درمان دندان خرگوشی

محتوای جدول

دندان خرگوشی از جمله پديده هايی است كه چهره و طرح لبخند افراد را تحت تاثير قرار می دهد به همين جهت بسياری از افراد كه با اين پديده مواجه هستند در پی درمان اين عارضه اند. در اين مقاله قصد داريم در خصوص درمان دندان خرگوشی و مباحث مربوط به آن بپردازيم. لازم به ذكر است كه دندان خرگوشی علاوه بر مباحث مربوط به زيبايی مشكلات ديگری را ايجاد می كند و صرفا يک مسئله زيبايی نيست.

درمان دندان خرگوشی

دندان های خرگوشی به دلايل مختلفی از جمله سوزش زبان، عادت مكيدن، مشكلات فنی و… ايجاد می شود و درمان دندان خرگوشی با دليل آن ارتباط مستقيم دارد و حتما بايد علت اصلی آن مشخص شود. از جمله روش هايی كه امروزه برای درمان دندان های خرگوشی به كار می رود استفاده از ونيرهاست كه در بازه كوتاه مدت هم اين روش درمانی به نتيجه می رسد. البته ناگفته نماند قبل از انجام ونير حتما بايد دندان ها كمی اصلاح شوند. در هر صورت قبل از شروع روند درمان حتما بايد با متخصص در اين خصوص مشورت شود و طبق توصيه های او عمل كرد.

در مورد تعريف دندان خرگوشی هم بايد گفت وضعيتی است كه در آن دندان های بالايی با دندان های پايينی همسو نباشد كه در اكثر مواقع دندان های بالايی متمايل به سمت بيرون باشد و در مواردی البته محدود ممكن است دندان ها از لبه های پايينی جلوتر باشند و در موارد شديدتر دندان های روی لب های پايينی كشيده می شوند كه اين وضعيت، شرايط بدی ايجاد می كند و به شدت روی ظاهر افراد موثر است.

دندان خرگوشی
دندان خرگوشی

در خصوص روش های درمان دندان خرگوشی بايد گفت گاهی دندانپزشكان لمينيت را پيشنهاد می دهند كه فرآيند اين روش درمانی به شكل زير است :

در وهله اول ساختار فک توسط متخصص مورد بررسی قرار می گيرد و راهكارهايی جهت پيشروی درمان پيشنهاد می شود. در قدم بعدی دندانپزشک ساختار و فرم دندان ها را بررسی می كند تا امكان استفاده از روكش ها امكان پذير شود. در مرحله بعد دندان ها كمی تراش می خورند تا امكان نصب ونيرها فراهم شود. فقط بايد ونيرهای مناسب دندان شما طراحی شود به همين جهت در يک بازه موقتی تا زمان طراحی يک پوسته روی دندان ها قرار می گيرد كه از بابت مناسب بودن ونير اصلی هم اطمينان حاصل شود. در اين فرآيند درمانی سطح دندان ها تميز و صيقل داده می شود تا امكان متصل شدن دندان و روكش وجود داشته باشد. پس از قرار گرفتن لمينيت هم از يک پرتوی ليزری جهت تنظيم اتصال استفاده می شود و در آحر هم متخصص الگوی نيش را بررسی كرد و در صورت نياز اصلاحاتی را انجام می دهد.

در صورت كه لمينيت برای درمان دندان خرگوشی نتيجه بخش نباشد، دندانپزشک از روش های ديگری از جمله جراحی اصلاح فک استفاده می كند. اين روش معمولا در شرايطی در دستور كار قرار می گيرد كه وضعيت حاد باشد و فرد از سن رشد عبور كرده باشد كه در اين حالت ممكن است متخصص برای درمان دندان خرگوشی از روش جراحی اصلاح فک استفاده كند. در صورتی كه مشكل دندان خرگوشی به دليل شرايط اسكلتی فک به وجود آمده باشد، متخصص از طريق جراحی فک را تنظيم و اصلاح می كند.

البته ناگفته نمان جراحی اصلاح فک روشی است كه معمولا در دستور كار قرار نمی گيرد مگر در زمانی كه راهی وجود نداشته باشد. روشی كه بيشتر مورد توجه دندان ها قرار می گيرد ارتودنسی است كه روشی موثر و كارآمد است. در اكثر مواقع اين روش به عنوان بهترين گزينه مطرح است زيرا هم به لحاظ هزينه ای شرايط بهتری به نسبت روش هايی مثل كامپوزيت دارد و هم ساز و كار بهتری به نسبت روش های ديگر دارد؛ در واقع ارتودنسی دردسرهايی مثل جراحی، تراش و… را ندارد و روند درمان شكل ساده تری دارد.

در آخر بايد به اين نكته اشاره كرد كه درصورتی كه مشكلات از اين دست مورد توجه و درمان قرار نگيرند می توانند عواقب بيشتری را برای فرد به دنبال داشته باشند و مشكلات حادتری را ايجاد كنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شماره تماس