انواع محافظ‌های دهانی و موارد استفاده

انواع محافظ‌های دهانی و مزایای آن‌ها

محتوای جدول

با انواع محافظ‌های دهانی بیشتر آشنا شوید

یکی از وسایل محافظتی دندان گاردها و محافظ‌های دهانی است که این وسیله از دندان‌ها در مقابل ساییدگی دندان قروچه محافظت می‌کند. گارد محافظتی وظایف متعددی دیگری نیز دارد و باید گفت کارایی محافظ های دهانی متعدد می‌باشد. اگر در خواب خروپف و یا دندان قروچه دارید این وسیله می‌تواند برای رفع مشکل شما بسیار مفید باشد. در این مقاله از سایت دکتر حسین بهمنی ما در مورد انواع محافظ‌های دهانی و مزایای آن‌ها صحبت خواهیم کرد. تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

موارد استفاده از محافظ های دهانی

توصیه می‌شود که افرادی که در ورزش‌های پر برخود فعالیت می‌کنند بدون توجه به سن آن‌ها از محافظ دهانی استفاده نماید. ورزش‌های پربرخود نظیربوکس، بسکتبال، چوگان، هاکی روی چمن، فوتبال و هاکی روی یخ می‌باشند. ورزش‌های بسیار دیگری نیز وجود دارند که در آن‌ها احتمال وارد شدن صدمه نیز وجود دارد. سطح فعالیت فرد تاثیری بر استفاده کردن از این فعالیت ندارد بلکه افرادی که به صورت تفریحی در این رشته‌های ورزشی فعالیت می‌کنند نیز باید از محافظ دهانی استفاده نمایند.

استفاده از محافظ دهان برای حفظ سلامت دندان‌ها ضروری می‌باشد. استفاده از این وسیله تنها مربوط به ورزش نیست بلکه بسیاری از افراد عادت دارند در خواب دندان قروچه کنند و یا اینکه فرد به اختلال‌های مربوط به فک مبتلا است. در مواردی از این محافظ‌ها زمانی استفاده می‌گردد که دندان لب پر شده و این موضوع احساس ناراحتی بر روی زبان ایجاد می‌کند. معمولا اینگونه افراد در این مواقع باید به یک دندانپزشک مراجعه کنند تا دندانپزشک از روی دندان‌های آن‌ها قاب بگیرد و محافظ دندان سفارشی آن‌ها را نیز تهیه کند.

هر از چند گاهی نیاز است که گارد جدیدی تهیه کنید و آن را جایگزین محافظ قبلی نمایید. محافظ دهان مشکل دندان قروچه را حل نمی‌کند بلکه باعث می‌شود که میزان آسیب‌دیدگی به مفصل فک و گیجگاهی و همچنین ساییدگی دندان کم‌تر شود.

انواع مختلف محافظ‌های دهانی

یکی از ویژگی‌های که در زمان انتخاب محافظ های دهانی باید به آن توجه کرد ارتجاعی و راحت بودن آن و مقاومت آن در مقابل پارگی است. اندازه محافظ باید با اندازه دهان متناسب باشد و در تکلم و تنفس هیچگونه خللی ایجاد نکند. در ادامه مطلب به معرفی سه نوع محافظ دهانی خواهیم پرداخت.

محافظ دهانی بویلاند بایت

این محافظ‌ها به گونه‌ای طراحی شده‌اند که با قرار گرفتن در آب جوش شکل و حالت آن‌ها نیز دچار تغییر می‌شود. محافظ دهانی بویلاند بایت به صورت پیش ساخته می‌باشد و در فروشگاه‌های لوازم ورزشی به فروش می‌رسند.

انواع محافظ‌های دهانی
انواع محافظ‌های دهانی

محافظ دهانی سفارشی

این محافظ‌ها معمولا مخصوص یک فرد است. افراد برای تهیه این محافظ‌ها در ابتدا به دندانپزشک مراجعه می‌کنند. متخصص دندانپزشک از دندان‌های فرد قالب‌گیری می‌کند و بعد بر اساس قالب‌های گرفته شده اقدام به ساخت محافظ دهانی می‌کند. راحتی و متناسب بودن اندازه آن با سایز دهان فرد باعث شده که بیشتر ورزشکاران و افراد از این نوع محافظ‌های دهانی استفاده کنند. قیمت این محافظ‌ها نسبت به انواع دیگر بیشتر است.  توصیه ما به شما این است که اگر تمایل به استفاده از محافظ دهانی را دارید، این نوع محافظ‌ها بهترین گزینه برای انتخاب می‌باشند.

محافظ دهانی معمولی

این نوع محافظ‌ها به صورت پیش ساخته بوده است و قیمت بسیار کمی نیز دارد. معایب استفاده از این محافظ‌ها بیشتر می‌باشد و استفاده از آن‌ها در موادی باعث ایجاد خلل در تنفس و تکلم فرد می‌شود. اندازه آن به گونه‌ای بوده که بسیار جاگیر است و به خوبی در داخل دهان جای نمی‌گیرد.

خلاصه

محافظ های دهانی یکی از وسایل لازم و ضروری محافظت از دندان‌ها در ورزش‌های پرخطر است. استفاده از این وسایل تنها در ورزش‌های پربرخود خلاصه نمی‌شود بلکه در موارد بسیار دیگر مانند دندان قروچه از این محافظ‌ها استفاده می‌کنند. بهترین نوع محافظ‌ها معمولا توسط دندانپزشک متخصص به صورت اختصاصی برای خود فرد با استفاده از قالب دهان فرد درست می‌شود. مهارت دندانپزشک در تولید محافظ دهانی در کارآمدی این وسیله تاثیر بسیار زیادی دارد.

دکتر حسین بهمنی یک دندانپزشک خوب در زعفرانیه است که در زمینه تولید محافظ های دهانی سابقه و مهارت بسیار بالایی دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شماره تماس