جرم گیری دندان افراد سیگاری

جرم گیری دندان افراد سیگاری

محتوای جدول

جرمگیری و برق انداختن دندان‌ها برای رفع زردی و جرم دندان است.

اکثر افراد  از ضررهای سیگار و تأثیر نامطلوبی که بر تمام اندام‌ها و بافت‌های بدنمان می‌گذارد، آگاه هستند. دندان‌ها و لثه‌ها آن دسته از قسمت‌هایی هستند که می‌توانند اثر نامطلوب سیگار بر روی آن‌ها را با چشم دید. تغییر رنگ این قسمت‌ها و زرد یا قهوه‌ای شدن دندان‌ها یکی از مضرات مصرف سیگار است. در این مطلب از سایت دکتر حسین بهمنی همراه ما باشید تا با موضوع جرم گیری دندان افراد سیگاری آشنا شوید.

چرا افراد سیگاری نیاز به جرم گیری دندان دارند؟

نیکوتین و سایر مواد سمی موجود در سیگار به بافت دندان آسیب می‌رسانند. باعث تجمع بیشتر پلاک و جرم بر روی دندان، زرد و یا قهوه‌ای شدن و سیاه شدن آن‌ها و در نهایت آسیب به مینای دندان‌ها می‌شوند. افراد سیگاری بیش از دیگران در معرض تشکیل جرم و پوسیدگی دندان قرار دارند. انجام جرم گیری دندان و رعایت بهداشت دهان و دندان می‌تواند مزایای بسیار زیادی برای این دسته از افراد داشته باشد.

اگرچه افراد سیگاری باید بیش از بقیه مراقب بهداشت خود باشند. اما همچنان به علت آسیب‌هایی که نیکوتین به دندان‌ها وارد می‌کند و تجمع زیاد جرم احتمال پوسیدگی دندان‌های افراد سیگاری بسیار بالا است. به همین دلیل جرم گیری دندان و پاک‌سازی حرفه‌ای توسط دندانپزشک امری ضروری است تا از پوسیده شدن و سیاه شدن دندان‌ها پیشگیری شود.

بیماری‌های لثه و پوسیدگی دندان ناشی از سیگار

سیگار یکی از دلایل مهم ابتلا به بیماری‌های لثه است. ترک سیگار برای سلامت دهان و دندان مفید است چون احتمال ابتلا به بیماری لثه را کاهش می‌دهد.

بیماری لثه، بیماری پریودنتال نیز گفته می‌شود. عفونتی است که روی خط لثه تأثیر می‌گذارد. تجمع رسوب و باکتری در زیر یا بالای لثه ایجاد التهاب می‌کند. بیماری لثه با مصرف دخانیات ارتباط دارد زیرا افراد سیگاری بیشتر از افراد غیر سیگاری، رسوب روی دندان‌ها را تجربه می‌کنند. نیکوتین موجود در تنباکو تولید بزاق را کاهش داده و رسوب و باکتری‌ها در دهان را آسان می‌کند. یک مطالعه جدید تایید کرده است که خطر از دست دادن دندان در افرادی که بطور روزانه سیگار می‌کشند، به شکل قابل توجهی روبه  افزایش است. مردان سیگاری تا 3.6 برابر بیشتر از افراد غیر سیگاری دندان خود را از دست می‌دهند. در حالی که احتمال می‌رود این میزان برای زنان سیگاری 2.5 برابر باشد.

سیگار کشیدن بعد از جرم گیری دندان

 پس از جرم گیری دندان از کشیدن سیگار  و مصرف تنباکو پرهیز کنید. چون مواد موجود در آن‌ها از بهبود یافتن مناسب لثه پس از جرم گیری جلوگیری می‌کند.

جرم گیری دندان
جرم گیری دندان

مزایای جرم گیری دندان افراد سیگاری

جرم‌گیری دندان افراد سیگاری دارای مزایای بسیاری به شرح زیر است:

جلوگیری از پوسیدگی دندان

به دلیل نیکوتین موجود در سیگار آسیب فراوانی به دندان‌ها وارد می‌شود. به همین دلیل جرم‌گیری دندان توسط دندانپزشک متخصص ضروری است تا از پوسیدگی دندان‌ها در این افراد جلوگیری شود.

جلوگیری از انواع بیماری لثه

تجمع جرم و پلاک حاصل از سیگار می‌تواند عفونت ایجاد کند. به دلیل اینکه افراد سیگاری دارای سیستم ایمنی ضعیفی هستند و قادر به مبارزه با این عفونت نیستند، انجام جرم‌ گیری واجب است.

از بین بردن بوی بد دهان

جرم روی دندان‌های افراد سیگاری باعث بد بو شدن دهان می‌شود. با انجام جرم گیری بوی بد رفع خواهد شد.

روشن شدن رنگ دندان‌ها

سیگار باعث بدرنگ شدن دندان‌ها می‌شود. با انجام جرم گیری و حذف جرم‌های روی دندان رنگ آن‌ها روشن‌تر خواهد شد.

سلامت کلی بدن

سیگار بر روی اعضای بدن از جمله ریه‌ها، قلب و … تاثیر بدی می‌گذارد. با مصرف سیگار احتمال ابتلا به بیماری‌های قلبی و عروقی افزایش می‌یابد. لذا با انجام به موقع جرم گیری دندان از بروز این گونه بیماری‌ها جلوگیری می‌شود.

نتیجه گیری

جرم گیری دندان بهتر است هر شش ماه یکبار انجام شود. البته این موضوع به شرایط دندان‌های هر فرد بستگی دارد. مثلا افراد سیگاری و یا کسانی که زیاد چای و قهوه می‌نوشند، سریع‌تر دندان‌هایشان زرد می‌شود. اما در کل جرم گیری دندان‌ها سالی یکبار به همه افراد توصیه می‌شود.

متخصصان بهداشت دندان نقش مهمی در ترک سیگار دارند. در واقع میزان موفقیت در ترک سیگار را می‌توانند افزایش دهند. مرکز دندانپزشکی دکتر حسین بهمنی با گردآوری مجرب‌ترین و متخصص‌ترین پرسنل دندانپزشکی و با بهره‌‌گیری از مدرن‌ترین تجهیزات، در شمال شهر تهران راه‌اندازی شده است. برای اطلاعات بیشتر در خصوص جرم گیری دندان و مابقی روش‌هایی درمانی می‌توانید با شماره‌های موجود در سایت تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شماره تماس