تفاوت آمالگام و ترمیم کامپوزیت دندان

تفاوت آمالگام و ترمیم کامپوزیت

محتوای جدول

     تفاوت آمالگام و ترمیم کامپوزیت دندان را در این مطلب بدانید

پوسیدگی دندان مشکل شایعی است که غالب افراد با آن مواجه می‌شوند.دندانپزشکان برای ترمیم و بازگشت عملکرد دندان از روش پرکردن بهره می‌برند. شیوه‌های مختلفی برای پر کردن به کار می‌روند، دو روش رایج آن آمالگام و کامپوزیت است. در پاسخ به این سوال که کدام روش بهتر است ابتدا باید تفاوت آمالگام و ترمیم کامپوزیت را بدانید. به این منظور در ادامه این مطلب از سایت دکتر حسین بهمنی به مقایسه دو روش مذکور می‌پردازیم. با ما همراه باشید.

چرا آمالگام را انتخاب کنیم؟

شاید شما حتی نام آمالگام را نشنیده باشید اما باید بدانید این شیوه پرکردن دندان بسیار رایج است. آمالگام ترکیب چند فلز روی، قلع، مس و جیوه است، با وجود سمی بودن جیوه، طی دو قرن گذشته همواره در کلینیک‌های دندانپزشکی در سرتاسر دنیا به کار رفته و مشکلی ایجاد نکرده است. رنگ مواد آمالگام نقره‌ای و از آن برای دندان‌های عقب استفاده می‌شود. مزایای استفاده آن به شرح زیر است:

 • مواد آمالگام خاصیت انعطاف‌پذیری زیادی دارد، بنابراین برای پرکردن کامل درزها و حفره‌های نامنظم بسیار مناسب است.
 • آمالگام هزینه کم‌تری نسبت به کامپوزیت دارد، این عامل می‌تواند برای بسیاری از افراد قابل توجه باشد.
 • برای افرادی که دندان‌های مستعد پوسیدگی دارند، روشی مناسب است.
 • کار کردن با مواد آمالگام راحت‌تر است، در حالی که به دلیل حساس بودن مواد کامپوزیت، نیاز به مهارت و دقت بیشتری از سوی دندانپزشک دارد تا نتیجه مطلوب حاصل شود.
 • حفره‌ها به طور کامل بسته می‌شوند و احتمال پوسیدگی ثانویه کم است.
 • مواد آمالگام استحکام و دوام بیشتری نسبت به کامپوزیت دارد، به همین دلیل برای دندان‌های آسیاب که موقع جویدن غذا فشار زیادی به آن‌ها وارد می‌شود، مناسب است. این مورد مهم‌ترین تفاوت آمالگام و ترمیم کامپوزیت می‌باشد.
 • در روش آمالگام پرکردن با سرعت بیشتری انجام می‌شود.
تفاوت آمالگام و ترمیم کامپوزیت دندان
تفاوت آمالگام و ترمیم کامپوزیت دندان

چرا کامپوزیت را انتخاب کنم؟

کامپوزیت ماده‌ای خمیری و همرنگ دندان است که از ترکیب ماده پلاستیکی و سرامیک به دست آمده است. دندانپزشکان به طور معمول از آن برای پر کردن دندان استفاده می‌کنند چرا که معتقدند این روش باعث حفاظت از استحکام دندان می‌شود، مگر اینکه شرایط دندان اجازه استفاده از این روش را ندهد. کامپوزیت به دلیل رنگ سفید برای پر کردن دندان‌های در معرض دید بسیار مناسب است. مزایای ترمیم کامپوزیت به این شرح است:

 • به دلیل رنگ سفید مواد کامپوزیت دندان پرشده با آن طبیعی به نظر می‌رسد. هرچند احتمال تغییر رنگ در طولانی مدت وجود دارد اما با روش‌هایی می‌توان از این مورد پیشگیری کرد.
 • کامپوزیت به تراشیدن زیادی نیاز ندارد در حالی که در آمالگام دندانپزشک مجبور است حتی قسمت‌های سالم دندان را هم بتراشد.
 • کامپوزیت ایجاد حساسیت نمی‌کند اما بعضی از افراد به مواد آمالگام حساسیت دارند.
 • برای ترمیم مجدد کامپوزیت مناسب است.
 • کامپوزیت عایق حرارتی خوبی است اما مواد آمالگام که رسانا هستند باعث حساسیت دندان نسبت به سرما و گرما می‌شوند البته این حساسیت پس از مدتی از بین خواهد رفت.
 • ترمیم دندان با روش کامپوزیت باعث تقویت اعتماد به نفس در افراد به دلیل زیبایی ظاهری دندان می‌شود.
 • مواد کامپوزیت در صورت آسیب‌دیدگی قابل ترمیم و تعویض هستند.
 • به عنوان محافظ دندان را در برابر شکستگی محافظت می‌کند. در واقع با داشتن کامپوزیت احتمال شکستگی دندان کم‌تر است.

جمع بندی

با توجه به تفاوت آمالگام و ترمیم کامپوزیت با مشور پزشک معالج بهترین روش را انتخاب کنید. می‌توانید با مراجعه به کلینیک دکتر حسین بهمنی و بهره‌گیری از تجربه و تخصص ایشان به طور موثر برای معالجه دندان خود اقدام کنید. خدمات ارائه شده توسط دکتر حسین بهمنی استفاده از بهترین مواد از جمله کامپوزیت دندان برند آلمانی می‌باشد. همچنین پیشنهاد می‌شود هر 6 ماه برای معاینه دندان‌های خود اقدام کنید تا همواره از داشتن دندان‌های سالم و زیبا لذت ببرید. در این راستا می‌توانید به بهترین کلینیک دندانپزشکی شمال تهران مراجعه کنید. برای این منظور و دریافت نوبت با شماره‌های موجود در سایت تماس بگیرید. به صورت تمام وقت آماده پاسخدهی به شما عزیزان هستیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شماره تماس