با اجزا ایمپلنت دندان آشنا شوید

اجزا ایمپلنت

محتوای جدول

در این مطلب با اجزا ایمپلنت دندان آشنا شوید

افراد زیادی دندان‌های خود را به دلایل مختلف مانند تصادف یا پوسیدگی‌های شدید از دست می‌دهند. یکی از روش‌های مناسب برای جایگزینی دندان‌های از دست رفته ایمپلنت می‌باشد. شاید شما اسم ایمپلنت را زیاد شنیده باشید ولی اطلاعات کافی درباره اجزا آن نداشته باشید. در ادامه این مطلب از سایت دکتر حسین بهمنی قصد داریم به اجزای تشکیل دهنده ایمپلنت بپردازیم. اگر به دنبال انجام ایمپلنت هستید و علاقه دارید با اجزا آن آشنا شوید بنابراین در ادامه مطلب همراه ما باشید.

اجزای تشکیل دهنده ایمپلنت

اجزا ایمپلنت دندان عبارتند از:

  • فیکسچر: تنها قسمتی از اجزا ایمپلنت دندان که دیده نمی‌شود فیکسچر است. در واقع این قسمت پیچ مانند است. انتهای آن مانند ریشه واقعی دندان، شکلی مخروطی دارد. این قسمت از ایمپلنت طی یک عمل جراحی وارد استخوان فک می‌شود.
  • اباتمنت ایمپلنت: اباتمنت‌ها برای حمایت و محکم کردن تاج‌ها و پل‌های ایمپلنت استفاده می‌شوند. اباتمنت‌ها شبیه به دندان کوچکی است که در بالای خط لثه بیرون زده است. اباتمنت را بعد از جوش خوردن فیکسچر به استخوان فک قرار می‌دهند.
  • کاوراسکرو: بلافاصله بعد از فیکسچر، کاور اسکرو روی آن قرار داده می‌شود. این کاور برای جلوگیری از ورود هرگونه عفونت، خون و باکتری استفاده می‌شود.
  • تاج دندان: در انتهای کار تاج دندان روی ایمپلنت قرار می‌گیرد. تاج دندان ظاهری مانند دندان واقعی دارد.
اجزا ایمپلنت دندان
اجزا ایمپلنت دندان

مواد مورد استفاده در اجزا ایمپلنت دندان

حالا که با اجزا ایمپلنت دندان آشنا شدید بهتر است که بدانید این اجزا از چه موادی تشکیل شده است. استفاده از مواد باکیفیت برای ساخت اجزا ایمپلنت دندان، در کیفیت و مقاومت نهایی ایمپلنت نقش زیادی دارد. البته لازم نیست که شما مواد ایمپلنت را انتخاب کنید، تنها کافی است که شما یک دندانپزشک خوب انتخاب کنید و این کار را به پزشک خود بسپارید.
برترین ماده در ایمپلنت‌های دندانی فلز تیتانیوم می‌باشد. این فلز به دلیل مقاومت بالایی که دارد بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرد. همچنین در انتخاب این مواد باید بسیار دقت شود زیرا این مواد باید به خوبی با سیستم بیولوژیکی ارتباط برقرار کنند.

  • قسمت فیکسچر به طور عمده از جنس تیتانیوم است.
  • قسمت ابانمنت نیز از جنس فلز و سرامیک است.
  • برای تاج دندان نیز از مواد مختلفی استفاده می‌شود. برای تهیه تاج دندان از مواد سرامیکی یا کامپوزیت کلاسیک استفاده می‌شود. کامپوزیت‌های کلاسیک علاوه بر نتیجه زیبایی بیشتر، مقاومت و کیفیت بالاتری نسبت به سرامیک دارد.

کیفیت ایمپلنت دندان

ایمپلنت دندان از روش‌های خوب برای جایگزینی دندان‌ها است. ایمپلنت‌ها به دو صورت متغیر و ثابت وجود دارند. ایمپلنت نوع ثابت آن تمام اجزا ایمپلنت دندان به صورت دائم و همیشگی روی لثه نصب می‌شود و مدل متغیر آن قابلیت جابجایی دارد.
ایمپلنت دندان عمر و مقاومت بالاتری نسبت به سایر روش‌های کاشت دندان دارد. سایر روش‌ها در صورت نگهداری درست و رعایت تمام نکات بهداشتی نهایتا 25 سال عمر می‌کنند، اما ایمپلنت یک روش دائمی و مادام العمر محسوب می‌شود. برای نتیجه دلخواه در انجام ایمپلنت باید استخوان فک رشد کافی کرده یا از بین نرفته باشد. همچنین بهتر است ایمپلنت بالای 18 سال انجام شود زیرا تراکم استخوان افراد زیر 18 سال کمتر می‌باشد.

نتیجه گیری

اگر شما یک یا تعدادی از دندان‌های خود را از دست داده‌اید و می‌خواهید از روش ایمپلنت دندان استفاده کنید، باید درباره این موضوع به خوبی فکر و تحقیق کنید. تمام اجزا ایمپلنت دندان مانند دندان واقعی عمل می‌کنند. ایمپلنت می‌تواند از سایر روش‌های کاشت دندان بسیار بهتر عمل کند. اگر تصمیم خود را درباره ایمپلنت دندان گرفته‌اید یا نیاز به مشاوره در این زمینه دارید، می‌توانید روی کلینیک تخصصی دکتر حسین بهمنی حساب کنید. این مرکز ایمپلنت دندان را با استفاده از بهترین مواد انجام می‌دهد.
کلینیک دکتر بهمنی معتبرترین کلینیک ایمپلنت در فرمانیه است و شما عزیزان می‌توانید با مراجعه به این کلینیک خیالتان را بابت کیفیت مواد و شیوه انجام ایمپلنت راحت کنید. در این راستا با شماره‌های موجود در سایت تماس بگیرید. کارشناسان کلینیک به صورت تمام وقت به سوالات شما عزیزان پاسخ می‌دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ویزیت آنلاین رایگان