خشکی دهان و زبان از علت تا درمان

خشکی دهان و زبان از علت تا درمان

محتوای جدول

علل و درمان خشکی زبان و دهان خود را پیدا کنید

بزاق موجود در دهان ما نقش اساسی در کاهش رشد باکتری‌ها دارد و قدرت چشایی ما را افزایش می‌دهد. بزاق تولید شده در دهان تاثیر بسیار زیادی نیز در جویدن و بلعیدن غذا دارد و در هضم غذا تاثیر بسزایی نیز دارد. حال با توجه به این تاثیرات بزاق، کاهش آن و خشکی دهان باعث بروز مشکلات بی‌شماری نیز می‌گردد. خشکی دهان و زبان علت‌های متعددی دارد که ما در این مقاله از سایت دکتر حسین بهمنی در مورد علت تا درمان آن  صحبت خواهیم کرد.

علت خشکی دهان و زبان

زمانی که غدد بزاق به اندازه کافی بزاق در دهان تولید نکند عارضه خشکی دهان و زبان اتفاق می‌افتد. عوامل متعددی باعث می‌شود که این غدد به مقدار کافی بزاق تولید نکنند‌ که این عوامل شامل موارد زیر هستند.

داروها

بسیاری از دارو‌ها در کنار تاثیرات درمانی خود عوارض جانبی بسیاری نیز دارند. داروهایی که باعث ایجاد خشکی دهان می‌شوند شامل داروهای فشار خون بالا، داروهای ضد اضطراب و افسردگی، برخی از آنتی هیستامین‌ها، داروهای شل کننده ماهیچه‌ها، داروهای ضد احتقان و ضد درد هستند.

آسیب‌های عصبی

زخم‌هایی که باعث آسیب رسیدن به سر و گردن شما می‌شود می‌تواند در بروز خشکی دهان و زبان تاثیرگذار باشد.

افزایش سن

یکی از عوامل تاثیرگذار در تولید بزاق دهان افزایش سن است. معمولا افراد در طول زندگی خود داروهای خاصی را مصرف می‌کنند و یا اینکه تغذیه نامناسبی نیز دارند که به مرور زمان این عوامل باعث کاهش توانایی بدن در هضم غذا و خشکی دهان نیز می‌شود.

بیماری‌هایی که باعث بروز خشکی دهان می‌شوند.

برخی از بیماری‌ها می‌توانند مسبب خشکی دهان در فرد شوند که این بیماری‌ها شامل عفونت قارچی، برفک دهان، دیابت، آلزایمر و بیماری‌های خود ایمنی و ایدز هستند. خوابیدن با دهان باز هم می‌تواند باعث ایجاد خشکی دهان شود.

استفاده از مواد مخدر

ماری جوانا یکی از مواد مخدری است که مصرف آن باعث خشکی دهان می‌شود. مصرف تنباکو و سیگار کشیدن هم در خشکی دهان بی‌تاثیر نبوده است.

خشکی دهان و زبان
خشکی دهان و زبان

علائم خشکی دهان و زبان

خشکی دهان با علائمی خود را نمایان می‌کند که این علائم شامل موارد زیر هستند.

 • داشتن بزاق کم و غلیظ
 • احساس چسبندگی و خشکی در دهان
 • داشتن زبانی خشک و وجود شیارهایی بر روی زبان
 • انجام عمل جویدن و بلع به سختی
 • احساس درد و خشکی در ناحیه گلو و سوزش در آن
 • رژ لب بر روی لب‌ها به دندان‌ها می‌چسبد.
 • عوض شدن حس چشایی
 • گذاشتن دندان‌های مصنوعی در داخل دهان به سختی
 • ایجاد بوی بد در دهان

شیوه‌ درمان خشکی دهان و زبان

معمولا پزشک متخصص برای درمان خشکی دهان به علت به وجود آمدن آن نیز توجه می‌کند و براساس آن شیوه درمانی را انتخاب می‌نماید.

اگر مصرف داروهای خاص باعث خشکی در دهان شما شده باشد آن داروها را نیز تغییر داده و یا دوز مصرفی دارو رو تغییر می‌دهد.در مواردی پزشک متخصص تشخیص می‌دهد که فرد از مرطوب کننده دهان و یا بزاق مصنوعی و دهانشویه استفاده نماید. در موارد شدید نیز یک سری دارو که تحریک‌کننده بزاق هستند تجویز می‌نماید.

عوارض ناشی از خشکی دهان و زبان

در مواردی خشکی دهان می‌تواند عارضه‌هایی را نیز به دنبال داشته باشد که این عوارض شامل موارد زیر است.

 • ترک در اطراف دهان
 • وجود برفک و عفونت‌های قارچی
 • احساس سوزش در دهان
 • غذا به سختی بجوید

خلاصه

خشکی دهان و زبان به عوامل زیادی بستگی دارد و باعث بروز یک سری از مشکلات در فرد می‌گردد. بسیاری از افراد که به این عارضه مبتلا هستند به سختی عمل بلع را انجام می‌دهند‌ در مواردی این خشکی دهان به دندان‌ها نیز آسیب‌هایی را نیز وارد می‌کند. بهتر است افراد برای تشخیص خشکی دهان و درمان آن به یک دندانپزشک مراجعه کنند تا دندان‌های آن‌ها هم مورد بررسی قرار بگیرد و قبل از آسیب رسیدن به دندان‌ها آن را درمان نمایند.

دکتر حسین بهمنی یکی از دندانپزشکان حاذق و با تجربه می‌باشد که برای درمان بیماری‌های دهان و دندان در بهترین کلینیک تخصصی دندانپزشکی شمال تهران فعالیت می‌کند. در این راستا می‌توانید با شماره‌های موجود در سایت تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شماره تماس