زمان مناسب عصب کشی دندان

زمان مناسب عصب کشی دندان

محتوای جدول

زمان مناسب عصب کشی دندان چه زمانی است؟ با ما همراه باشید.

یکی از جدیدترین روش‌های پیشگیری از دندان درد، عصب کشی است. این روش زمانی استفاده می‌شود که دندان به طور گسترده پوسیده و آسیب‌دیده باشد. در جراحی ابتدا دندان خالی می‌شود و بعد از برداشتن عصب از مواد پرکننده جهت ترمیم استفاده خواهد شد. اگر مشکل دیگری برای دندان نیز وجود داشته باشد دندانپزشک آن‌ها را برطرف خواهد کرد. در واقع درمان ریشه جزء بیماری‌های کانال ریشه محسوب می‌شود. این روش مواد عفونی و اعصاب موجود در مغز دندان برای محافظت از دندان در برابر آسیب میکروبی در آینده برداشته خواهد شد بنابراین زمان مناسب عصب کشی دندان و جراحی ریشه به دندانپزشک مراجعه کنید.
در این صفحه از وب سایت دکتر حسین بهمنی می‌خواهیم بیشتر در خصوص این روش صحبت کنیم پس تا انتها همراه ما باشید.

عصب کشی چیست؟

ریشه دندان از دو قسمت نرم و سخت تشکیل شده است که بافت نرم آن شامل قسمت‌های سیاهرگ‌ها، شریان‌ها و اعصاب می‌شود. قسمتی که فضای خالی بین دندان و ریشه را پر می‌کند، سیستم ریشه است. کانال‌های ریشه توسط یک بافت همبند ضعیف به نام پالپ و بار تغذیه پر شده‌اند. بهداشت دهان و دندان در سالم نگه داشتن این قسمت تاثیرگذار است.
زمانی که دندان شما عفونی شود، پالپ ملتهب خواهد شد و به همین دلیل ممکن است هنگام نوشیدن یا خوردن احساس درد نمایید. در صورتی که درمانی در چنین مواقعی صورت نگیرد، عفونت عمیق‌تر خواهد شد و به کل سیستم عصبی ریشه سرایت خواهد کرد. عصب‌کشی به معنای تخلیه کانال‌های داخل دندان و پر کردن آن‌ها با مواد مخصوص است که توسط فردی متخصص باید انجام بگیرد.

مراحل  عصب کشی دندان 

زمانی که پوسیدگی یک دندان گسترش پیدا کند، بافت نرم مرکز دندان دچار آسیب خواهد شد و به ریشه‌ها فشار وارد می‌کند. در چنین مواقعی است که عصب ‌کشی لازم است. دندانپزشک متخصص با توجه به عکس رادیوگرافی، با اطلاع از میزان گسترش آسیب فرایند عصب کشی را شروع کرده و برای برداشتن پوسیدگی دندان و خارج کردن بافت عفونی اقدام می‌کند.
مراحل حذف دندان شامل موارد زیر می‌شود:
  • مرحله اول شامل رفع پوسیدگی و دسترسی به کانال‌های دندان است.
  • مرحله دوم تمیز کردن و شستشوی کانال است.
  • مرحله سوم شامل پر کردن کانال‌ها به شکل سلسله مراتب است که با مواد ضد باکتری انجام می‌شود .
  • ترمیم تاج و روکش دندان در مرحله آخر انجام می‌شود.
عصب کشی دندان
عصب کشی دندان

 زمان مناسب عصب ‌کشی دندان 

اینکه بتوان تشخیص داد فرد چه زمانی نیاز به عصب ‌کشی دارد، کار آسانی نیست و نیاز به بررسی علائم و آزمایشات عصب دندان دارد. اگر دندان دردی دارید که مشکوک به این مشکل است باید علائم آن مورد بررسی قرار بگیرد‌. بعضی از این علائم توسط بیمار تشخیص داده می‌شود و بعضی دیگر توسط دندانپزشک تعیین می‌شود. اغلب این نشانه‌ها با درد و عفونت است که از اولین سیگنال‌های که به فرد نشان می‌دهد، دندان دچار مشکل شده است. اگر افراد از همان کودکی جهت رعایت بهداشت دهان و دندان خود کوشا باشند، هیچ زمان دچار این مشکلات نخواهند شد. پس از کودکی به فرزندان خود مراقبت از دندان‌هایشان را بیاموزید.

دلایلی اصلی پوسیدگی دندانی که نیاز به عصب کشی دارد 

زمانی که پالپ داخل دندان مرده یا عفونی شود، دندان نیاز به عصب کشی پیدا خواهد کرد. از دلایل عمده این اتفاق می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
  • پوسیدگی نفوذ کرده به آج و پالپ که موجب التهاب شده است. 
  • شکستگی دندان و نمایان شدن پالپ که موجب عفونت در حفره دندان و در نهایت التهاب می‌شود.
  • آسیب دندان که موجب نکروز پالپ می‌‌شود.
  • بیماری لثه و استخوان اطراف دندان 
  • پرکردگی‌های قدیمی دندان که گاهی به طور کامل انجام نمی‌شود و همین امر عفونت را در پی دارد.

کلام آخر 

در این صفحه از وب سایت دکتر حسین بهمنی سعی کردیم در خصوص زمان مناسب عصب کشی و موارد مربوط به این روش درمانی صحبت کنیم.
 برای کسب اطلاعات بیشتر و دریافت راهنمایی‌های جامع‌تر می‌توانید با کارشناسان ما ارتباط برقرار کنید.‌ تلاش شبانه‌روزی همکاران ما در جهت افزایش آگاهی شما است‌.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ویزیت آنلاین رایگان