خمير دندان مناسب

محتوای جدول

در مقالات متعدد دندانپزشكی يكی از مواردی كه زياد به آن پرداخته می شود بهداشت دهان و دندان است و علت اين حجم از توجه اهميت بسيار زياد اين موضوع است. يكی از اصول بهداشت دهان و دندان استفاده از مسواک است كه جزء اركان اصلی بهداشت دهان و دندان به شمار می رود. مسواک زدن خود اصول و چارچوبی دارد كه اگر طبق آن عمل نشود رسما مسواک زدن فايده ای ندارد به همين جهت بايد به صورت جدی مورد توجه قرار بگيرد. يكی از مواردی كه در مسواک زدن مطرح است خمير دندان است، به نوعی خمير دندان مناسب بسيار مهم است و حتما بايد از خمير دندان هايی استفاده كرد كه دارای استانداردهای لازم باشد. در اين مقاله قصد داريم در مورد خمير دندان مناسب مطالبی را بيان كنيم و به بررسی و تبيين اين موضوع بپردازيم.

عدم رعايت بهداشت دهان و دندان علاوه بر اينكه باعث به وجود آمدن مشكلات مختلف پزشكی و دندانپزشكی می شود، روی ظاهر دندان ها هم موثر است و باعث زرد شدن دندان ها می شود كه اين رنگ زرد ناشی از تجمع پلاک هاست. البته اين فقط يكی از تغيير رنگ و به طور دقيق تر زرد شدن دندان هاست و اين تغيير رنگ علت های ديگری هم دارد.

تصويری گرافيكی از خمير دندان
تصويری گرافيكی از خمير دندان

خمير دندان مناسب

در طول روز بايد دوبار مسواک زد كه اين مسواک زدن هم اصولی دارد كه خمير دندان مناسب از جمله اين اصول است. در مورد خمير دندان ها هم بايد گفت يكی از تركيبات اصلی خمير دندان فلورايد است كه درصد وجود فلورايد از اهميت بسيار بالايی برخوردار است. فلورايد يک ماده معدنی است كه از مينای دندان محافظت می كند و از پوسيدگی دندان ها جلوگيری می كند. درصد وجود فلورايد در خمير دندان های مختلف متفاوت است و در برخی از خمير دندان ها اصلا وجود ندارد. بهتر است از خمير دندان هايی استفاده كنيد كه دارای فلورايد است اما نبايد در مصرف فلورايد زياده روی كرد.

خمير دندان های سفيد كننده موضوع ديگری در بحث خمير دندان مناسب است. برخی از افراد بدون مشورت با پزشک و برای سفيد شدن دندان ها اقدام مصرف بی رويه خمير دندان سفيد كننده می كنند كه اين كار اصلا درست نيست. برای اصلاح رنگ دندان ها اول بايد به پزشک مراجعه كرد تا علت اصلی تغيير رنگ دندان ها مشخص شود سپس اگر علت بد رنگ بودن دندان ها صرفا عدم رعايت موارد بهداشت و درمان بود، می توان از خمير دندان سفيد كننده آن هم يک روز در ميان استفاده كرد. استفاده زياد از خمير دندان های سفيد كننده موجب آسيب به دندان ها می شود و به نوعی مينای دندان را تخريب می كند.

خمير دندان كودكان : خمير دندان كودكان تنها خمير دندان مناسب برای كودكان است و بهتر است برای كودكان از اين نوع خمير دندان استفاده شود. هنگام مسواک زدن ممكن است كودكان مقداری از خمير دندان را قورت دهند از همين رو در خمير دندان های مخصوص كودكان مقداری موارد خوراكی وجود دارد و قورت دادن آن مشكل حادی را ايجاد نمی كند. بهتر است از بعضی خميردندان ها مانند خمير دندان سفيد كننده به هيچ وجه برای كودكان استقاده نشود.

خمير دندان های ضد عفونی كننده : از خمير دندان ضد عفونی كننده زمانی استفاده می شود كه لثه و دندان ها دچار عفونت شده باشند.  زمانی كه لثه ملتهب شده و يا ورم كرده نشانه وجود عفونت است كه معمولا در اين شرايط توصيه می شود تا از خمير دندان های ضد عفونی كننده استفاده شود. البته استفاده بی رويه اين خمير دندان ها مشكلات متعددی را به وجود می آورد و همانند خمير دندان های سفيد كننده باعث آسيب رسيدن به دندان ها می شود. حداكثر زمان استفاده از اين خمير دندان ها دو هفته می باشد كه در اين دو هفته اين خمير دندان ها بايد در كنار خمير دندان های عادی مورد استفاده قرار بگيرد.

در پايان لازم است به اين نكته اشاره كنيم كه برای انتخاب خمير دندان مناسب، می توانيد از افراد متخصص در اين زمينه كمک بگيريد اما در حالت عادی بهتر است از خمير دندان های معمولی استفاده شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شماره تماس