تاثیر جویدن ناخن روی سلامت دندان

تاثیر جویدن ناخن روی سلامت دندان

محتوای جدول

تاثیر جویدن ناخن روی سلامت دندان بسیار زیاد است.

همانطور که می‌دانید جویدن ناخن خیلی شایع است و علاوه بر آسیب به ناخن‌ها باعث خرابی دندان‌ها هم می‌شود. ترک کردن این عادت غلط می‌تواند باعث حفظ سلامت دندان‌ها و کاهش حساسیت آن‌ها شود. دکتر حسین بهمنی دندانپزشک مجرب و معروف در تهران هستند که راهکا‌رهای زیادی برای ترک این عادت اشتباه به شما می‌دهند. در ادامه با ما همراه باشید تا در مورد جویدن ناخن و تاثیر آن بر سلامت و بهداشت دهان و دندان بیشتر بدانید.

تاثیر جویدن ناخن بر دندان‌ها و لثه‌ها

جویدن ناخن به وسیله دندان آسیب زیادی علاوه بر ناخن‌ها به دندان‌ها وارد می‌کند که با گذشت زمان متوجه این آسیب‌ها خواهید شد. ناخن‌ها به مرور زمان مینای دندان را از بین می‌برند و باعث ترک خوردن و لب پر شدن آن‌ها می‌شوند. جویدن ناخن علاوه بر اینکه باعث ساییدگی و خرابی دندان می‌شود، فاصله بین آن‌ها را زیاد می‌کند. این کار باعث می‌شود ریشه‌های دندان در استخوان فرو بروند و در نهایت باعث ضعف آن‌ها می‌شود. انتقال میکروب‌هایی که زیر ناخن هستند باعث مشکلات و بیماری برای لثه می‌شوند. این میکروب‌ها وارد دهان می‌شوند که بوی بد دهان از مهم‌ترین عوارض آن خواهد بود. عادت بد جویدن ناخن در نهایت باعث دندان قروچه و سردرد می‌شود.

علت جویدن ناخن

علت جویدن ناخن هنوز مشخص نیست. پژوهشگران یکی از علت‌های مطرح شده در این رابطه  را ناشی از اضطراب و ایده آل‌گرایی می‌دانند. رفتارهای تکراری مثل دستمالی کردن پوست و کشیدن مو هم مانند این عمل ناشی از استرس و اضطراب هستند. به طور معمول فردی که این کار را انجام می‌دهد خودش متوجه نیست. جویدن ناخن ممکن است موقتی باشد و در ابتدا باعث اختلال زیبایی شود. اما در طولانی مدت باعث بروز مشکلات جدی برای سلامتی خواهد شد. علاوه بر اینکه جویدن ناخن به دندان آسیب می‌رساند باعث آسیب‌دیدگی ناخن و بافت اطراف آن هم می‌شود.

"<yoastmark

علائم جویدن ناخن

این کار ممکن است با اختلالات روانی و جسمی همراه باشد. علائم مختلفی در رابطه با این عمل ممکن است بروز کند. احساس اضطراب و پریشانی قبل از این عمل و احساس لذت بعد از آن ممکن است وجود داشته باشد. احساس شرم و گناه هم از علائم این کار می‌تواند باشد. این عارضه از دوران کودکی شروع می‌شود و در نوجوانی به اوج خودش می‌رسد. مطالعات انجام شده نشان می‌دهد که حدود ۳۰ درصد از کودکان ۷ تا ۱۰ ساله و ۴۵ درصد از نوجوانان ناخن‌های خود را می‌جوند. با افزایش سن و در دوره بزرگسالی اکثرا این کار کاهش می‌یابد و از بین می‌رود. جویدن ناخن آسیب‌های زیادی به کوتیکول‌های ناخن و بافت انگشتان وارد می‌کند. آبسه و عفونت دهان و لثه هم از عوارض این کار است.

راهکارهایی جهت ترک کردن

چندین راه حل موثر برای ترک این عادت وجود دارند که در ادامه به چند مورد اشاره می‌کنیم.

  • ناخن‌ها را کوتاه کنید تا نتوانید آن‌ها را بجوید و یا اینکه آن‌ها را مانیکور کنید تا زیبا شوند و انگیزه نگهداری از آن‌ها بیشتر شود.
  • لاک تلخ استفاده کنید تا ناخن‌ها مزه بدی پیدا کنند.
  • حتی می‌توانید از توپ استرس استفاده کنید و یا خمیر بازی را در دست بگیرید تا حواستان پرت شود.

این عادت غلط باید تدریجی ترک شود و جایگزین دیگری برای آن پیدا کرد. مثلا می‌توانید از یک ناخن شروع کنید و آن را بپوشانید. کم کم ناخن‌های دیگر را هم بپوشانید تا چیزی برای جویدن باقی نماند. با وجود تمام این راهکارها ترک کردن این عادت بسیار سخت است. به تازگی یک شخص هلندی ادعا کرده است که در کلینیک خودش می‌تواند به راحتی و در عرض یک ماه با استفاده از محافظ دندان، این عادت را ترک دهد.

نتیجه گیری

جویدن ناخن مشکلات بسیاری برای افراد ایجاد می‌کند. این کار اثرات مخربی روی دندان و لثه و حتی خود ناخن می‌گذارد. باید سعی کنید علت جویدن را پیدا کنید و تدریجا اقدام به ترک آن نمائید. زیرا این کار علاوه بر اینکه باعث بروز مشکلات جسمی می‌شود ، روی روحیه آدم هم تاثیر منفی می‌گذارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ویزیت آنلاین رایگان