درمان سایش دندان و عوامل ایجاد آن

درمان سایش دندان و عوامل ایجاد آن

محتوای جدول

با درمان سایش دندان و عوامل ایجادکننده آن آشنا شوید

شاید در ابتدا بعد از شنیدن سایش دندان به یاد دندان قروچه افتاده باشید اما باید گفت که ساییدگی دندان علت‌های مختلف دارد. سایش دندان اتفاقی است که برای اکثر افراد جامعه رخ می‌دهد. ساییدگی دندان یک شبه حاصل نشده است بلکه به مرور زمان و به تدریج بروز خواهد کرد. اگر شما هم به سلامت دندان‌های خود اهمیت می‌دهید و به دنبال اطلاعاتی در جهت رسیدگی و محافظت از دندان‌های خود هستید این مقاله از سایت دکتر حسین بهمنی را از دست ندهید‌. ما قصد داریم در این مقاله در مورد درمان سایش دندان و عوامل ایجاد آن صحبت کنیم.

سایش دندان چیست؟

سایش دندان هیچگونه ارتباطی با پوسیدگی دندان ندارد. در این عارضه بافت دندان به مرور زمان از بین می‌رود. سایش دندان در اکثر افراد اتفاق می‌افتد و ۹۷ درصد از افراد با این مشکل مواجه می‌شوند. باید گفت ساییدگی دندان یک روند فیزیولوژیکی و کاملا طبیعی بوده و در طول زندگی به وقوع می‌پیوندد. افزایش سن این احتمال را به وجود می‌آورد که ساییدگی دندان شدیدتر شده و سطح دندان‌ها کاهش یافته و در کنار آن دندان‌ها کوتاه‌تر شوند.

درمان سایش دندان
درمان سایش دندان

عوامل ایجاد سایش دندان

با افزایش سن سایش دندان‌ها هم نیز بیشتر می‌شود، در نتیجه سایش دندان، مینای دندان‌ها نیز نازک‌تر می‌شوند به طوری که عاج دندان دیده می‌شود. هرچند در این مرحله می‌توان تقویت مینای دندان با چند راهکار ساده را انجام داد و جلوی پیشرفت آن را گرفت. علاوه بر افزایش سن و روند طبیعی سایش در دندان‌ها، عوامل و فاکتور‌های متعددی وجود دارند که باعث سرعت بخشی به این روند نیز می‌شوند. در ادامه مطلب به ارائه برخی از این فاکتورها می‌پردازیم که عبارتند از:

استفاده از نوشیدنی و مواد غذایی حاوی اسید

استفاده از انواع مختلف نوشیدنی و خوراکی‌های اسیدی باعث تحلیل رفتن مینای دندان و ساییدگی دندان می‌شوند. این مواد غذایی و نوشیدنی‌ها شامل انواع نوشیدنی‌های الکلی، نوشیدنی‌های انرژی‌زا، نوشابه‌ها، نوشیدنی‌های ویتامینه و بعضی از آبمیوه‌ها هستند.

مصرف بعضی از داروها

مصرف بعضی از داروها تاثیرات جانبی نیز به همراه دارد. یکی از اثرات جانبی مصرف برخی از داروها خشکی دهان است. بزاق موجود در دهان از ساییدگی دندان‌ها جلوگیری می‌کند بنابراین خشکی دهان عاملی برای سایش دندان است و سرعت ساییدگی را نیز افزایش می‌دهد.

دندان قروچه و یا دندان براکسیزم

براکسیزم یا همان دندان قروچه یکی از مشکلات بسیار شایع می‌باشد. به حالتی که فرد با شدت و فشار دندان‌ها را بر روی هم می‌کشد، دندان قروچه می‌گویند. این حالت بیشتر در حالت خواب رخ می‌دهد و حتی فرد نسبت به آن هیچگونه آگاهی ندارد. دندان قروچه کاملا غیر ارادی بوده که سهم بسیاری در ساییدگی دندان‌ها نیز دارد.

داشتن استرس و اضطراب

در زمان بروز استرس و اضطراب هر فرد واکنش‌های متفاوتی از خود نشان می‌دهد. بعضی از افراد در زمان بروز استرس به شدت دندان‌های خود را بر روی هم می‌سایند،عده‌ای دیگر شروع به جویدن ناخن‌های خود می‌کنند. این اعمال به مرور زمان در ایجاد سایش دندان تاثیرگذار است.

مسواک بیش از اندازه

مسواک زدن به اندازه نقش بسیار مهم و کلیدی در سلامت دهان و دندان دارد. اگر در زدن مسواک حد تعادل رعایت تشود و فرد بیش از اندازه مسواک بزند و یا اینکه تعداد دفعات مسواک زدن خود را افزایش دهد. دندان‌ها به مرور دچار سایش می‌شوند. وارد کردن فشار زیاد در زمان مسواک زدن هم می‌تواند باعث سایش دندان‌ها شود.

درمان و ترمیم سایش دندان‌ها

روش درمان ساییدگی دندان متعدد می‌باشد که تعیین این روش توسط دندانپزشک انجام می‌گردد. در ابتدای کار دندان‌ها توسط یک دندانپزشک مورد معاینه قرار می‌گیرند و علل ساییدگی دندان مشخص می‌گردد. روش‌های درمانی سایش دندان‌ها عبارتند از:

  • لمینت دندان
  • باندینگ دندان
  • روکش دندان

خلاصه

سایش دندان یک امری کاملا طبیعی است که بنا به دلایل و علت‌های مختلفی به مرور زمان در اکثر افراد اتفاق می‌افتد. امروزه با پیشرفت چشمگیر علم دندانپزشکی شیوه‌های درمانی متعددی برای ساییدگی دندان ابداع شده است که این شیوه‌ها زماتی نتیجه مطلوبی را در برخواهد داشت که توسط یک متخصص دندانپزشک حاذق انجام شود. دکتر حسین بهمنی یکی از دندانپزشکان متخصص و توانمند با سابقه فعالیت طولانی مدت در امر درمان ساییدگی دندان می‌باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شماره تماس