تاثیر ویتامین‌ها روی سلامت دهان و دندان

تاثیر مواد معدنی و ویتامین‌ها روی سلامت دهان و دندان

محتوای جدول

سلامت دهان و دندان در گرو مواد معدنی و ویتامین‌ها

تمام اعضای بدن انسان به مواد معدنی و ویتامین‌ها نیازمند است. معمولا مواد معدنی و ویتامین‌ها در سلامت دهان و دندان و زیبایی دندان‌ها تاثیر بسیار زیادی دارد. رژیم غذایی مناسب می‌تواند تضمین‌کننده سلامت دندان‌های شما باشد. شاید برای شما که دغدغه آن را دارید که دندان‌های زیبا و سالمی داشته باشید، دانستن این مساله که تاثیر مواد معدنی و ویتامین‌ها روی سلامت دهان و دندان به چه میزان است؟ و هر کدام از مواد معدنی و ویتامین‌ها چه تاثیری در سلامت دندان‌ها دارد؟ اهمیت داشته باشد. پس برای پاسخ به این سوالات خود تا انتهای این مقاله از سایت دکتر حسین بهمنی همراه ما باشید.

تاثیر مواد معدنی و ویتامین‌ها روی سلامت دهان و دندان

باید گفت نقش تغذیه در سلامت دندان‌ها بسیار زیاد است و مواد معدنی و ویتامین‌های بسیاری وجود دارند که در سلامت دهان و دندان تاثیر بسیار زیادی دارند. در ادامه ما تعدادی از بهترین ویتامین‌ها و مواد معدنی برای سلامت دندان‌ها را به شما معرفی می‌نمایم و تاثیر هر یک را نیز بیان خواهیم کرد.

ویتامین A

ویتامین A تاثیر بسیار زیادی در حفظ جریان بزاق دهان دارد و همچنین سلامت غشای موکوسی که پوشاننده لثه و گونه می‌باشد را تضمین می‌کند. یکی دیگر از تاثیرات این ویتامین تولید بزاق می‌باشد که باعث از بین رفتن باکتری‌ها و ذرات غذای بین دندان‌ها می‌شود.

ویتامین ب

اگر به دنبال این هستید که درد و التهاب دهانی را از خود دور کنید ویتامین بی را مصرف نمایید. این ویتامین در برطرف کردن برفک دهان هم تاثیرگذار است.

تاثیر مواد معدنی روی سلامت دهان و دندان
تاثیر مواد معدنی روی سلامت دهان و دندان

کلسیم

درصد بسیار زیاد مواد تشکیل دهنده دندان‌ها، کلسیم است در نتیجه مصرف کلسیم در حفظ سلامت دندان‌ها و قوی نگه داشتن آن‌ها ضروری است. 

ویتامین ث

یکی از علت‌های لق شدن دندان‌ها ضعیف بودن بافت همبند لثه‌ها می‌باشد که این ضعف ناشی از کمبود ویتامین ث می‌باشد. کمبود این ویتامین همچنین باعث بیماری‌های لثه و خونریزی لثه نیز می‌گردد‌.

ویتامین د

این ویتامین باعث جذب کلسیم نیز می‌گردد و به همین دلیل باعث تکامل دندان‌ها، جلوگیری از پوسیدگی دندان و بیماری‌های لثه نیز می‌گردد.

فلوراید

فلوراید یکی از مواد موثر در مقابله با پوسیدگی دندان و بیماری‌های لثه می‌باشد. همچنین این ماده به باشید‌سازی مینای دندان و تقویت پوشش خارجی دندان‌ها کمک می‌نماید.

پتاسیم

معمولا افراد پتاسیم را به عنوان ویتامین کا می‌شناسند. این ویتامین نقش بسیار مهمی در سلامت دهان و دندان نیز دارد. این ویتامین موادی را که باعث تسریع تجزیه استخوان می‌شود را از بین می‌برد. ویتامین کا در لخته شدن خون بسیار موثر است و اگر لثه‌های شما به هر دلیل خونریزی کند این ویتامین باعث لخته شدن خون و قطع خونریزی نیز می‌شود. 

روی

یکی از مواد معدنی دیگری که نقش دفاعی دارد و به طور معمول در بزاق موجود است، روی می‌باشد. این ماده معدنی با رشد باکتری‌ها مقابله می‌نماید و از پوسیدگی دندان‌ها و بیماری‌های لثه جلوگیری می‌کند.  

مواد معدنی و ویتامین‌های دیگری نیز وجود دارند که هر کدام نقش پر رنگی در سلامت دهان و دندان دارند که نبودن این مواد در برنامه غذایی هر فرد باعث به وجود آمدن مشکلات جدی در سلامت بدن و دندان‌های فرد می‌شود این مواد معدنی و ویتامین‌ها شامل فسفر، ید، آهن، ویتانین ای و … می‌باشد.

باید توجه کرد که نقش تغذیه در سلامت دندان بسیار با اهمیت می‌باشد و نبود هر کدام از این مواد معدنی و ویتامین‌هایی که معرفی کردیم در برنامه غذایی فرد می‌تواند سلامت دندان‌های فرد را به خطر بیاندازد.

خلاصه

سلامتی دهان و دندان علاوه بر تاثیرگذاری بر زیبایی فرد در سلامت سیستم گوارشی نیز اثرگذار است و باید دانست که لازمه داشتن دندان‌های سالم رعایت اصول تغذیه‌ای و مصرف ویتامین‌ها و مواد معدنی بسیاری می‌باشد. دکتر حسین بهمنی، یکی از متخصصان دندانپزشک که سابقه طولانی در زمینه سلامت دهان و دندان دارند. افراد می‌توانند با مراجعه به این دندانپزشک و معاینه دندان‌های خود در زمینه نقش تغذیه در سلامت دندان‌ها مشاوره و راهنمایی‌های لازم را دریافت کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شماره تماس