انواع لکه‌های روی دندان‌ها و روش درمان

لکه روی دندان ها

محتوای جدول

از بین بردن لکه روی دندان در کلینیک دکتر بهمنی

لکه روی دندان به همان لکه‌های ایجاد شده روی دندان‌ها یا داخل آن‌ها می‌گویند. این لکه‌ها باعث می‌شوند که زیبایی دندان از بین برود و فرد دچار عدم اعتماد بنفس به ویژه هنگام لبخند زدن شود. در این مطلب از سایت دکتر حسین بهمنی با ما همراه باشید تا شما را با لکه روی دندان و مراحل درمان آن آشنا کنیم.

لکه روی دندان چیست؟

لکه روی دندان به تغییر رنگ غیرطبیعی که روی دندان رخ می‌دهد می‌گویند. با چسبیدن مواد غیرطبیعی به سطح دندان یا مینای دندان ایجاد می‌شود. معمولاً این لکه‌ها به دلایل مختلفی ایجاد می‌شوند و به همین دلیل دارای رنگ‌های مختلفی مانند زرد، قهوه‌ای، سفید، سبز و سیاه هستند.

انواع لکه روی دندان

لکه‌های روی دندان دارای انواع مختلفی هستند که در ادامه آن‌ها را بابت می‌کنیم:

لکه‌های داخلی دندان

این نوع شامل لکه‌هایی هستند که در اثر نفوذ مواد خارجی بدرنگ‌کننده به داخل دندان ایجاد می‌شود. این مواد از مینای دندان نیز عبور کرده و باعث می‌شوند که دندان از داخل لک داشته باشد. رنگ قرمز، صورتی یا زرد از بیرون دیده می‌شوند. طبیعتا نشان‌دهنده آسیب دندان است.

لکه‌های خارجی

لکه‌هایی هستند که خارج از دندان و به سطح آن می‌چسبند. این مواد یا بر روی سطح دندان می‌چسبند یا در مینای دندان تجمع می‌کنند و به رنگ‌های قهوه‌ای، سیاه، خاکستری، سبز یا زرد هستند.

دلایل لکه روی دندان

دلایلی متعددی برای ایجاد لک روی دندان وجود دارد که در ادامه برخی از مهم‌ترین آن‌ها را بیان می‌کنیم:

  • مصرف بعضی از دارو‌ها مانند فلوراید، تتراسایکلین و داکسی سایکلین. این دارو‌ها باعث ایجاد لکه‌های داخلی می‌شوند. این دارو‌ها لکه‌های زرد یا قهوه‌ای را روی دندان کودکان ایجاد می‌کنند.
  • دارو‌های فشارخون بالا و ضد روان پریشی
  • دخانیات به هر روشی که استعمال شود باعث می‌شود که نیکوتین روی دندان‌ها لکه ایجاد کند.
  • غذا‌ها و نوشیدنی‌هایی که ترکیبات خاصی دارند و باعث ایجاد لکه بر روی دندان می‌شوند، مانند چای سیاه، قهوه، نوشابه، سس‌های رنگی و میوه‌های رنگی.
  • اگر بهداشت دهان و دندان رعایت نشود و مسواک نزنید، مواد چسبنده‌ای روی دندان‌ها تجمع می‌کنند که پلاک نام دارند. این مواد باعث ایجاد رنگ سبز یا نارنجی روی دندان می‌شوند.
  • لکه‌های قهوه‌ای یا خاکستری فقط در دندان‌هایی ایجاد می‌شوند که عصب‌کشی کرده‌اند.
  • بعضی از ترمیم دندان‌ها موفقیت‌آمیز نیستند و با گذشت زمان باعث ایجاد لکه‌های زرد، قهوه‌ای، خاکستری یا سیاه بر روی دندان می‌شوند. حتی پرکردگی سفید و فلزی هر دو باعث لکه شدن دندان می‌شوند.
  • بالا رفتن سن، وراثت، رعایت نکردن بهداشت، پوسیدگی دندان و آسیب دیدن دندان‌ها نیز از دیگر عوامل ایجاد لکه بر روی دندان‌ها هستند.
درمان لک روی دندان ها
درمان لک روی دندان ها

پیشگیری از لکه روی دندان‌

مهم‌ترین نکاتی که در پیشگیری از لکه روی دندان می‌توان نام برد رعایت بهداشت دهان و دندان، رعایت رژیم غذایی مناسب، رعایت جرم‌گیری مرتب و دوره‌ای است.

درمان لکه روی دندان

برای درمان این عارضه روش‌هایی زیر وجود دارند:

سفید کردن عمیق

این روش به دلیل عدم موفقیت زیاد توصیه نمی‌شود. از ایرادات دیگر این است که باید چند مرتبه برای درمان مراجعه شود.

باندینگ

به عنوان ساده‌ترین و ارزان‌ترین روش شناخته می‌شود. در این روش دندانپزشک بخشی از مینای دندان را برمی‌دارد و با موادی همرنگ آن را پر می‌کند.

ونیر چینی

یکی از پرهزینه‌ترین روش‌ها است، اما روش مناسبی می‌باشد. در آن پوسته‌های باریک همرنگ دندان‌ها بر روی سطح جلویی گذاشته می‌شوند.

از دیگر روش‌ها می‌توان پرکردگی همرنگ و درمان ریشه دندان را بیان کرد.

جمع‌بندی

در درمان لکه روی دندان تشخیص علت ایجاد لکه و جلوگیری از بیشتر شدن آن مهم‌ترین عوامل هستند. اغلب افرادی که دارای لکه روی دندان‌های خود هستند به دنبال درمان آن می‌گردند. در این مطلب از وب سایت دکتر حسین بهمنی شما را با لکه روی دندان آشنا نمودیم. علاوه بر درمان‌های بیان شده باید نقش تغذیه در سلامت دندان‌ را دست کم نگیرید. در صورتی که به دنبال درمان هستید می‌توانید با کلینیک دکتر بهمنی متخصص و بهترین دندانپزشک شمال تهران تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شماره تماس