اهمیت عصب کشی دندان کودکان

عصب کشی کودکان

محتوای جدول

عصب کشی دندان کودکان  چه مواقعی لازم است که انجام شود؟ با ما همراه باشید

چه عاملی باعث پوسیدگی و خرابی دندان‌های شیری کودکان می‌شود؟ امروزه دندان‌های کودکان همانند بزرگسالان پوسیده و خراب می‌شود که گاه لازم است دندان‌ها کشیده و یا عصب‌کشی شوند. عصب‌کشی دندان یکی از روش‌های درمانی برای کودکان در نظر گرفته می‌شود. دندانپزشکی کودکان نیاز به گذراندن دوره‌های تخصصی و صبر و حوصله زیادی دارد. در ادامه با ما در این مطلب از سایت دکتر حسین بهمنی همراه باشید تا اطلاعات بیشتری در مورد عصب کشی دندان کودکان به دست آورید.

درمان به موقع دندان‌های شیری کودکان چه اهمیتی دارد؟

عصب کشی دندان کودکان یک روش برای از بین بردن درد دندان و درمان آن است. دندان‌های شیری کودکان نیز دارای عصب است و این باور غلط است که دندان‌های شیری عصب ندارند و درد نمی‌گیرند. دندان‌های کودکان معمولا به علت مصرف شیر به صورت شبانه روزی در دوران خردسالی زودتر پوسیده و خراب می‌شوند. می‌توان با علائمی که کودک از خود نشان می‌دهد پی به خرابی آن برد و برای درمان اقدام کرد. در کودکان به دلیل رعایت نکردن بهداشت دهان، دندان‌های آن‌ها زود پوسیده می‌شوند. مینای دندان‌های شیری کودکان ضعیف‌تر از مینای بزرگسالان است و این امر باعث می‌شود که خیلی سریع خرابی به عاج دندان نفوذ کند و باعث درد شود. می‌توان با مراجعه  به متخصص دندان پزشک کودکان و معاینه دندان آنها پوسیدگی‌ها را تشخیص داد.

عصب کشی دندان کودکان
عصب کشی دندان کودکان

متخصصین دندانپزشکی کودکان چه کارهایی انجام می‌دهند؟

عصب کشی دندان کودکان کاری است که هر پزشکی نمی‌تواند آن‌ را انجام دهد و نیاز به تخصص و مهارت در این امر دارد. پزشکان معروف زیادی در این حیطه فعالیت دارند. دندان پزشکان کودکان همیشه بر بهداشت دهان کودکان تاکید ویژه‌ای دارند زیرا سالم بودن دندان کودکان در رشد آن‌ها تاثیر بسزایی دارد.

عصب کشی معمولا زمانی انجام می‌شود که پوسیدگی وسیع باشد و کودک درد و عفونت داشته باشد. بعد از عصب کشی تضمینی وجود ندارد که دندان دوباره پوسیده و خراب نشود. برای جلوگیری از پوسیدگی و خرابی مجدد دندان‌ها دندانپزشکان روکش کردن آن را توصیه می‌کنند.  روکش کردن دندان مانع از شکستگی دندان می‌شود و از خرابی مجدد آن پیشگیری می‌کند. بعضی از افراد این عقیده را دارند که دندان‌های شیری بچه‌ها خودشان می‌افتند و نیاز به عصب کشی و نگه داشتن دندان خراب در دهان نیست. این باور غلط است زیرا همانطور که نگه داشتن دندان در یک فرد بزرگسال اهمیت دارد در کودکان نیز دارای اهمیت است.

علم دندانپزشکی کودکان درمان‌های متفاوتی برای دندان‌های کودکان دارد. بچه‌هایی که به هر علتی دندانپزشک مجبور است دندان آن‌ها را بکشد، فضایی را که در دهان کودک خالی می‌شود را با فضا نگه دار پر می‌کنند. فضا نگه دار در جایی که دندان کشیده شده است قرار می‌گیرد. وقتی که دندانی کشیده می‌شود دندان‌های کناری تمایل دارند که این فضا را پر کنند و فضا نگه دار مانع این عمل می‌شود.

اهمیت بهداشت دهان و دندان کودکان

همانطور که می‌دانید پوسیدگی دندان، کاملا قابل پیشگیری است. متاسفانه اکثر والدین به دلیل شیری بودن دندان کودکان، اهمیت زیادی به آن‌ها نمی‌دهند. به طوری که بیشتر این کودکان قبل از یک سالگی دچار پوسیدگی‌های عمیق در دندان‌های شیری خود می‌شوند. والدین لازم است از زمان رویش اولین دندان شیری کودک به صورت مستمر چکاپ دندان آن‌ها را انجام دهند . زمان رویش دندان و سن افتادن آن اهمیت زیادی دارد. همچنین تغذیه درست به طور قابل توجهی باعث جلوگیری از پوسیدگی دندان می‌شود. 

نتیجه گیری

عصب کشی دندان کودکان همان‌قدر اهمیت دارد که عصب کشی دندان بزرگسالان اهمیت دارد. دندان‌های شیری کودکان نیاز به مراقبت ویژه دارند زیرا آن‌ها زود پوسیده و خراب می‌شوند. دندان‌های شیری از اهمیت زیادی برخوردار هستند و تا زمانی که دندان‌های دائم به جای آن‌ها در بیایند باید مراقب آن‌ها باشید. برای مراقبت از دندان‌های کودکان و بهداشت آن‌ها باید از مسواک و نخ دندان و فلوراید استفاده کنند‌. در این مطلب از سایت دکتر حسین بهمنی شما را موضوع عصب کشی دندان در کودکان آشنا نمودیم. در صورتی که در این خصوص نیازمند کسب اطلاعات بیشتر هستید با شماره‌های موجود در سایت کلینیک دندانپزشکی زیبایی دکتر حسین بهمنی تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شماره تماس