سدیشن چیست؟ چه مزایا و معایبی دارد؟

مزایا و معایب سدیشن

محتوای جدول

با مزایا و معایب سدیشن آشنا شوید

ترس از دندانپزشکی در تمام دنیا برای افراد مختلف وجود دارد و این امر سبب می‌شود هر ساله افراد زیادی از رفتن به دندانپزشکی امتناع کنند و در نهایت مشکلات دندان آن‌ها گسترده‌تر و پیچیده‌تر می‌شود. یکی از روش‌های مقابله با این ترس استفاده از سدیشن است. اما آیا شما می‌دانید سدیشن چیست؟ در ادامه این مطلب از سایت دکتر حسین بهمنی شما را بیشتر با این روش و استفاده از آن آشنا می‌کنیم.

سدیشن چیست؟

بسیاری از افراد تاکنون اسم سدیشن را شنیده‌اند اما نمی‌دانند سدیشن چیست. سدیشن یا بیهوشی در دندانپزشکی یکی از راه‌های مطمئن برای بیمارانی است که ترس و اضطراب آن‌ها را از دندانپزشکی از بین می‌برد. در حال حاضر افراد زیادی از این روش برای از بین بردن ترس خود استفاده می‌کنند.
سدیشن یا آرام‌بخش ترکیبی از داروها است که طی جراحی دندان برای حفظ آرامش شما و حس نکردن هیچگونه دردی به شما کمک می‌کند. هنگام استفاده از این آرام‌بخش‌ها از بی‌حسی موضعی نیز استفاده می‌شود. در صورت استفاده از این روش شما طی دندانپزشکی هوشیاری کامل دارید فقط اضطراب شما از بین می‌رود و دردی را حس نمی‌کنید. این کار به شما امکان این را می‌دهد که بعد از اتمام دندانپزشکی به کارهای روزمره خود بپردازید و همچنین دندان‌هایتان به سرعت بهبود پیدا کند.

سدیشن برای چه کسانی مناسب است؟

حال که متوجه شدید سدیشن چیست قصد داریم در اینجا به کسانی که این روش برای آن‌ها مناسب است اشاره کنیم. تمام کسانی که اضطراب زیادی برای مراجعه به دندانپزشکی دارند می‌توانند از سدیشن استفاده کنند. کسانی که شرایط زیر را داشته باشند می‌توانند از این روش استفاده کنند:

 • کسانی که تحمل درد کمی دارند.
 • کسانی که دندان‌های حساس دارند.
  کودکانی که روی صندلی دندانپزشکی نمی‌نشینند.
 • کسانی که رفلاکس معده دارند.
 • کسانی که تایم زیادی باید در دندانپزشکی حضور داشته باشند.
 • استفاده از آرام‌بخش برای کودکان حتما باید در دوز مشخص شده برای سن و وزن کودک باشد.
سدیشن چیست
سدیشن چیست

مزایای استفاده از سدیشن چیست؟

استفاده از این روش دارای مزایایی به شرح زیر است:

 • آسان: استفاده از سدیشن آسان بوده و در مطب دندانپزشکی قابل انجام است. حتی شما می‌توانید یک ساعت قبل از مراجعه به دندانپزشکی یک قرص مصرف کنید.
  بدون نیاز به آمپول: کسانی که از تزریق آمپول نیز هراس دارند می‌توانند از روش داروی خوراکی یا استنشاق گاز استفاده کنند.
 • فراموشی: اگر از دوز بالا داروها استفاده شود ممکن است بیمار بعد از اتمام کار دندانپزشکی چیزی از طول درمان به یاد نیاورد و این برای ادامه درمان مفید است.
 • ایمنی: تمام داروهای استفاده شده برای سدیشن دارای تاییدیه FDA هستند و عوارض خطرناکی ندارند.

معایب استفاده از سدیشن چیست؟

سدیشن یک روش ایمن و مطمئن است اما برخی از عوارض نادر را نیز دارد. این عوارض بسته به نوع سدیشنی که انجام می‌شود متفاوت است. برخی از عوارض احتمالی عبارتند از:

 • سرگیجه
 • استفراغ
 • تورم در محل تزریق
 • درد عضلات
 • بی‌حسی در دهان
 • فراموشی در زمان کوتاه

خطرات جدی‌تر بسیار کمیاب است و در بیمارانی که سابقه مصرف الکل و مواد مخدر دارند یا دچار آلرژیک شدید هستند رخ می‌دهد. اگر از روش‌های سدیشن برای بیمار استفاده شود توصیه می‌شود که فورا به خانه نرود تا از به وجود نیامدن عوارض و مشکل اطمینان حاصل شود.

نتیجه گیری

اگر قصد دارید درمان دندان خود را با روش سدیشن انجام دهید حتما با پزشک خود مشورت کنید و اگر دارویی مصرف می‌کنید به پزشک اطلاع دهید. استفاده از سدیشن درست است که خطر و عوارض شدیدی ندارد اما بهتر است تا حد ممکن از آن استفاده نشود و اگر اضطراب شما مانع انجام درمان بود از آن استفاده کنید.
این را بدانید که ترس از دندانپزشکی مختص شما نیست و افراد زیادی دچار این مشکل هستند. اگر شما نیز از دندانپزشکی هراس دارید و به دنبال یک کلینیک دندانپزشکی خوب در شمال تهران هستید که از روش‌هایی برای از بین بردن اضطراب شما استفاده کند، ما برای شما یک پیشنهاد ویژه داریم. دندانپزشکی دکتر حسین بهمنی تمامی خدمات دندانپزشکی را با از بین بردن هراس شما انجام می‌دهد پس دیگر نگران نباشید و سریعا برای درمان اقدام کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شماره تماس