داده می‌شود. این روش برای جراحی‌های تک مرحله‌ای کاربرد دارد و بیشتر برای نگه داشتن دندان مصنوعی برای افراد با استخوانی با ارتفاع کم استفاده می‌شود.

روش ایمپلنت دندانی فوری یا یک روزه

انواع ایمپلنت شامل ایمپلنت فوری با یک روزه نیز می‌باشد. در این روش متخصص دندانپزشک با توجه به شرایط بیمار ایمپلنت را به صورت فوری و بلافاصله درون محل قرار می‌دهد. تنها شرط برای این روش آناتومی استخوان ناحیه‌‌ مورد استفاده برای ایمپلنت است.

انواع ایمپلنت
انواع ایمپلنت

روش ایمپلنت دندان کوتاه

ایمپلنت دندان کوتاه (MDI)، کاملا جزئی و باریک است. این مدل ایمپلنت‌ نسبت به سایر مدل‌های رایج ایمپلنت اندازه‌ای کوچک‌تر دارند. به‌ وسیله تکنیک‌های کم تهاجمی این نوع ایمپلنت در جای خود قرار می‌گیرد و بیشتر برای ثابت شدن پروتز پایین فک از این روش استفاده می‌شود.

روش ایمپلنت دندان All-on-4

All-on-4 یکی از انواع ایمپلنت و راهی کاربردی برای کاشت دندان جهت جانشینی دندان‌های فک بالا یا دندان‌های کل فک به‌ صورت یک قوس کامل است. در این روش برای تمام فک چهار ایمپلنت دندان در استخوان  قرار می‌گیرد و هیچ پیوند استخوانی در آن انجام نمی‌شود.

روش ایمپلنت‌های Endosteal

یکی از رایج‌ترین روش‌های کاشت ایمپلنت دندان که به شکل گسترده‌ای جایگزین بریج یا پروتز متحرک قرار می‌گیرد، ایمپلنت‌های Endosteal است. این روش ایمپلنت دارای انواع مختلفی از جمله مدل‌های فیکسچر (پیچ پایه یا رزوه ای) و مدل‌های اباتمنت (سیلندری یا صاف) یا تیغه‌ای است. به طور کلی می‌توان گفت ایمپلنت‌های اندوستال یکی از امن‌ترین، تاثیرگذارترین و  پرطرفدارترین روش‌هایی کاشت ایمپلنت است که امروزه بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد.

روش پانچ بهترین روش ایمپلنت

انواع ایمپلنت شامل روش پانچ نیز می‌باشد. این روش به علت آسیب کمی که به لثه و استخوان می‌زند و کنار نزدن لثه، ورم، خونریزی، درد و کبودی ندارد. همچنین نیازی به بخیه زدن وجود ندارد. جایگذاری هر ایمپلنت در مدت زمان بسیار کوتاهی انجام می‌شود. در این روش تقریبا ۳ ماه زمان برای هم جوشی ایمپلنت با استخوان نیاز است.

نتیجه گیری

اگر قصد انجام هریک از انواع ایمپلنت دندان را دارید می‌توانید به کلینیک ایمپلنت در فرمانیه مراجعه کرده و تحت نظر دکتر حسین بهمنی و تیم متخصص و حرفه‌ای این کلینیک ایمپلنت دندان خود را انجام دهید و از نتیجه و لبخند زیبای خود لذت ببرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شماره تماس