ضد عفونی كردن مسواک

محتوای جدول

مسواک از جمله ملزومات اصلی در رعايت بهداشت دهان و دندان به شمار می رود كه حتما بايد در طول روز مورد استفاده قرار بگيريد. اما نكته ای كه معمولا ناديده گرفته می شود شرايط مسواک اعم از تعويض به موقع مسواک، محل نگهداری، تمييز كردن مسواک و… است. وقتی كه از مسواک جهت از بين بردن باكتری ها و پلاک های دندانی استفاده می كنيد خود مسواک دچار آلودگی هايی می شود كه حتما بايد اين آلودگی ها بر طرف شود به ويژه اينكه مسواک عموما خيس و دارای رطوبت است كه اين امر منجر به جذب باكتری می شود. با توجه به آن چه گفته شد و اهميتی كه اين موضوع دارد در اين مقاله در خصوص ضد عفونی كردن مسواک بحث می كنيم و مطالبی را در اين خصوص بيان می كنيم.

ضد عفونی كردن مسواک

برای ضد عفونی كردن مسواک روش های متعددی وجود دارد كه از جمله آن شستشوی مسواک با آب گرم است. در واقع اين روش كه ابتدايی ترين روش است باعث می شود تا باكتری های موجود از بين بروند لذا بهتر است قبل و بعد از مسواک زدن به خوبی مسواک را با آب گرم بشوييد.

راهكار بعدی كه می توانيد جهت آنتی باكتريال كردن بورس مسواک استفاده كنيد دهان شويه ها هستند به اين صورت كه مسواک را با استفاده از دهان شويه كاملا تمييز كنيد. البته استفاده از دهان شويه ها و موادی مشابه ممكن است باعث شود كه برس مسواک سريع تر فرسوده شود و از بين رود به همين جهت لازم است احتياط های لازم در اين زمينه صورت بگيرد و بيش از حد از اين روش استفاده نشود.

ضد عفونی كردن مسواک
ضد عفونی كردن مسواک

يكی از روش هايی كه خيلی كم مورد استفاده قرار می گيرد جوشاندن مسواک است به اين صورت كه مسواک را در درون آبی كه در حال جوشيدن است قرار می دهند. طبيعی است كه باكتری ها و ويروس ها در دمای بالا از بين می رود اما دليل نمی شود كه دست به چنين اقدامی زد چرا كه ممكن است قسمت های پلاستيكی و حتی قسم برس آسيب ببيند. اگر قصد داريد از اين روش استفاده كنيد در بهترين حالت بايد يک ظراف را پر از آب كرد سپس آن را بر روی حرارت قرار داد تا آب به جوش آيد پس از اين كار ظرف را از روی حرارت بر داريد و مسواک با مدت 30 ثانيه در ظرف آب به جوش آمده قرار دهيد تا فرايند باكتری زدايی انجام شود. البته مسلما نبايد اين كار را به صورت بی رويه انجام داد.

روش بعدی كه می توانيد مورد استفاده قرار دهيد استفاده از مواد ضد عفونی كننده پروتزهای مصنوعی است؛ در واقع محلول هايی در بازار موجود هستند كه از آن ها برای تمييز كردن پروتزهای مصنوعی استفاده می كنند كه می توانيد از اين محلول ها برای تمييز كردن مسواک استفاده كنيد چرا كه آنتی باكتريال های موجود در اين مواد قادر هستند به خوبی مسواک را تمييز كنند. می توانيد نيمی از قرص پاک كننده را در يک ظرف پر از آب حل كنيد سپس مسواک را به مدت 1 تا 2 دقيقه در آن قرار دهيد.

در خصوص تمييز كردن مسواک های برقی هم بايد گفت ابتدا مسواک را از پايه برقی جدا كنيد سپس با استفاده از آب گرم و يا مواد ضد عفونی كننده به تمييز كردن آن بپردازيد. برای ضد عفونی كردن مسواک های برقی بيشتر احتياط كنيد چرا كه ممكن است به مسواک آسيب وارد شود به گونه ای كه ديگر قابل استفاده نباشد.

پس از ضد عفونی كردن مسواک لازم است تا اقدامات لازم جهت تمييز نگه داشتن مسواک صورت گيرد كه از جمله اين اقدامات قرار دادن مسواک در محلول پراكسيد هيدروژن است كه البته اين محلول به صورت روزانه بايد تعويض شود. همچنين نبايد مسواک ها را نزديک هم نگه داشت و بهتر است مسواک ها را با فاصله مناسب از هم قرار دهيد. علاوه بر اين اگر از مسواكی استفاده می كنيد كه دارای درپوش است حتما درپوش آن را هم تمييز كنيد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شماره تماس