باقی ماندن ریشه در لثه

درمان باقی ماندن ریشه در لثه

محتوای جدول

باقی ماندن ریشه دندان در لثه مشکلی قابل درمان در کلینیک دکتر بهمنی

دندان شکسته به علت‌های مختلفی همچون وارد شدن ضربه به صورت، پوسیدگی شدید دندان و خطای دندانپزشک اتفاق می‌افتد. یکی از مواردی که در این مواقع باعث نگرانی بیماران می‌شود، باقی ماندن ریشه دندان در لثه است. در این موارد تاج دندان می‌شکند و دیوار فرو می‌ریزد اما ریشه در جای خود باقی می‌ماند و بعد از مدتی هم لثه روی آن را می‌پوشاند. در این مواقع این سوال پیش می‌آید که چنین حالتی باید پیگیری شود؟ آیا نیاز به اقدام فوری دارد؟ برای پاسخگویی به این سؤالات با ما در این مقاله از سایت کلینیک دکتر حسین بهمنی همراه باشید.

باقی ماندن ریشه در لثه
باقی ماندن ریشه در لثه

علل باقی ماندن ریشه دندان در لثه چیست ؟

شکستن دندان و باقی ماندن ریشه در لثه دلایل متعددی دارد. وارد شدن تروما به صورت بر اثر ضربه یا تصادف رایج‌ترین آن‌ها می‌باشد. در بعضی از موارد دندان به همراه ریشه کنده می‌شود و ساختار آن سالم باقی می‌ماند. اما در مواردی مانند پوسیدگی دندان یا عصب‌کشی هم ممکن است دیواره دندان شکسته شود.
در مواقعی که دندان فرد دچار پوسیدگی شده است گاهی آنقدر فرد دیر به دندانپزشک مراجعه می‌کند که دندان دچار پوسیدگی عمیق‌تری شده است. ترمیم دندان در این وضعیت دشوار و برای نجات آن باید بخش زیادی از پالپ پوسیده را خارج کرد که این کار استحکام دندان را کاهش می‌دهد. در پوسیدگی شدید نیاز به حذف بخش بسیاری از دندان است که در این موارد خطای دندانپزشک ممکن است موجب باقی ماندن ریشه دندان در لثه شود.

از چه روشی برای درمان باقی ماندن ریشه در لثه استفاده می‌کنند؟

برای خارج کردن باقی مانده ریشه در لثه از روش جراحی استفاده می‌شود. این روش بسیار سخت و حساس است. استخراج به روش جراحی توسط جراحان دهان و دندان انجام می‌شود اما باز هم در برخی شرایط دندانپزشک عمومی هم می‌تواند آن را انجام دهد. در این عمل دندانپزشک برش کوچک در لثه ایجاد می‌کند. سپس ریشه را با تحریک دندان بیرون می‌آورد.

استخراج ساده نیازی به جراحی ندارد. اگر باقی ماندن ریشه دندان در لثه ایجاد شود اقدامات لازم توسط دندانپزشک صورت می‌گیرد که شاید نیاز به جراحی پیدا کند.

مراقبت‌های لازم پس از جراحی ریشه باقی مانده در لثه

بعد از استخراج ضروری است که یک سری از بایدها و نبایدها را برای بهبودی انجام دهید. دندانپزشک دستورالعمل‌های لازم را در مورد نحوه مراقبت از بهداشت دهان و دندان بعد از عمل جراحی به شما ارائه خواهد داد که شما باید به بدن خود زمان بدهید تا بهبودی کامل حاصل شود. با بهبود دهان و دندان شما می‌توانید غذایی گرم و جامد را نوش جان کنید. محل استخراج دندان را تحریک نکنید و بگذارید روند بهبود به مرور طی شود. حداقل ۴۸ ساعت بعد از اینکه باقی ماندن ریشه دندان را ترمیم کردید، سیگار نکشید چرا که مواد شیمیایی موجود در سیگار از ترمیم جلوگیری می‌کنند.

بیمار حتی پس از یک استخراج ساده هم باید برخی از ناراحتی‌ها را تحمل کند. با مصرف داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی درد کاهش می‌یابد. در این صورت بیشترین درد هم بعد از چند روز از بین می‌رود. باقی ماندن ریشه دندان در لثه از عارضه‌هایی است که اگر نیاز به جراحی پیدا کند شاید بخیه را هم به دنبال داشته باشد. در این مواقع دندانپزشک ممکن است از نوعی استفاده کند که خود به خود حل می‌شود. این کار معمولاً یک یا دو هفته طول می‌کشد.

باقی ماندن ریشه
باقی ماندن ریشه

کلام آخر

در صورتی که با شکستگی دندان مواجه شدید و ریشه دندان را ندیدید. هرچه سریعتر برای درمان اقدام نمایید. اگر شما ساکن تهران هستید و به دنبال کلینیکی معتبر با سابقه‌ای درخشان هستید، کلینیک دندانپزشکی خوب در شمال تهران زیرنظر دکتر حسین بهمنی می‌تواند بهترین گزینه برای شما باشد چرا که با نمونه کارها و سوابق درخشان خود توانسته است مراجعان زیادی را جذب کرده و با رضایت کامل آن‌ها حسن نیت خود را در کار نشان دهد. برای برقراری ارتباط با شماره‌های موجود در سایت تماس حاصل فرمایید. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شماره تماس