سیلانت چیست؛ مزیت‌های استفاده از آن

جلوگیری از پوسیدگی با سیلانت دندان

محتوای جدول

بهبود پوسیدگی و حفره‌های ایجاد شده در دندان با روش سیلانت دندان

یکی از درمان‌های زیبایی، روش سیلانت دندان است. جهت بهبود پوسیدگی و حفره‌های ایجاد شده در دندان از این روش استفاده می‌کنند. سیلانت یک روکش است که هنگام مصرف مواد غذایی مضر باعث می‌شود تا این مواد وارد دندان نشوند. هدف از روش سیلانت جلوگیری از پوسیدگی‌های دندان است. این روش درمانی که در دندانپزشکی زیبایی بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد، از جنس پلاستیک است که سطح جویدنی دندان را پوشش می‌دهد و معمولاً هم بر روی مولار‌ها و پره مولار‌ها اعمال می‌شود. در این مطلب از سایت دکتر حسین بهمنی شما را با این روش آشنا خواهیم کرد.

با روش سیلانت دندان بیشتر آشنا شوید

مسواک زدن اهمیت بسیاری دارد و باید جزء روتین روزانه همه افراد باشد. اگر شما خیلی خوب مسواک بزنید یا این کار را در تعداد بالا هم انجام دهید. باز هم مسواک تاثیر سیلانت را بر روی سطح جویدنی دندان نخواهد داشت. پس نمی‌توان به جای روش سیلانت دندان، مسواک را پیشنهاد کرد.
سیلانت دندان یک پوشش بسیار نازک است که بر روی سطح دندان‌های شما برای جلوگیری از تجمع باکتری‌ها و اسیدها اعمال می‌شود و می‌تواند از پوسیدگی آن‌ها جلوگیری کند. سیلانت با ایجاد کردن یک سطح صاف در شکاف‌ها و حوزه‌های دندان، مانع از ورود مواد غذایی می‌شود. تمیز نگه داشتن این حفره‌ها در حالت عادی سخت است که با کمک روش سیلانت دندان این عمل آسان‌تر خواهد شد.

روش سیلانت دندان
روش سیلانت دندان

نحوه قرارگیری سیلانت دندان

سیلانت بر روی دندان با فرآیندی نسبتاً آسان قرار می‌گیرد. در ابتدا باید آن‌ها را از هر گونه ذره غذا پاک کرد و بعد از نظر پوسیدگی بررسی کرد. هر دندان باید جداگانه خشک شود و بعد توسط مواد جاذب رطوبت احاطه شود و در تمام مراحل خشک بماند.
در مراحل بعد، دندان با یک ژل اچ کننده ملایم تمیز می‌شود تا سطح آن زبر شود و میزان چسبندگی سیلانت و دندان هم افزایش پیدا کند. با توجه به نوع موادی که استفاده می‌شود، قبل از جایگذاری هر سیلانت، یک لایه نازک از مواد اتصال‌دهنده بر روی دندان قرار می‌گیرد. پس از این مرحله با استفاده از یک قلم مو، محلول سیلانت را بر روی سطح جونده دندان قرار می‌دهند. سرانجام برای سفت‌تر شدن سیلانت از لایت کیور یا همان اشعه آبی استفاده می‌کنند. روش سیلانت دندان باید به خوبی ایزوله شود تا هیچ آلودگی، اثر نامطلوبی بر پروسه درمان نگذارد.

سن مناسب برای سیلانت

در دندانپزشکی کودکان و نوجوانان این روش بسیار محبوب است چرا که برای دندان‌های این سنین که بیشتر در معرض پوسیدگی هستند، می‌تواند انتخاب مناسبی باشد. روش سیلانت به دلیل تکنیک‌های آن بین ۳ تا ۱۰ سال یا بیشتر ماندگار است.

چه عواملی موجب کاهش ماندگاری روش سیلانت دندان می‌شود؟

مواردی که موجب می‌شوند تا طول عمر سیلانت کاهش پیدا کند شامل بهم فشردن و ساییدن دندان‌ها، دارا بودن ریفلاکس اسیدی و  داشتن رژیم غذایی بسیار اسیدی است.

سیلانت دندان
سیلانت دندان

مزیت‌های سیلانت چیست؟

یکی از مزایای اصلی این روش درمانی خوب، محافظت شبانه روزی آن از مینای دندان‌ها است. در واقع مشابه یک پوشش محافظتی کامل برای تجمع پلاک‌ها و غذاها عمل می‌کند. روش سیلانت دندان با پر کردن شکاف‌ها و سوراخ‌های موجود، از مشکلات جدی در بهداشت دهان و دندان جلوگیری می‌کند. مزایای این روش به شرح محافظت در برابر مواد غذایی، روشی بدون درد و ماندگار، عملکردی مناسب در جهت پشتیبانی و مراقبت دندان‌ها، دوام بالا تا ده سال و دارای ترمیم و نگهداری آسان می‌شود.

کلام آخر

با پیشرفت تکنولوژی روش‌های نوین و جذابی روی کار آمدند. افراد بسیاری به سمت استفاده از این روش‌ها سوق پیدا کرده‌اند. با صرف هزینه‌ و استفاده از تخصص افراد ماهر در این حوزه، می‌توان بسیاری از معضلات دندان‌های خود را برطرف کرد. اگر شما هم به دنبال درمان مشکات دهان و دندان خود هستید، می‌توانید به کلینیک دکتر حسین بهمنی مراجعه کنید و از خدمات بی‌نظیر این مجموعه استفاده کنید. همچنین در 24 ساعت شبانه روز کارشناسان ما آماده پاسخگویی به سوالات شما عزیزان هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ویزیت آنلاین رایگان