سياه شدن دندان

محتوای جدول

سياه شدن دندان ها از جمله معضلاتی است كه گاها افراد با آن مواجه هستند كه اين پديده دارای علت های مختلفی است. اگر بخواهيم به صورت كلی اين معضل را تشريح كنيم بايد گفت كه علت رنگ سفيد دندان ها وجود عنصر كلسيم در لايه سطحی دندان يعنی همان مينا دندان است كه با گذشت زمان و به دليل مواردی نظير مصرف برخی از مواد غذايی، نوشيدنی ها، استعمال مواد مخدر و.. دندان تغيير رنگ می دهد و سياه می شود. عواملی نظير پوسيدگی و ايجاد حفره های عميق هم می تواند منجر به سياه شدن دندان ها شود. با توجه به اين مسئله در اين مقاله می خواهيم پيرامون همين موضوع بحث كنيم و ببينم اساسا پديده سياه شدن دندان ها چيست؟

سياه شدن دندان

در همين ابتدای كار بهتر است به علت سياه شده دندان ها بپردازيم كه اين امر صرفا ناشی از رعايت نكردن بهداشت دهان و دندان نيست و دلايل مختلفی در بروز اين معضل دخيل هستند. در حالت كلی علت سياه شدن دندان ها را می توان به دو دسته عوامل داخلی و عوامل خارجی تقسيم بندی كرد كه عوامل خارجی شامل :

 • تغيير رنگ دندان بر اثر مصرف برخی از مواد غذايی
 • ضربه به دندان
 • آسيب به مينا دندان كه علت های مختلفی می تواند داشته باشد
 • تبديل پلاک های دندانی به تارتار كه ناشی از رعايت نكردن بهداشت دهان و دندان است
 • مصرف زياد نوشيدنی ها و مواد غذايی رنگی
 • استفاده از داروهای خاصی از جمله آهن
 • برخی از خمير دندان ها
 • مصرف تنباكو
 • پركردن دندان با سولفيد نقره و مواردی مشابه
 • و…

عوامل خارجی هم شامل :

 • ايجاد حفره و يا پوسيدگی دندان
 • برخی بيماری های مربوط به دهان
سياه شدن دندان
سياه شدن دندان

اين نكته را در نظر داشته باشيد كه در اكثر مواقع سياه شده صرفا در برخی از قسمت های دهان و دندان رخ می دهد اما به مرور می تواند قسمت وسيعی از دندان ها را تحت تاثير قرار دهد.

در خصوص روند، علائم و نشانه های سياه شدن دندان هم بايد گفت كه بر خلاف تصور عموم سياه شدن دندان ها به يكباره رخ نمی دهد بلكه ابتدا دندان ها زرد می شوند سپس به رنگ خاكستری در می آيد و در انتها سياه می شوند. به همين حتما اگر تغيير رنگی را در دندان ها احساس كرديد بهتر است به دندانپزشک مراجعه كنيد تا علت اصلی را جويا شويد در غير اين صورت ممكن است با پديده سياهی دندان ها آن هم به صورت گسترده مواجه شويد. علاوه بر اين در مواقعی سياه شدن دندان ها در چند نقطه محدود اتفاق می افتد كه اگر كنترل نشوند می تواند ساير دندان ها را هم تحت تاثير قرار دهد.

در خصوص درمان و رفع اين وضعيت هم بايد گفت كه اول بايد ديد كه علت اصلی اين وضعيت چيست كه اگر عامل سياه شدن دندان ها تارتار باشد دندانپزشک می تواند با تراشيدن اين تارتارها مشكل را برطرف كند. در خصوص تارتار هم در مقالات قبلی بارها توضيح داديم و گفتيم كه پلاک دندان جرم و مواد چسبنده ای هستند كه به وصورت روزانه بر روی خط لثه تشكيل می شوند و بايد به صورت روزمره آن ها را به وسيله مسواک تمييز كرد كه اگر آن ها را تمييز نكنيم به مرور زمان سخت تر و ضخيم تر می شوند كه در اين حالت به آن ها تارتار گفته می شود.

گاهی علت سياه شدن دندان ها پوسيدگی دندان است كه در اين شرايط روند درمانی كاملا متفاوت است؛ پوسيدگی دندان در مواقعی باعث از بين رفتن مينا دندان و ايجاد حفره می شود كه اگر اين رويه كنترل نشود به مرور اين حفره ها و سياهی ها افزايش می يابد. برای درمان هم بستگی به ميزان پوسيدگی دارد كه اگر پوسيدگی در يک قسمت باشد متخصص با تراشيدن و پركردن آن با مواد مخصوص مشكل را حل می كند اما اگر پوسيدگی منجر به آسيب شديد شده باشد و نتوان آن را ترميم كرد بايد دندان كشيده شود تا اين وضعيت به ساير دندان ها سرايت نكند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شماره تماس