درمان عفونت دندان روکش شده

درمان عفونت دندان روکش شده

محتوای جدول

دندان شما عفونت کرده؟ با ما همراه باشید

عفونت دندان روکش به چه دلایلی ایجاد می‌شود؟ علائم عفونت چیست؟ اگر دندان روکش شده دارید و در آن ناحیه احساس درد می‌کنید، احتمال عفونت دندان وجود دارد. در صورتی که قبل از قرار دادن روکش دندان برای درمان مشکلات ریشه‌ کاری انجام نشده باشد، ایجاد آسیب‌دیدگی عصب و عفونت در آن ناحیه وجود دارد.

دکتر حسین بهمنی یکی از متخصصین حرفه‌ای در زمینه روکش دندان و عفونت‌های دندان هستند. کلینیک دندانپزشکی زیبایی در مقدس اردبیلی میزبان شما برای درمان عفونت دندان است.

عوامل ایجاد عفونت دندان روکش

این عارضه بسیار کم به وجود می‌آید اما بسیار سخت و دردناک است. عوامل ایجاد آن به شرح زیر هستند:

  • عفونت دندانی که روکش دارد بالا است. به دلیل اینکه بافت بین دندان و روکش ممکن است دچار آسیب دیدگی شود و همین موضوع آسیب به عصب را افزایش می‌دهد. در نتیجه این عارضه در دندان اتفاق می‌افتد.
  • درد در لثه‌ها بعد از گذاشتن روکش به صورت موقتی به وجود می‌آید. وجود درد بسیار شدید در لثه‌ها یا طولانی شدن درد به مدت بیش از دو هفته می‌تواند نشان‌دهنده خطر جدی باشد.
  • شکستگی دندانی که روکش دارد یا شکستگی در روکش باعث ایجاد درد می‌شود.
  • دندان قروچه باعث فشار روی روکش می‌شود. اگر کنترلی روی دندان قروچه نشود، با گذشت زمان باعث بروز عفونت می‌شود.
  • تحلیل لثه در کنار دندان روکش باعث ایجاد درد و حساسیت دندان می‌شود‌. با آسیب‌دیدگی و تحلیل لثه احتمال زیاد شدن جرم و بیماری‌های لثه در آن ناحیه زیاد می‌شود. این موضوع باعث به وجود آمدن این عارضه در دندان خواهد شد.
  • روکش دندان باید مناسب دندان هنگام جویدن باشد، در صورتی که روکش بلند باشد، جویدن غذا با درد همراه خواهد بود. حتی اندازه نبودن روکش دندان روی خندیدن هم تاثیر می‌گذارد و زیبایی خنده را از فرد می‌گیرد‌.

علت بوی بد دندان دارای روکش

 یکی از دلایل بوی بد روکش دندان، وجود باکتری‌ها در آن ناحیه است. باکتری‌ها به دلیل مشکلات ریشه به وجود می‌آیند و باعث تولید بوی بد روکش دندان می‌شوند. در صورتی که روکش دندان بزرگ یا کوچک باشد، فاصله بین دندان‌ها بیشتر می‌شود که همین موضوع بوی بد دندان را به وجود می‌آورد.

 یکی دیگر از دلایلی که می‌تواند بوی بد روکش دندان را ایجاد کند جا به جایی یا شل شدن روکش است.‌ با گذشت زمان و استفاده مکرر از روکش دندان ممکن است روکش استحکام خود را از دست بدهد. همچنین با از بین رفتن چسب روکش باکتری‌ها وارد دندان می‌شوند و بوی بد دندان را به وجود می‌آورند.‌

درمان عفونت دندان
درمان عفونت دندان

جلوگیری از عفونت دندان

این عارضه به دلیل عدم مراقبت از دندان است. از دندان روکش می‌بایست همانند دندان سالم مراقبت شود. این مراقبت‌ها شامل مسواک، نخ دندان و استفاده از دهانشویه به صورت مرتب است. 

انواع عفونت دندان دارای روکش

عفونت دندان در حال روکش چند نوع رایج دارد که در ادامه به توضیح آن‌ها می‌پردازیم.

عفونت روکش دندان ترمیم شده

بعد از اینکه ترمیم دندان انجام شد، دندانپزشک اقدام به گذاشتن روکش می‌کند. احتمال عفونت لثه بعد از انجام روکش وجود دارد که با التهاب و تغییر رنگ آن مشخص می‌شود. همچنین ممکن است دندان دچار این عارضه شود که نیاز به عصب کشی دارد.

عفونت روکش کامپوزیتی

بعد از روکش کامپوزیتی ممکن است التهاب لثه به وجود آید. این موضوع ممکن است به دلیل حساسیت لثه به مواد کامپوزیتی باشد.‌

عفونت روکش ایمپلنت

بعد از اینکه دندانپزشک روکش را روی ایمپلنت نصب کرد، ممکن است لثه به موادی که روکش با آن ساخته شده است حساسیت داشته باشد. در این حالت می‌بایست روکش را تعویض کرد.

عفونت بعد از نصب لیمنت

در صورتی که بعد از انجام لمینت دندان درد شروع شود، احتمال این عارضه وجود دارد . در این مواقع می‌بایست لمینت از دندان جدا شود و عصب کشی صورت بگیرد.

نتیجه گیری

عفونت دندان ممکن است به دلایل زیادی به وجود بیاید. بهترین راه حل جلوگیری از بروز این عفونت هنگام گذاشتن روکش است. در صورت بروز علائم مربوط به عفونت می‌بایست به دندانپزشک مراجعه کنید و برای درمان به موقع اقدام نمائید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ویزیت آنلاین رایگان