درمان خانگی دندان درد

محتوای جدول

درد در ناحيه دندان بسيار اذيت كننده است به طوری كه شدت درد در مواقعی مانع از انجام فعاليت های روزمره می شود. وقتی كه درد در ناحيه دندان احساس می شود معمولا فرد به دنبال راهی است تا هر چه سريع تر بتواند درد را كنترل كند و تا حدی كاهش دهد. اگر دندان درد را تجربه كرده باشيد می دانيد كه اين اتفاق واقعا ناگوار است و اوضاع زمانی وخيم تر می شود كه امكان مراجعه به دندانپزشک را هم نداشته باشيد. در اين مقاله قصد داريم راهكاری برای اين وضعيت ارائه دهيم و به توضيح پيرامون درمان خانگی دندان درد بپردازيم.

درمان خانگی دندان درد

همان طور كه گفته شد گاهی درد شديدی در ناحيه دندان وجود دارد اما بنابه دلايل مختلف امكان مراجعه به دندانپزشک وجود ندارد كه در اين شرايط می توان از روش های مختلف درمان خانگی دندان درد استفاده كرد. در ادامه به توضيح اين روش ها می پردازيم.

شستشو با آب نمک : شستشو با آب نمک از جمله روش های رايج برای تسكين دندان درد است كه در اين روش آب نمک باعث سست شدن جرم دندان ها و از بين رفتن عفونت ها می شود كه اين امر باعث تسكين موقت درد می شود.

كمپرس سرد و كمپرس گرم : استفاده از كمپرس های سرد و گرم هم در تسكين دندان درد نقش دارند ضمن اينكه كمپرس سرد تورم و التهاب را هم كاهش می دهد. برای كمپرس گرم می توانيد يک حوله داغ را بر روی دندان قرار دهيد و برای كمپرس سرد هم می توانيد چند تكه يخ را درون يک نايلون قرار داده و آن را روی دندان قرار دهيد.

طب فشاری : طب فشاری می تواند با تحريک ترشح هورمون اندروفين به طور موقت درد را كاهش دهد . اگر بخواهيم در خصوص طب فشاری هم توضيح دهيم بايد گفت كه در بدن قسمت هايی وجود دارد كه اين قسمت ها با درد دندان و فک مرتبط هستند و اگر اين قسمت ها را فشار دهيد منجر به كاهش درد می شود. البته در خصوص طب فشاری هيچ اتفاق نظری وجود ندارد و تحقيقاتی هم در اين زمينه صورت نگرفته است لذا اين روش صرفا بر مبنا مشاهدات محدودی استوار است.

دندان درد
دندان درد

چای كيسه ای نعنا فلفی : از جمله ديگر روش های درمان خانگی دندان درد چای كيسه ای نعنا فلفی است. نعنا همانند ميخک اثر بی حسی دارد به همين جهت قرار دادن آن بر روی دندان ميزان درد را كاهش می دهد. در واقع بايد چای كيسه ای نعنا فلفی را روی دندان قرار داد كه اگر قبل از قرار دادن آن روی دندان مدتی آن را در يخچال قرار دهيم قطعا نتيجه بهتری خواهيم گرفت.

مسكن : راهكار بعدی استفاده از مسكن هايی است كه نيازی به نسخه ندارند؛ اين مسكن ها می توانند سيگنال های درد را مختل كنند و درد را تا حد زيادی بهبود ببخشند. در خصوص بزرگسالان محدوديت خاصی برای مسكن ها مطرح نيست اما در مورد كودكان اين مسئله متفاوت است. علاوه بر اين اگر اخيرا الكل مصرف كرده ايد بهتر است بدون مشورت با پزشک مسكن مصرف نكنيد چرا كه باعث خون ريزی معده و يا آسيب به كبد می شود.

روغن ميخک : روغن ميخک دارای يک ماده بی حس كننده به نام يوژنول است و می تواند تا مدتی درد دندان را تسكين دهد اما بايد بدانيد كه اين روش به هيچ وجه توصيه نمی شود چرا كه روغن ميخک می تواند زبان و ساير قسمت های حساس دهان را تحريک كند به همين دليل بهتر است در هر حالتی از اين روش استفاده نكنيد مگر در زمانی كه واقع چاره ديگه ای نداشته باشيد.

آلوئه ورا : راهكار ديگری كه برای تسكين دندان درد می توانيد استفاده كنيد ژل آلوئه ورا است. در واقع آلوئه ورا خاصيت آنتی باكتريال دارد و می تواند باكتری ها و پلاک های دندانی را از بين ببرد همچنين برای تسكين درد در ناحيه لثه و دندان هم كاربرد داد لذا می توانيد با قرار دادن ژل آلوئه ورا بر روی دندان درد را تا حد زيادی كاهش دهيد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ویزیت آنلاین رایگان