ده راه برای حفظ سلامت دندان‌ها

ده راه برای حفظ سلامت دندان‌ها

محتوای جدول

با این ده راه دندان‌های خود را حفظ کنید.

داشتن دندان‌های سالم به این معنا نیست که دیگر نیاز نیست از دندان‌های خود رسیدگی و مراقبت کنید، بلکه دندان‌های سالم هم نیاز به مراقبت‌های روزانه دارند. راهکارهای متعددی برای حفظ سلامت دندان‌‌ها وجود دارند که برای داشتن دندان سالم نیاز است حتما تمام این راهکارها را با هم انجام دهید. ما در این مقاله از سایت دکتر حسین بهمنی در مورد ده راه برای حفظ سلامت دندان‌ها صحبت خواهیم کرد.
ده راه برای حفظ سلامت دندان‌ها

برای دندان‌های سالم راهکارهای بسیاری وجود دارند که شامل:

مسواک دندان‌ها

یکی از شیوه‌های ساده و معمول حفظ سلامت دندان‌‌ها مسواک است. باید گفت که زدن مسواک به صورت روزانه برای دندان سالم لازم و ضروری است. مسواک زدن قبل از خواب از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. زیرا پلاک‌ها و میکروب‌هایی که در طول روز در بین دندان‌ها جمع شده‌اند را از بین می‌برد.

آشنایی با شیوه صحیح مسواک زدن

تنها مسواک زدن اهمیت ندارد بلکه شیوه صحیح مسواک زدن هم حائز اهمیت است. شیوه نادرست مسواک زدن به اندازه مسواک نزدن تاثیر سوء بر روی دندان‌ها دارد. مسواک را به آرامی و به صورت دایره‌ای حرکت دهید تا تمام پلاک‌های بین دندان‌ها از بین بروند. در صورتی که پلاک‌ها تجمع پیدا کنند و سفت شوند موجب التهاب لثه می‌گردند.

عدم استفاده از دخانیات

مصرف دخانیات یکی از عوامل اصلی است که سلامت دندان‌ها را به خطر می‌اندازد و باعث زرد شدن دندان‌ها می‌گردد. برای داشتن دندان سالم و زیبا از مصرف هرگونه دخانیات دوری کنید.

مسواک زبان

پلاک‌ها تنها بر روی دندان‌ها تجمع پیدا نمی‌کنند، بلکه بر روی زبان هم ایجاد می‌شوند و منجر به بوی بد دهان نیز می‌گردند و مشکلاتی را برای سلامت دهان ایجاد می‌کنند. بهتر است در هر بار مسواک، زبان را هم نیز به آرامی مسواک بزنید.

استفاده از خمیر دندان حاوی فلوراید

در زمان خرید خمیر دندان حتما دقت کنید که خمیر دندان موردنظر حاوی فلوراید باشد. فلوراید را می‌توان یکی از اصلی‌ترین عنصرها در سلامت دهان و دندان معرفی کرد. فلوراید موجود در خمیر دندان‌ها از پوسیدگی دندان‌ها جلوگیری می‌نماید.

استفاده از دهانشویه

عملکرد دهانشویه برای سلامت دهان و دندان به سه طریق است. دهانشویه میزان اسید دهان را کاهش می‌دهد. نواحی از دهان که سخت می‌توان با مسواک آن‌ها را تمیز کرد با دهانشویه نیز تمیز می‌گردند و دندان‌ها را معدنی می‌نماید. استفاده از دهانشویه برای کودکان و افراد مسن که توان استفاده از نخ دندان را ندارند بسیار لازم و ضروری است.

نخ دندان
نخ دندان

استفاده از نخ دندان

نخ دندان تنها برای خارج کردن تکه‌های ریز غذا در بین دندان‌ها نیست بلکه استفاده از آن برای تحریک لثه‌ها و کاهش التهاب و پلاک مفید است. استفاده از نخ دندان تنها یک بار در طول روز می‌تواند کافی و مفید باشد.

نوشیدن آب
آب یکی از بهترین نوشیدنی‌ها برای حفظ سلامت بدن به شمار می‌رود، در مورد سلامت دهان و دندان هم نیز نوشیدن آب بسیار مفید است.

کاهش مصرف شیرینی‌جات و غذاهای اسیدی

مصرف خوراکی‌های شیرین و غذاهای اسیدی باعث می‌شود که به مینای دندان آسیب وارد شود. اسیدها در دهان موجب ایجاد حفره بر روی دندان‌ها می‌شوند. مصرف غذاهای اسیدی و شیرین را کنترل کنید تا دندان‌های سالمی داشته باشید.

مراجعه مرتب به دندانپزشک
باید گفت که نیاز است افراد برای معاینه دندان‌های خود حداقل دو بار در سال به دندانپزشک مراجعه کنند تا سلامت دهان و دندان آن‌ها مورد ارزیابی قرار بگیرد. دندانپزشک‌ها با معاینه دندان‌ها مشکلات احتمالی که در آینده ممکن است برای دندان به وجود بیایند را تشخیص می‌دهند و راهکار مناسب برای رفع مشکل را قبل از وقوع ارائه می‌دهند.

خلاصه

حفظ سلامت دندان‌‌ها نیاز به مراقبت روزانه و دقیق دارد. فرد باید برای اینکه از سلامت دندان‌های خود مطمئن شود به دندانپزشک مراجعه نماید. دکتر حسین بهمنی یکی از دندانپزشکان حاذق است که در کلینیک تخصصی دندانپزشکی شمال تهران فعالیت می‌کند. برای معاینه دندان‌های خود می‌توانید به این دندانپزشک متخصص مراجعه کنید. برای این منظور با شماره‌های موجود در سایت تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شماره تماس