انواع دهانشويه

محتوای جدول

بهداشت دهان و درمان از اهيمت بسيار بالايی برخوردار است و در صورت رعايت نكات مربوط به آن قطعا از بروز بسياری از بيماری ها پيشگيری خواهد شد به همين جهت حتما لازم است تا در هرشرايطی در دستور كار قرار بگيرد. لذا در اين مقاله قصد داريم در خصوص انواع دهانشويه به عنوان يكی از نكات اصلی در بهداشت دهان و دندان بپردازيم و مطالبی را در اين زمينه بيان كنيم.

با عدم رعايت بهداشت دهان و دندان نه فقط در دندان ها بلكه در عملكرد ساير بخش ها هم اختلال به وجود می آيد و به نوعی دامنه تاثيرات آن در يک بخش متمركز نيست. خوشبختانه موارد مختلفی جهت حفظ سلامت و پاكيزگی دهان و دندان وجود دارد كه از آن جمله می توان به انواع دهانشويه ها اشاره كرد كه عملكرد فوق العاده ای در اين زمينه دارند به طوری كه بسياری از بخش هايی كه مسواک و نخ دندان قادر به پاكسازی آنها نيستند با استفاده از دهانشويه به راحتی باكتری زدايی می شوند.

انواع دهانشويه

دهانشويه ها انواع مختلفی دارند و هر كدام دارای كاركرد های خاص خود هستند و برای موارد و هدف های مختلف مورد استفاده قرار می گيرند. انواع دهانشويه شامل :

  • دهانشويه های آنتی باكتريال و در واقع ضد عفونی كننده
  • دهانشويه های فلورايدی
  • دهانشويه های بهداشتی و زيبايی
  • دهانشويه های گياهی و طبيعی
تصويری از دهانشويه
تصويری از دهانشويه

دهانشويه های آنتی باكتريال

همان طور كه از اسم اين نوع دهانشويه پيداست بيشتر برای موارد درمانی از آن استفاده می شود. معمولا بعد از جراحی های مربوط به دهان و دندان به ويژه جراحی های لثه مورد استفاده قرار می گيرند. اين دهان شويه ها رشد باكتری را متوقف می كنند و از عفونت زخم ناشی از جراحی جلوگيری می كنند. در تركيبات اين دهان شويه ها الكل وجود دارد به همين جهت باعث تغيير رنگ دندان ها و خشكی دهان می شوند. مصرف اين دهان شويه ها صرفا در طی دوران درمان امكان پذير است و بايد از مصرف بی رويه خودداری شود.

دهانشويه های فلورايدی

دهانشويه های فلورايدی به حفاظت دندان ها در مقابل پوسيدگی كمک می كنند و منجر به تقويت ايمنی دندان ها می شود. البته در خصوص فلورايد بايد به اين نكته اشاره كرد كه، خمير دندان ها هم دارای فلورايد هستند همچنين در آب شهری هم مقداری فلورايد وجود دارد اما هيچ يک نمی تواند جايگزين دهانشويه های فلورايدی شوند. اين نوع از دهانشويه ها پر فروش ترين و پرمصرف ترين نوع از انواع دهانشويه ها محسوب می شود. البته به اين نكته بايد توجه كرد كه مصرف بی رويه اين دهانشويه ها، خود منجر به آسيب رسيدن به دندان ها و ايجاد لكه روی دندان ها می شود.

دهانشويه های بهداشتی و زيبايی

دهانشويه های بهداشتی نوعی از دهان شويه هاست كه اساسا كاركرد درمانی ندارند و تاثير روی پلاک ها و باكتری ها نمی گذارند؛ به نوعی صرفا جهت خوش بو شدن دهان و دندان ها مورد استفاده قرار می گيرند از همين رو با نام دهانشويه های زيبايی و يا بهداشتی شناخته می شوند. به اين نكته بايد توجه كرد كه استفاده از موارد خوراكی و برخی نوشيدنی ها باعث از بين رفتن رايجه اين دهانشويه ها می شود.

دهانشويه های طبيعی و گياهی

بسياری از افراد ترجيح می دهند تا از دهانشويه های گياهی به جای دهانشويه های شيميایی استفاده كنند، به ويژه اينكه دهانشويه های گياهی به راحتی و در منزل قابل تهيه هستند اما در مراكزی مثل داروخانه ها و فروشگاه های محصولات گياهی هم يافت می شوند. در خصوص اين مدل از دهانشويه ها بايد گفت مواردی نظير آب ولرم و نمک يک دهانشويه طبيعی محسوب می شود كه به راحتی قابل تهيه است.

در پايان بايد به اين نكته اشاره كرد كه انواع دهانشويه ها در صورت كه به صورت بی رويه مصرف شوند اثر معكوس خواهند داشت و به نوعی خود عامل ايجاد يک معضل جديد خواهند بود به همين جهت حتما لازم است در مصرف دهانشويه ها نكات لازم رعايت شود. در مورد نحوه مصرف هم بايد گفت كه روی همه دهانشويه ها نحوه مصرف ذكر شده، همچنين می توانيد از يک متخصص در اين زمينه مشورت بگيريد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شماره تماس