علت دیر دندان درآوردن نوزادان و کودکان و درمان

علت دیر دندان درآوردن نوزادان و کودکان و درمان

محتوای جدول

دلیل دین دندان درآوردن کودک خود را بدانید

دندان درآوردن نوزادان یکی از مراحل مهم و تاثیرگذار بر سلامت دهان و دندان آن‌ها در آینده می‌باشد به همین دلیل زمان وقوع این مرحله برای دندانپزشکان بسیار حائز اهمیت است. سوال اصلی که ذهن اکثر پدران و مادران صاحب نوزاد را به خود درگیر می‌کند این است که زمان مناسب برای دندان درآوردن نوزاد چه وقتی است و علت دیر دندان درآوردن نوزادان و کودکان و درمان آن چیست؟ ما در این مقاله به تمام سوالات شما در این زمینه پاسخ خواهیم داد.

زمان دندان درآوردن در نوزادان

اولین دندان کودک به طور میانگین در ۶ ماهگی از استخوان فک پایین در می‌آید و در اصطلاح نیش می‌زند. باید بدانید که در یازده ماهگی یعنی بعد چهار ماه از اولین دندان باید کودک شما ۴ دندان داشته باشد. باید گفت بعد از هر ۴ ماه از دندان اولیه باید ۴ دندان به دندان‌های قبل اضافه شود. به طوری که در ۲۷ ماهگی آخرین دندان آن درآید. ماه‌های اعلام شده به صورت تقریبی هستند و شیرخوارانی نیز وجود دارند که در ۳ ماهگی و تعدادی هم در ۹ ماهگی دندان درمی‌آورند و در مواردی حتی به یکسال هم نیز می‌رسد. دیر دندان درآوردن کودکان به عوامل متعددی بستگی دارد که در ادامه در مورد آن توضیح خواهیم داد. 

علت دیر دندان درآوردن نوزادان

دیر دندان درآوردن در نوزادان علل متعددی دارد که این علل شامل موارد زیر هستند:

ژنتیک

ژنتیک می‌تواند یکی از دلایل دیر دندان درآوردن در کودکان باشد. اگر یکی از والدین یا هر دوی آن‌ها در زمان کودکی مشکلی در درآوردن دندان داشته‌اند احتمال آن نیز وجود دارد که کودک آن‌ها هم این مشکل را داشته باشد. 

کمبود ریز مغذی‌ها

یکی از عوامل تاثیرگذار در رشد دندان‌ها ویتامین‌ها و مواد معدنی مختلف می‌باشد. کمبود این مواد می‌تواند اثر سوء بر رشد استخوان و دندان در کودک داشته باشد‌. حتما نیاز است که در برنامه غذایی کودک تمام مواد معدنی و ویتامین‌ها نیز وجود داشته باشد. 

فیبروزیس

به بافت لثه‌ای که ضخیم باشد فیبروزیس می‌گویند. این بافت ضخیم مانع از بیرون زدگی دندان از لثه می‌شود. 

بیماری‌ها و مصرف یک سری از داروها

بعضی از بیماری‌ها نظیر ایدز، کم خونی و سرطان باعث بروز مشکلاتی در درآوردن دندان‌ها می‌شود. مصرف بعضی از داروها مانند فنی توئین با تاثیر گذاری بر روی سیستم ایمنی باعث رشد کند دندان‌ها نیز می‌شود.

 هورمون‌ها

هورمون‌هایی نظیر تیروئید و هورمون‌های غدد هیپوفیز بر رشد دندان‌ها اثر مستقیمی نیز دارد و کمبود آن‌ها تاثیر منفی بر رشد دندان‌ها نیز دارند.  

کوچکی فک

کوچک بودن فک باعث می‌شود فضا برای رشد دندان‌ها وجود نداشته باشد. در مواردی هم به دلیل وجود کیست در فک  دندان‌ها دیرتر رشد می‌کنند.

دیر دندان درآوردن نوزادان
دیر دندان درآوردن نوزادان

برخی از صدمات

آسیب رسیدن به جوانه‌های دندان به دلیل وارد شدن برخی از ضربات باعث می‌شود که رشد دندان‌ها به تعویق بیافتد.

زمان درآمدن دندان بالغ دائمی در کودکان

زمانی که دندان شیری میافتد در مدت ۶ ماه دندان بالغ دائمی در می‌آید. این مدت زمان گاهی تا ۱۲ ماه نیز به طول می‌انجامد. اگر درآمدن دندان بیشتر از ۱۲ ماه طول بکشد دندانپزشکان آن را تاخیر در رشد دندان محسوب می‌کنند. 

درمان دیر دندان درآوردن در کودکان

برای درمان دیر دندان در آوردن در کودک نیاز است که حتما به یک متخصص دندانپزشک مراجعه کنید تا با توجه به علت دیر دندان در آوردن، شیوه درمانی مناسب را معرفی نماید. 

خلاصه

یکی از مسائلی که دغدغه والدین می‌باشد زمان درآوردن دندان در کودکان است. در مواردی رشد دندان در کودکان کند می‌باشد و شاهد دیر دندان درآوردن کودکان هستیم که علت آن متفاوت می‌باشد و درمان آن نیز بستگی به علت دیر دندان درآوردن دارد و توسط دندانپزشک متخصص تشخیص داده می‌شود. مراجعه به یک دندان پزشک متخصص برای پی بردن به علت دیر دندان درآوردن بسیار حائز اهمیت است از این رو معرفی یک متخصص خوب می‌تواند کمک بزرگی به والدین بکند. دکتر حسین بهمنی یکی از بهترین متخصصان دندانپزشک در کلینیک تخصصی دندانپزشکی شمال تهران می‌باشد که والدین می‌توانند با اطمینان و خیال آسوده برای درمان دیر دندان درآودن کودکان خود به آن مراجعه نمایند. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ویزیت آنلاین رایگان