بريج دندان ها

محتوای جدول

از دست دادن دندان به ويژه دندان هايی كه مشخص هستند تاثير زيادی بر ظاهر افراد دارد و لازم است تا راهكاری برای اصلاح اين وضعيت صورت گيرد. يكی از اين راهكارها بريج دندان است كه در اين مقاله قصد داريم در خصوص آن صحبت كنيم. بريج دندان يا پل دندان سال هاست كه جزئی از خدمات دندانپزشكی است و در اين مدت پيشرفت های زيادی داشته است.

بريج دندان

بريج دندان يا پل دندان يک راهكار زيبايی و درمانی است كه با استفاده از آن جای خالی دندان از دست رفته پر می شود. بريج دندان به لحاظ ساختاری شبيه به پل است به همين جهت از اين نام استفاده شده است. در اين روش روی دو دندان كناری روكش قرار می گيرد و بين آنها دندان مصنوعی قرار می گيرد كه اين دندان مصنوعی توسط روكش سر جای خود ثابت باقی می ماند. پس با توجه به آنچه گفته شد روكش متشكل از دندان مصنوعی و دو روكش است كه به يک ديگر متصل می شوند. جنس بريج از سرامیک، طلا و يا آلياژ های مناسب است.

انواع بريج دندان

بريج دندان سال هاست كه به عنوان يک روش درمانی مورد استفاده قرار می گيرد و در طی اين مدت پيشرفت های زيادی در اين زمينه صورت گرفته است به همين جهت امروزه با انواع مختلف بريج دندان مواجه هستيم كه شامل :

  • بريج دندان سنتی
  • بريج دندان معلق
  • بريج دندان مريلند
  • بريج دندان همراه يا ايمپلنت

"تصوير

مزايای بريج دندان

بريج درواقع يک دندان مصنوعی اما ثابت است به همين جهت نيازی نيست آن را خارج و تمييز كنيد. از طرفی افرادی كه از اين روش استفاده می كنند در مدت زمان موتاهی به اين نوع دندان عادت می كنند و با مسئله خاصی مواجه نخواهند بود اين در حالی است كه دندان مصنوعی و عادت كردن به آن زمان بر است به علاوه اينكه دارای محدوديت های بيشتری است. يک مزيت مهم در خصوص بريج اين است كه هنگاه غذا خوردن فشاری به لثه وارد نمی شود بلكه تمام فشار روی دندان است در حالی كه دندان های مصنوعی تمام فشار را به لثه وارد می كنند و به مرور زمان باعث تحليل استخوان فک می شوند. در خصوص عمر بريج ها هم بايد گفت كه عمر بريج دندان به عوامل مختلفی از جمله نوع بريج، مواد به كار رفته در آن، مراقبت، مهارت دندان پزشک و… بستگی دارد اما در شرايط عادی به طور ميانگين بين 5 تا  7 سال عمر بريج هاست.

مراقبت از بريج دندان

برای مراقبت از بريج دندان بايد با دقت بيشتری مسواک زد زيرا كه دندان های كناری در حكم تكيه گاه هستند و در صورت از بين رفتن آنها عملا بريج قابل استفاده نخواهد بود. لازم است هر 6 ماه يكبار برای بررسی وضعيت بريج به دندانپزشک مراجعه كرد و شرايط را مورد بررسی قرار داد علاوه بر موارد گفته شده تغذيه هم در خصوص مراقبت از دندان ها نقش دارد و بايد جدی گرفته شود.

جمع بندی

امروزه و با توجه به پيشرفت هايی كه در مهندسی پزشكی و دندانپزشكی صورت گرفته نبايد چندان نگران ظاهر و سلامتی دندان ها بود زيرا كه روش ها و راهكارهای مختلفی برای پيشگيری و حل مشكلات مربوط به دهان و دندان وجود دارد. در همين راستا بريج دندان هم صرفا يک روش و راهكار است كه می تواند در جهت حل مشكلات مورد توجه قرار بگيرد. البته برای انتخاب روش درمانی حتما لازم است تا با دندانپزشک خود مشورت كنيد و با توجه به توصيه ها و پيشنهادات او عمل كنيد. در پايان لازم است به اين نكته اشاره كنيم كه بهتر است با رعايت موارد لازم از جمله بهداشت دهان و دندان و تغذيه از بروز مشكلات جلوگيری كرد و هزينه ای را از اين بابت متحمل نشد. لازم به ذكر است كه هيچ چيزی نمی تواند به كارآمدی دندان های طبيعی باشد به همين جهت بهتر است با رعايت يک سری نكات ساده اين دندان ها را حفظ كرد و تا دوران سالمندی به راحتی از آنها استفاده كرد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شماره تماس