بلیچینگ (Bleaching) چیست؟

دندانی درخشان و سفید با بلیچینگ

محتوای جدول

دندان‌هایی برف مانند با دکتر بهمنی آرزویی دست‌یافتنی

داشتن دندان‌های سفید و مرتب یکی از مهم‌ترین دلایل جذابیت و زیبایی‌ ظاهری افراد است. شما می‌توانید با مراجعه کردن به کلینیک دندانپزشکی زیبایی جدا از ارتودنسی و لمینت دندان‌ها، برای سفید شدن آن‌ها و داشتن لبخندی زیبا، از بلیچنیگ دندان نیز استفاده نمایید. اگر به دنبال فهمیدن مفهوم بلیچینگ  و انواع روش‌های آن هستید با ما در وب سایت دکتر حسین بهمنی همراه باشید.

سفیدی دندان با بلیچینگ
سفیدی دندان با بلیچینگ

بلیچینگ(Bleaching)چیست؟

بلیچنیگ به معنای سفید کردن دندان‌ها است و این روش توسط مواد خاص اکسیدکننده مانند پراکسید هیدروژن انجام می‌شود. این مواد اکسیدکننده با نفوذ به داخل ساختارهای کریستالی آناتومی دندان مانند مینای دندان باعث از بین بردن رنگ‌های رسوب کرده شده و همچنین بین هرم‌های مینای دندان را اکسید می‌کند. پس از گذشت زمان این مواد اکسیدکننده به لایه‌های زیرین مینا نفوذ کرده و باعث سفید شدن عاج‌های دندان می‌شود. با این تفاسیر رنگ دندان‌ها روشن‌تر خواهد شد. سال‌های گذشته در راستای سفید کردن دندان‌ها در داروخانه‌ها و سوپرمارکت‌ها محصولات زیادی ارائه می‌شد. در نظر داشته باشید از آنجایی که دندانپزشک بر این گونه مواد نظارت ندارد به هیچ عنوان توصیه نمی‌شود.

انواع روش‌های بلیچینگ دندان

انجام بلیچینگ به دو روش مطبی و خانگی صورت می‌گیرد که در ادامه هر کدام را توضیح خواهیم داد:

بلیچینگ مطبی(office bleaching)

افیس بلیچینگ یا همان بلیچنیگ در مطب در مراحل اولیه از مواد مخصوص محافظت‌کننده از لثه استفاده می‌کند. سپس در گام بعدی مواد سفیدکننده را که از غلظت بالایی برخوردار هستند، روی دندان‌ها قرار می‌دهد. در نهایت با استفاده از دستگاه‌های مخصوص بلیچینگ و نور لیزر آن را بر روی دندان‌ها تثبیت و فعال می‌کند.

بلیچینگ خانگی(Home bleaching)

در این روش در وهله اول از تمامی دندان‌های بالا و پایین فرد قالب تهیه می‌شود. این قالب‌گیری توسط دندانپزشک انجام خواهد شد.وسایل مورد نیاز این کار مانند سرنگ‌‌ها و … برای استفاده بلیچینگ در خانه همراه با آموزش‌های لازم به شخص داده می‌شود.

تغییر اساسی با بلیچینگ دندان
تغییر اساسی با بلیچینگ دندان

مزایای بلیچینگ دندان

سفید کردن دندان‌ها با این روش دارای مزایایی به شرح زیر است:

  • بلیچینگ روش مناسبی برای سفید کردن دندان‌ها می‌باشد که بسیار ساده است.
  • این روش دارای خطرات کمی است.

معایب بلیچینگ دندان

با توجه به بیان مزایای این روش در بخش قبلی، همانند تمامی روش‌های درمان دارای معایبی نیز می‌باشد که شامل:

  • یکی از معایب این روش دوام آن است. در واقع دائمی نیست و به مراقبت شما و رژیم غذایی ممکن است تغییر رنگ ایجاد کند. در نظر داشته باشید که منظور از رژیم غذایی استفاده از نوشابه‌های گازدار، مصرف دخانیات و غذاهایی که دارای رنگ‌دانه هستند می‌باشد.
  • بلیچینگ در بعضی از افراد باعث بروز حساسیت می‌شود. شدت این حساسیت برای هر فرد متفاوت است، ولی این حساسیت به صورت موقتی بوده و رفع می‌گردد.
  • نتیجه بلیچینگ قابل پیشبینی نیست و تاثیر آن بستگی به لک دندان، سن و وراثت دارد. در نظر داشته باشید که با قطعیت از نتیجه این شیوه نمی‌توان سخن گفت.

بلیچینگ دندان چقدر دوام دارد؟

برای جواب به این سوال باید گفت پس از گذشت سه سال از میزان سفیدی دندان‌ها کاسته خواهد شد. توجه کنید که ماندگاری بلیچینگ در این سه سال بستگی به نحوه مراقبت افراد و همچنین نوع رژیم غذایی آن‌ها دارد.

مراقبت‌های بعد از Bleaching چیست؟

برای نتیجه گرفتن باید بعد از بلیچ دندان‌ها مثل هر کار دیگری از آن‌ها مراقبت کنید تا این نتیجه مثبت باشد. در ادامه چند مورد مهم را برایتان توضیح داده‌ایم.

  • خوردن قهوه، نوشابه، سیگار و یا هر ماده غذایی دیگری که باعث زردی و لکه شدن دندان‌هایتان می‌شود حدالامکان پرهیز کنید.
  • بعد از بلیچینگ دندان در ساعت‌های اولیه بهتر است که دندان‌ها و لثه‌های خود را با آب گرم بشویید و بهداشت دهان و دندان خود را رعایت کنید.
  • بعد از گذشت یک هفته از بلیچینگ کردن دندان‌های خود، برای معاینه به مطب دندانپزشک بروید.
  •  غذاهای بسیار سرد نخورید.
  •  میوه‌هایی مانند سیب را قبل خوردن پوست کنید.

نتیجه‌گیری

دندان‌های سفید آن چنان جذاب و زیبا هستند که اغلب افراد به دنبال راه‌ حل‌های دور از ذهن می‌گردند. اما امروزه با پیشرفت تکنولوژی روش‌هایی همچون بلیچینگ دندان ابداع شده است که راهی آسان برای رسیدن به دندان‌های زیبا خواهد بود. در این مطلب از وب سایت دکتر حسین بهمنی شما را با این روش و نحوه انجام آن آشنا نمودیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شماره تماس