دندانپزشكی كودكان

محتوای جدول

شايد برايتان باور پذير نباشد اما كودكان هم نياز به خدمات دندانپزشكی و رعايت نكات بهداشت دهان و دندان را دارند. متاسفانه به دليل جدی گرفته نشدن اين موارد بسياری از كودكان در بزرگسالی دچار مشكلاتی می شوند. دندانپزشكی كودكان از جمله مواردی است كه نياز به توجه جدی والدين دارد و نبايد اين موضوع بنا به ديدگاه های سنتی ناديده گرفته شود.

دندانپزشكی كودكان

از زمان رويش دندان های شيری تا سن 12 سالگی در حوزه دندانپزشكی كودكان قرار می گيرد و اگر در اين دوره مشكلی به وجود آيد بايد به دندانپزشک كودک مراجعه كرد. همان طور كه می دانيد دندان های شيری از 6 ماهگی شروع به رشد می كنند كه البته ممكن است در برخی كودكان به دلايل ژنتيكی اين روند دير تر آغاز شود اما عموما در 6 ماهگی شروع اين روند است كه تا 7 سالگی ادامه دارد. از اين دوره به بعد دندان های شيری شروع به افتادن می كنند و دندان های دائمی جايگزين آنها می شود. در اين جا يک باور اشتباه وجود دارد مبنی بر اينكه چون دندان های شيری دائمی نيستند پس نياز به مراقبت هم ندارند كه اين باور كاملا اشتباه است. عدم مراقبت از دندان های شيری موجب  پوسيدگی و افتادن دندان ها زود تر از موعد می شود كه اين موضوع اختلالات متعددی ايجاد می كند. در وهله اول افتادن دندان شيری زود تر از موعد باعث ايجاد مشكل در رويش دندان دائمی می شود و از طرفی از دست دادن زود هنگام دندان های شيری می تواند كودک را تا مدت طولانی با مشكلاتی از جمله جويدن غذا مواجه كند. در نظر بگيرد در يک يا دو سالگی دندان های شيری بيافتد، در اين حالت تا هفت سالگی دندان دائمی جايگزين نمی شود در اين مدت طولانی قطعا نداشتن يک و يا حتی چند دندان مشكل ساز است.

دندانپزشكی كودكان
دندانپزشكی كودكان

در خصوص مراجعه به دندان پزشک هم اين نكته را در نظر داشته باشيد كه دندانپزشک عمومی با دندانپزشكی كودكان كمی متفاوت است و بهتر است برای بررسی موضوع حتما به دندانپزشكی كودكان مراجعه شود؛ هر چند برخی دندانپزشكان عمومی دوره های دندانپزشكی كودک را سپری كرده اند اما باز بهتر است به متخصص دندانپزشكی كودک مراجعه شود.

خدمات دندانپزشكی كودک

  • بررسی پوسيدگی دندان و يا احتمال بروز آن
  • آموزش بهداشت دهان و دندان كودكان به والدين
  • درمان های فلورايدی كه جهت پيشگيری از پوسيدگی اعمال می شود
  • مشاوره به كودكان و والدين برای كنار گذاشتن عادت های غلطی مانند مكيدن انگشتان
  • در صورت نا منظم بودن ارتودنسی شروع و اعمال می شود
  • درمان بيماری های لثه

معمولا توصيه می شود كه حداقل يكبار كودكان را به دندانپزشكی ببريم تا اگر مشكلی هست بر طرف شود و از بروز مشكلات شديد تر در بزرگسالی جلوگيری شود. بسياری از بيماری ها نظير بايت و آندريات با بررسی های اوليه قابل تشخيص و درمان هستند.

پر كردن دندان كودكان

دندان های كودكان بنا به دلايل مختلف از جمله تغذيه، مسواک نزدن، كمبود كلسيم و… ممكن است دچار پوسيدگی شود كه اگر اين پوسيدگی كنترل و درمان نشود ممكن است به عصب دندان برسد و موجب افتادن دندان شوند. همان طور كه قبلا هم اشاره شد افتادن زود هنگام دندان های شيری می تواند مشكلات متعددی را به وجود آورد از جمله كج رشد كردن دندان دائمی. از همين رو حتما لازم است كه با بررسی های دوره ای و رعايت نكات بهداشت دهان و دندان از اين موضوع پيشگيری كرد اما با بروز پوسيدگی و مشكلاتی از اين قبيل دندانپزشک كار ترميم و پركردن دندان را انجام می دهد تا از بروز مشكلات بيشتر پيشگيری كند. در خصوص پر كردن دندان كودكان هم بايد گفت كه عمدتا با تزريق داروی بيهوشی و بيهوش كردن كودک اين كار صورت می گيرد تا كودک با توجه به طولانی بودن زمان درمان اذيت نشود و به راحتی بتوان اقدامات لازم را انجام داد.

در پايان لازم می دانيم به اين نكته اشاره كنيم كه حتما موضوع دندانپزشكی كودكان را جدی بگيريد و با اين ديد كه دندان های فعلی موقتی و شيری هستند از اين كار سر باز نزنيد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شماره تماس