عفونت ایمپلنت دندان؛ تشخیص، علائم و درمان آن

آیا ایمپلنت پوسیده می­ شود؟

محتوای جدول

درمان عفونت ایمپلنت دندان در کلینیک دکتر بهمنی

چرا عفونت ایمپلنت دندان به وجود می‌آید؟ ایمپلنت دندان یکی از شایع‌ترین درمان‌های دندانپزشکی زیبایی به شمار می‌رود. در این بین احتمال عفونت ایمپلنت وجود دارد و درمان آن کار بسیار راحتی نیست. همچنین در این عفونت‌ها امکان پس زدن فیکسچر از فک هم وجود دارد. در این مطلب از سایت دکتر حسین بهمنی شما را راه‌های تشخیص عفونت ایمپلنت دندان و درمان آن آشنا خواهیم کرد.

عفونت ایمپلنت دندان
عفونت ایمپلنت دندان

علائم عفونی شدن ایمپلنت دندان

چگونه عفونت ایمپلنت را تشخیص دهیم؟ در ادامه همراه ما باشید تا مهم‌ترین علائم آن را به شما بگوییم.

یکی از علائم عفونت ادامه خونریزی بعد از ۲۴ ساعت پس از قراردادن ایمپلنت است. بعد از جراحی داشتن تب طبیعی می‌باشد ولی اگر تب بیش از یک روز پس از ایمپلنت دوام داشته باشد می‌تواند نشانه‌ای برای عفونت ایمپلنت دندان باشد. اگر پس از جراحی درد شدیدی را احساس می‌کنید و دارو پاسخگوی آن نیست ممکن است دچار عفونت شده باشید.
تورم و التهاب در اطراف ایمپلنت نباید از حد عادی خود فراتر رود، اگر میزان تورم بیشتر شود می‌تواند علامتی برای شروع عفونت باشد. از دیگر علائم عفونت می‌توان به قرمزی ناحیه ایمپلنت، داشتن ترشحات، احساس طعم ناخوشایند و بوی بد دهان اشاره کرد. در نظر داشته باشید که در صورت عدم درمان عفونت ایمپلنت، عفونت می‌تواند به سایر قسمت‌های دهان یا خون منتقل شود. با این تفاسیر بهتر است که عفونت ایمپلنت دندان را جدی بگیریم و در صورت مشاهده به پزشک مراجعه کنیم تا اقدامات درمانی مناسب را انجام دهد.

علت عفونت ایمپلنت دندان

عفونت ایمپلنت به دلایل متعددی به شرح زیر می‌تواند رخ دهد.

  • باقی ماندن بخشی از سطح زبر ایمپلنت خارج از استخوان، قرارگذاری نادرست ایمپلنت توسط پزشک
  • نبودن مقدار کافی لثه چسبنده کراتنیزه در اطراف ایمپلنت، کشش عضلانی
  • براکسیسم یا همان دندان قروچه، بلند بودن روکش ایمپلنت
  • تنظیم نبودن اکلوژن، استفاده کردن از ایمپلنت‌ها با جنس نامرغوب، مشکلات سیستمیک و بعضی از بیماری‌ها
  • بالا بودن چربی خون، کمبود ویتامین D، استفاده از برخی داروها،
  • رعایت نکردن بهداشت، مسواک زدن غلط، مصرف بیش از حد مشروبات الکلی و استعمال دخانیات

عفونت ایمپلنت و عدم رعایت بهداشت

عفونت به دلیل عدم رعایت بهداشت دهان و دندان‌ و همچنین تجمع مواد غذایی مصرف شده در اطراف پیچ‌های تنه فیکسچر ایمپلنت به وجود می‌آید. سطح فیکسچر ایمپلنت برای جذب استخوان بیشتر زبر، خلل و فرج‌دار شده است. در صورتی که این سطح زبر با محیط دهان تماس داشته باشد. باعث چسبیدن پلاک میکروبی و باقی مانده غذاها به آن خواهد شد. در راستای خلل و فرج‌دار بودن آن امکان تمیز کردن آن وجود ندارد.
باکتری‌ها در این پلاک میکروبی با مصرف کردن قند، اسید تولید می‌کنند. در ادامه این اسید باعث تحلیل استخوان و لثه می‌شود. با این تفاسیر روند جمع شدن پلاک میکروبی بر روی سطح زبر سریع‌تر و بیشتر می‌شود. به دنبال آن اسید بیشتری تولید خواهد شد.  استخوان اطراف ایمپلنت تخریب و ایمپلنت از محل خود خارج می‌شود.

عفونت در ایمپلنت دندان
عفونت در ایمپلنت دندان

درمان عفونت ایمپلنت دندان

برای درمان گزینه‌های مختلفی وجود دارد. اما روش واحد پذیرفته شده‌ای وجود ندارد. در واقع درمان هر فرد جداگانه و بر اساس ارزیابی‌های مربوط به وی صورت می‌گیرد. درمان هر فرد بستگی به پیشرفت عفونت دارد و شامل دو بخش جراحی و غیر جراحی می‌شود. برای تشخیص درمان بهتر است به پزشک متخصص مراجعه نمایید.

نتیجه گیری

تصمیم برای کاشت دندان و داشتن دندان‌هایی سالم بسیار سخت است. شما در صورتی که تصمیم به همچین کاری می‌گیرید باید به دنبال آن مراقبت‌های لازم را انجام دهید. عفونت ایمپلنت دندان یکی از شایع‌ترین عوارض کاشت دندان است که باید به آن توجه نمایید. در این مطلب از سایت دکتر حسین بهمنی شما را با علائم آن آشنا نمودیم. در صورتی که اقدام به کاشت ایمپلنت نموده‌اید و به عفونت دچار شده‌اید. به شما پیشنهاد می‌کنیم جهت معاینه و مابقی مراحل درمان به بهترین کلینیک دندانپزشکی در شمال تهران مراجعه کنید. جهت برقراری ارتباط با کلینیک می‌توانید با شماره‌های موجود در سایت تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ویزیت آنلاین رایگان