تاثير سيگار بر ارتودنسی

محتوای جدول

تاثير مصرف دخانيات از جمله سيگار و قليان بر فرايندهای درمانی دندانپزشكی از جمله ارتودنسی يكی از سوالات اصلی مراجعه كنندگان است لذا در اين مقاله قصد داريم به موضوع تاثير سيگار بر ارتودنسی بپردازيم تا مشخص شود اصلا سيگار تاثيری بر ارتودنسی دارد يا خير.

تاثير سيگار بر ارتودنسی

اگر بخواهيم به اين پرسش پاسخ دهيم كه آيا اصلا ارتودنسی بر مصرف سيگار تاثير دارد يا خير بايد گفت كه اساسا هدف از ارتودنسی چيست؟ قاعدتا مواردی نظير اصلاح ساختاری فک و دندان همچنين اصلاح طرح لبخند از جمله اهداف ارتودنسی محسوب می شود كه سيگار اثر مخربی بر هر دو اين موارد دارد.

يكی از مواردی كه در بازه زمانی ارتودنسی بسيار اهميت پيدا می كند بهداشت دهان و دندان است؛ در حالت عادی رعايت بهداشت دهان و دندان چندان حساسيت بر انگيز نيست اما در بازه ارتودنسی شرايط متفاوت است و بهداشت دهان و دندان اهميتی بسيار بيشتر از قبل پيدا می كند. در اين بين دخانيات چه سيگار و چه قليان تاثيرات نامطلوب زيادی بر بهداشت دندان ها دارند. در واقع سيگار باعث می شود حفظ سلامتی و بهداشت دهان و دندان ها سخت تر شود چرا كه سيگار دارای سمومی است كه مستقيما بر روی دهان و دندان اثر گذار هستند. بيشترين تاثير سيگار بر روی دهان و دندان خشک شدن دهان و زرد شدن دندان هاست كه هر دو اين عوامل در حالت عادی هم چالش های زيادی به همراه دارند چه برسد به زمانی كه بريس ارتودنسی هم روی دندان ها قرار داشته باشد.

نمايی گرافيكی از تاثير سيگار دندان ها
تصویر گرافيكی از تاثير سيگار دندان 

اگر بخواهيم به تاثيرات سيگار بر روی دندان ها اشاره كنيم بايد به مواردی نظير :

  • بيماری لثه
  • زرد شدن دندان ها
  • تشكيل پلاک و تارتار
  • افزايش احتمال بروز سرطان دهان
  • اختلال و كندی در فرايند ترميم زخم
  • افزايش نياز به رعايت بهداشت دهان و دندان
  • و… اشاره كرد.

از جمله ديگر تاثير سيگار بر ارتودنسی افزايش طول درمان است به اين صورت كه هدف از ارتودنسی صاف شدن دندان هاست كه برای حصول اين امر بايد دندان هايی كه كج هستند حركت كنند و در موقعيت بهتری قرار بگيرند. سيستم گردش خون در لثه و استخوان بر حركت دندان ها اثر گذار هستند كه اگر اختلالی در اين سيستم گردش خون ايجاد شود مستقيما بر روی حركت دندان ها موثر است. در اين بين يكی از تاثيرات سيگار اختلال در گردش خون است كه اين اختلال به دليل سموم موجود در دود سيگار ايجاد می شود لذا اين اختلال روند درمان را تحت تاثير قرار می دهد و باعث افزايش طول دروه درمان می شود.

علاوه بر موارد گفته شده سيگار باعث لكه دار شدن براكت و دندان ها می شود كه شايد در نگاه اول لكه دار شدن براكت چندان مسئله مهمی نباشد اما اين موضوع زمانی اهميت پيدا می كند كه برخی از افراد از براكت يا ارتودنسی نامرئی استفاده می كنند كه مصرف سيگار می تواند رنگ اين براكت ها را تغيير دهد لذا در چنين مواردی بهتر است مصرف دخانيات را كنترل كرد و آن را به حداقل ممكن كاهش داد.

مورد بعدی كه در اين زمينه مطرح است تاثير قليان بر ارتودنسی است و اينكه آيا قليان هم بر ارتودنسی موثر است؟ در جواب اين پرسش بايد گفت كه فرقی بين سيگار و قليان وجود ندارد چرا كه هر دو اين موارد دخانيات محسوب می شوند . از طرفی طبق برآوردها هر وعده كشيدن قليان معادل 100 نخ سيگار است لذا می تواند گفت كه قليان تاثير مخرب تری می تواند بر روی دندان ها و دستگاه ارتودنسی داشته باشد.

در پايان بايد به اين مورد اشاره كرد كه تاثيرات مخرب سيگار بر كسی پوشيده نيست حتی افرادی كه خود مصرف كننده سيگار هستند اما مسلما هستند افرادی كه قصد انجام ارتودنسی را دارند اما تمايلی به ترک سيگار ندارند كه در اين موارد حتما بايد مصرف سيگار را به حداقل ممكن كاهش دهند و در يک بازه زمانی موقت كه توسط متخصص تعيين می شود سيگار نكشند تا مشكلی در حين جراحی و پس از آن كه زخم در حال ترميم است به وجود نيايد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شماره تماس