اکسپندر یا وسیع‌ کننده کام چیست؟

اکسپندر یا وسیع‌ کننده کام

محتوای جدول

با اکسپندر بیشتر آشنا شوید.

آیا با اکسپندر یا وسیع‌ کننده کام آشنایی دارید؟ یک ابزار دندانپزشکی برای فک بالا است که با این ابزار به خوبی دندان‌های فک بالا روی دندان‌های فک پایین قرار می‌گیرند. این ابزار دندانپزشکی برای بهبود وضعیت دندان‌ها به کار می‌رود. در این مطلب از سایت دکتر حسین بهمنی با ما همراه باشید تا با اکسپندر آشنا شوید.

هدف استفاده از وسیع‌ کننده کام

از اکسپندر به این منظور استفاده می‌شود که سقف یا کام دهان وسیع‌تر شود. این روش برای درمان دندان‌هایی که اغلب کج روی هم قرار می‌گیرند استفاده می‌شود. در واقع این ناهماهنگی با ابزار دندانپزشکی اکسپندر برطرف خواهد شد و دو فک روی هم قرار می‌گیرند. این ابزار دندانپزشکی روی سقف عقب دهان بین چند ردیف دندان قرار می‌گیرد. بعد از قرار گرفتن اکسپندر ارتودنتیست مشخص می‌کند به چه میزان باز شود تا قوس دندان افزایش یابد. این ابزار چند هفته یا ۲ تا ۶ ماه در دهان باقی می‌ماند. در این فاصله به شکل باورنکردنی باعث ایجاد فضا در دندان می‌شود. اکسپندر چند هفته بیشتر در جای خود قرار می‌گیرد تا دندانپزشک مطمئن شود که فضا ایجاد شده است.

انواع اکسپندر یا وسیع‌ کننده کام

وسیع‌ کننده کام دارای دو نوع متحرک و ثابت است که در ادامه هر کدام را شرح خواهیم داد:

اکسپندر متحرک

این نوع وسیع‌کننده کام برای کودکان استفاده می‌شود. دلیل استفاده در کودکان این است که اوایل یا اواسط این درمان ممکن است دندان‌های دائمی سر بزنند.

وسیع‌ کننده ثابت

برای نوجوانان و جوانان می‌توان از اکسپندر ثابت استفاده کرد که به سرعت بهبودی حاصل می‌گردد. در ادامه ۳ مدل ثابت اکسپندر را نام می‌بریم:

هایرکس

در این نوع اکسپندر با استفاده از یک کلید وسیع‌ کننده کام را کنترل می‌کنند. این کار توسط ارتودنتیست انجام می‌شود.

Superscrew

این نوع وسیع‌ کننده کام علاوه بر اینکه دارای یک کلید اکسپندر بزرگ کنترل است، بلکه اجازه می‌دهد خود بیمار نوجوان یا جوان کلید اکسپندر را بچرخاند.

کواد هلیکس

این نوع وسیع‌ کننده، از انواع ثابت است که ترکیبی از درمان وسیع کردن کام و جابجایی دندان‌های عقبی می‌باشد.

آیا می‌توان اکسپندر را تمیز کرد؟

چون به مدت طولانی در دهان قرار دارد، جواب این سؤال به این نحو داده می‌شود که شما بیشتر باید مراقبت کنید. به این صورت که از خوردن شیرینی و غذا‌هایی که چسبناک هستند خودداری کنید چون تمیز کردن روی این ابزار‌ها اندکی زمان بر است و طول می‌کشد.

 

فواید وسیع‌ کننده کام

اکسپندر در درمان ارتودنسی دارای مزایای بسیاری است که در ادامه مهم‌ترین آن‌ها را بیان می‌کنیم:

اصلاح مشکلات مربوط به بایت

مشکل کراس بایت معمولاً زمانی که دندان‌های عقب فک بالا داخل دندان‌های فک پایین قرار می‌گیرند، اتفاق می‌افتد.

وسیع کردن فک بالا

برای پیشگیری از شرایطی مانند فشردگی در نتیجه عدم وجود فضای کافی برای همه دندان‌ها از وسیع‌ کننده کام استفاده می‌کنند.

دندان‌های نهفته

فضای کافی در فک فشرده بالا با استفاده از وسیع‌ کننده به وجود می‌آید. این کار باعث می‌شود دندان‌های جدید فضا برای رشد داشته باشند.

کاهش مدت زمان نیاز به براکت‌های ارتودنسی

زمان مورد نیاز برای استفاده از براکت‌های ارتودنسی با اکسپندر کاهش چشمگیری خواهد داشت.

اکسپندر ارتودنسی
اکسپندر ارتودنسی

هزینه وسیع‌ کننده کام

از آن جایی که این دستگاه برای درمان ناهنجاری‌های فک و دندان مورد استفاده قرار می‌گیرد و جنبه درمانی دارد. لذا بعضی از شرکت‌های بیمه، تعرفه‌هایی را برای آن قرار داده‌اند. با توجه به تعرفه‌های تعیین شده بخشی از هزینه دستگاه را پرداخت می‌کنند. جهت اطلاع بیشتر از هزینه این دستگاه می‌توانید به کلینیک‌های ارتودنسی مراجعه کنید. در واقع هزینه اکسپندر بعد از بررسی وضعیت دهان و دندان‌ها مشخص می‌شود.

سخن آخر

دندان‌های مرتب بسیار زیبا هستند. این امر امروزه با پیشرفت علم در زمینه دندانپزشکی زیبایی بسیار راحت شده است. در این مطلب از سایت دکتر حسین بهمنی شما را با اکسپندر یا وسیع‌ کننده کام آشنا نمودیم. در صورتی که دارای دندان‌هایی نامرتب هستید می‌توانید با مراجعه به بهترین کلینیک تخصصی دندانپزشکی شمال تهران اقدام به درمان نمایید. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شماره تماس