بهداشت دهان و دندان

بهداشت دهان و دندان

محتوای جدول

در اين مقاله قصد داريم در خصوص موضوع كليدی و بسيار حساس بهداشت دهان و دندان مطالبی را بيان كنيم و به تبيين اين موضوع بپردازيم كه چه مواردی شامل بهداشت دهان و دندان می شود. موضوع بهداشت دهان و دندان حساس است اما اصلا پيچيده نيست و با رعايت يكسری نكات ساده می توان از آسيب به دندان ها پيشگيری كرد. از جمله عواملی كه با رعايت نكات بهداشتی می توان از آن پيشگيری كرد پوسيدگی دندان هاست كه عواقب بدی به همراه دارد و در صورت بروز چنين پديده ای در برخی موارد بايد هزينه های بالايی جهت درمان پرداخت. اين در حالی است كه با رعايت نكات ساده بهداشتی تا حد زيادی می توان از بروز چنين پديده ای پيشگيری كرد.

مسواک زدن

از جمله موارد بهداشت دهان و دندان روزی دوبار ( صبح و شب ) مسواک زدن است كه تاثير زيادی بر حفظ سلامت دهان و دندان دارد. البته بايد خاطر نشان كرد كه مسواک زدن اصولی دارد كه اگر رعايت نشود چندان تاثيری ندارد به همين جهت لازم است روش صحيح مسواک زدن را فرا بگيريد و حتما مطابق اصول مسواک بزنيد.

از جمله مواردی كه در خصوص مسواک بايد مدنظر قرار دهيد تميز نگه داشتن مسواک است كه اين امر به هيچ عنوان به پوشش خاصی نياز ندارد. در واقع برای تميز نگه داشتن مسواک لازم نيست از درپوش يا مواردی مشابه استفاده كنيد و صرفا كافی است مسواک را پس از هر بار استفاده تمييز بشوييد و بگذاريد تا خشک شود. نا گفته نماند در پوش ها باعث می شوند تا مسواک به خوبی خشک نشود و به همين جخت محيطی مناسب جهت رشد باكتری ها شكل بگيرد.

نكته بعدی تعويض مسواک است به طوری كه بهتر است هر 3 ماه يكبار مسواک تعويض شود. در واقع پرزهای مسواک به مرور زمان پوسيده می شود و قدرت تميز كنندگی آن كاهش می يابد به همين جهت بهتر است موضوع تعويض مسواک حتما مدنظر قرار دهيد.

تمييز كردن دندان ها
تمييز كردن دندان ها

جوش شيرين و نمک

بهتر است برای از بين بردن پلاک ها حداقل هفته ای يكبار از جوش شيرين استفاده كنيد كه اثر تميز كنندگی بالايی دارد. همچنين می توانيد از نمک برای به جای خمير دندان استفاده كنيد، البته اگه لثه ها نسبت به نمک حساسيت نشان دادند بهتر است به تناوب از خمير دندان و نمک استفاده كنيد.

نخ دندان

نخ دندان از جمله مواردی است كه كمتر مورد استفاده قرار می گيرد و اين در حالی است كه نخ دندان تاثير بسيار زيادی در از بين بردن پلاک ها و باكتری های انباشته شده در فضای بين دندان ها دارد. البته استفاده از نخ دندان هم شرايط خاص خود را دارد كه حتما لازم است طبق اين شرايط عمل كنيد در غير اين صورت نخ دندان چندان تاثيری نخواهد داشت.

در خصوص نخ دندان موضوعی كه مطرح است اين است كه برخی بر اين باورند كه چون از مسواک استفاده می كنند ديگر نيازی به نخ دندان نيست در حالی كه اين دو  كاركرد متفاوتی دارند و مستقل از هم هستن از همين رو لازم است كه حتما علاوه بر مسواک از نخ دندان هم استفاده كنيد.

استفاده از دهان شويه

نكته ديگری كه در مورد بهداشت دهان و دندان مطرح است استفاده از دهان شويه است كه متاسفانه بسياری از افراد يا از اين موضوع اطلاع ندارند و يا اينكه با وجود اطلاع اعتنايی به آن ندارند در حالی كه دهان شويه ها تاثير زيادی بر بهداشت دهان و دندان و پيشگيری از آسيب به دندان ها دارند. در واقع دهان شويه ها در فضاهايی نفوذ می كنند كه نه با مسواک و نه با نخ دندان قابل پاكسازی نيستند و به نوعی ذرات كه منجر به تحريک خط لثه و عامل ايجاد بيماری های لثوی می شوند را از بين می برد. بنابر آنچه گفته شد استفاده از دهان شويه را جدی بگيريد و حتما در طول روز از آن استفاده كنيد.

موارد گفته شد در بالا همه موارد بهداشت دهان و دندان نيست اما مهم ترين و تاثير گذارترين موارد هستند لذا با رعايت نكات فوق تا حد زيادی از آسيب به دندان ها پيشگيری كنيد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ویزیت آنلاین رایگان