تفاوت لمینت های سرامیکی و کامپوزیتی

محتوای جدول

انتخاب بین لمینت های سرامیکی و کامپوزیتی در عصر حاضر

یکی از ملاک‌های اصلی زیبایی لبخند است. ظاهر دندان‌های شما تأثیر بسزایی در عزت نفس و اعتماد به نفس شما دارد. در این راستا داشتن دندان‌های منظم و مرتب، باعث می‌شود شما زیباتر و جذاب‌تر به نظر برسید. نگران نباشید این مشکلی نیست که حل نشود. از راه‌کارهایی که به زیبایی دندان‌ها کمک می‌کند می‌توان به لمینت و کامپوزیت دندان اشاره کرد. این دو روکش‌های نازکی هستند که بر روی سطح دندان‌های شما قرار می‌گیرند و به رنگ دندان‌ها هستند. برای این کار در مرحله اول باید بدانید کدام یک از این موارد بهتر بوده و برای شما مناسب‌تر است. معیارهایی برای این انتخاب و تفاوت لمینت سرامیکی و ونیر کامپوزیتی وجود دارد که در این مطلب از وب سایت دکتر حسین بهمنی شما را با آن‌ها آشنا خواهیم کرد.

لمینت سرامیکی چیست؟

لمینت سرامیکی پوششی از جنس نوعی سرامیک است. ساخت و تحویل آن برخلاف کامپوزیت دو تا سه هفته زمان می‌برد. در نظر داشته باشید که از لمینت سرامیکی در راستای اصلاح نامرتبی‌ها، به هم‌ریختگی، کوتاهی و بلندی، اصلاح رنگ دندان، شکستگی‌های دندانی، بستن فاصله‌های بین دندانی، بزرگ کردن دندان‌های ریز، دندان‌های بد شکل و … استفاده می‌شود.

هنگامی که استفاده لمینت سرامیکی برای فرد تشخیص داده شود، در جلسه اول بعد از معاینه از دندان‌های فرد قالب موردنظر گرفته و سپس به لابراتوار ارسال می‌شود. در مرحله لابراتوار دندانپزشک و بیمار به نظر واحد می‌رسند و درنهایت قالب به کلینیک ارسال می‌شود. با بررسی و تایید نمونه ارسالی از لابراتوار وارد مرحله دوم خواهیم شد. در این مرحله قالب‌گیری، تراش و ساخت پروتز به صورت موقتی آغاز می‌شود. در مرحله سوم بعد از دو تا سه هفته لمینت‌ های سرامیکی لابراتوار ارسال خواهد شد. پس تایید دندانپزشک و امتحان‌های لازم مرحله چسباندن لمینت‌ های سرامیکی آغاز می‌شود.

تفاوت لمینت سرامیکی و ونیر کامپوزیت
تفاوت لمینت سرامیکی و ونیر کامپوزیت

ونیر کامپوزیت چیست؟

ونیر کامپوزیت یک نوع پوشش است که به طور مستقیم توسط دندانپزشک بر روی دندان‌های شما قرار می‌گیرد و این کار حدود ۵ ساعت زمان می‌برد. این روش نیاز به قالب‌گیری و تراش دادن دندان‌ها ندارد و در یک جلسه انجام خواهد شد. از لحاظ جنس، نوع خاصی از مواد ترمیمی زیبایی به رنگ دندان هستند که تغییر رنگ نمی‌دهند.

زیبایی با لمینت و کامپوزیت
زیبایی با لمینت و کامپوزیت

تفاوت لمینت سرامیکی و ونیر کامپوزیت دندان

این دو روش دارای تفاوت‌هایی هستند که در ادامه شما را با آن‌ها آشنا می‌کنیم:

مدت زمان نصب

زمان نصب ونیر کامپوزیت بر روی دندان یک جلسه است. در نظر داشته باشید که یک دندانپزشک متخصص این کار را در یک ساعت و یا کمتر به اتمام می‌رساند. ولی در مقابل نصب لمینت‌ های سرامیکی در دو جلسه انجام می‌شود، اولی آماده‌سازی دندان‌ها و قالب‌گیری آن‌ها و در ادامه فرستادن آن به لابراتوار دندانساز در راستای ساخت لمینت سرامیکی و مرحله دوم آن، دو هفته بعد جهت نصب لمینت روی دندان‌ها خواهد بود.

فرآیند کاشت

در نظر داشته باشید که ونیر کامپوزیت روش کم تهاجمی‌تری نسبت به لمینت سرامیکی است. روند کاشت ونیر کامپوزیت به این صورت است که دندانپزشک نیازی به تراش دادن دندان ندارد و کامپوزیت‌ها را مستقیم روی دندان‌ها قرار می‌دهد. اما در مقابل روند کاشت لمینت لازم است که کمی از مینای دندان را تراش داد. با این تفاسیر لمینت یک نوع درمان برگشت‌ناپذیر خواهد بود و در صورت نبودن روکش لمینت شما قادر به استفاده از دندان‌های خود نیستید. امروزه با پیشرفت علم و وارد شدن روش‌های جدید، نمونه‌هایی از لمینت دندان بدون نیاز به تراش نیز وجود دارد.

دوام و ماندگاری

هر دو روش نیازمند مراقبت هستند. لمینت‌ های سرامیکی ماندگاری بالاتری نسبت به ونیر کامپوزیت‌ها دارند.

مقاومت در تفاوت لمینت سرامیکی و ونیر کامپوزیتی

از لحاظ استحکام لمینت‌ های سرامیکی شرایط بهتری نسبت به ونیر کامپوزیت‌ها دارند.

هزینه

هزینه این دو روش با هم تفاوت‌هایی دارد. ونیر کامپوزیت  به مراتب هزینه‌ای پایین‌تر را نسبت به هر واحد لمینت دندان دارد.

نتیجه‌گیری

داشتن دندان‌هایی زیبا در دنیای پیشرفته امروزی دیگر رویایی دست نیافتنی نخواهد بود. شما می‌توانید از روش‌های نوین همانند کامپوزیت و لمینت دندان زعفرانیه استفاده کنید که انتخاب هر کدام از آن‌ها بستگی به نظر متخصص دندانپزشک و خود شما دارد. در این مطلب از سایت دکتر بهمنی شما را با تفاوت لمینت سرامیکی و ونیر کامپوزیتی آشنا کردیم. در صورتی که به دنبال خلق لبخندی زیبا هستید پیشنهاد می‌کنیم به بهترین کلینیک دندانپزشکی شمال تهران مراجعه نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شماره تماس