عوامل تاثیرگذار روی طبیعی بودن کامپوزیت ونیر

محتوای جدول

چگونه کامپوزیت ونیر طبیعی باشد؟

کامپوزیت ونیر چیست؟ دلایل کامپوزیت مصنوعی چیست؟ آیا به دنبال زیباتر شدن لبخند خود هستید؟ یکی از روش‌های زیبایی دندان که بدون درد انجام می‌شود کامپوزیت ونیر است. در ادامه این مطلب از سایت دکتر حسین بهمنی با ما همراه باشید تا در مورد این نوع کامپوزیت و عوامل تاثیرگذار روی طبیعی یا مصنوعی بودن آن بیشتر بدانید.

ونیر دندان چیست؟

شاید برای شما هم این سوال پیش آمده باشد که ونیر دندان چیست؟ ونیر لایه‌ای از روکش دندان است که برای ترمیم دندان و اصلاح رنگ آن استفاده می‌شود، همرنگ دندان‌ها است و برای رفع عیوب آن به کار می‌رود. یکی از بهترین روش‌ها برای ایجاد لبخند جذاب و زیبا در بیماران استفاده از این روش است. در این روش  ونیر کامپوزیت که یک ترکیب خمیر مانند است با تابش طول موج خاصی از نور سفت می‌شود و بعد از پولیش روی دندان‌ها قرار می‌گیرد. روکش ونیر در دو نوع مستقیم و غیر مستقیم وجود دارد و کاربرد زیادی از جمله درمان  تغییر رنگ دندان و لکه‌های رنگی دندان دارد. ونیر مستقیم فقط با یک جلسه با اضافه کردن کامپوزیت به دندان انجام می‌شود. هنگامی که تعداد دندان‌هایی که نیاز به اصلاح دارند کم باشد از این ونیر استفاده می‌کنند.

عوامل موثر در طبیعی یا مصنوعی بودن کامپوزیت ونیر

یکی از دلایلی که کامپوزیت ونیر به صورت مصنوعی و کچی دیده می‌شود، رنگ مات آن و ناتوانی در عبور نور است. در واقع کامپوزیتی طبیعی‌تر است که شفاف‌تر باشد و نور به راحتی از لایه آن عبور کند. از طرفی در صورت خیلی شفاف بودن کامپوزیت ونیر ممکن است رنگ دندان به خوبی پوشانده نشود. به همین دلیل مراجعه به یک دندانپزشک متبحر در این زمینه الزامی است.

دلایل بروز کامپوزیت‌ ونیر مصنوعی

 چرا بعضی از کامپوزیت‌ ونیرها مصنوعی دیده می‌شوند؟ دلایل کامپوزیت مصنوعی چیست؟ یکی از مسائلی که باعث ترس بیماران می‌شود مصنوعی به نظر رسیدن این کامپوزیت‌ها است. این مسأله چند دلیل عمده دارد.‌

  • در مرحله اول رنگ کامپوزیت است که می‌بایست بر اساس سن بیمار و رنگ پوست صورتش انتخاب شود.
  • همچنین جنسیت فرد هم روی انتخاب رنگ کامپوزیت تاثیر زیادی می‌گذارد.
  • شفافیت بالای کامپوزیت به نحوی که نور با عمق بیشتری به آن نفوذ کند باعث طبیعی شدن کامپوزیت می‌شود‌.
  • برای اینکه کامپوزیت مصنوعی نباشند باید فرم دندان‌ها و شکل آن‌ها با حزئیات کامل اجرا شود.
  • در نهایت کیفیت خود کامپوزیت و میزان پولیش آن باعث ایجاد سطحی صاف و براق و البته طبیعی می‌شود‌.
  • دقت بالای دندانپزشک و کیفیت موادی که از آن استفاده می‌شود روی کامپوزیت طبیعی یا مصنوعی بسیار تاثیرگذار است.
  • ضخامت مناسب کامپوزیت مانع از بیرون‌زدگی آن از دندان خواهد شد.
طبیعی بودن کامپوزیت ونیر
طبیعی بودن کامپوزیت ونیر

انتخاب رنگ کامپوزیت ونیر

انتخاب رنگ کامپوزیت دندان به عوامل زیادی از جمله رنگ اصلی دندان‌های زیر کامپوزیت بستگی دارد. همچنین ضخامت لایه کامپوزیتی روی دندان اثر می‌گذارد و ظاهر آن را زیباتر می‌کند‌. برای انتخاب بهترین رنگ به یک دندانپزشک با تجربه و حرفه‌ای در این زمینه نیاز است.

معایب کامپوزیت ونیر

بیمار می‌بایست حتما بعد از بهبودی بهداشت را رعایت کند‌. طول عمر کم این کامپوزیت‌ها یکی از معایب بزرگ آن‌ها محسوب می‌شود‌. براقیت و جلای این کامپوزیت‌ها نسبت به لمینت کم‌تر است.

مشکلات کامپوزیت ونیر غیر اصولی

یکی از مشکلات مهم این روش غیر اصولی عدم تطابق لایه‌های کامپوزیت با سطح دندان است. این موضوع باعث به وجود آمدن درز بین دندان و کامپوزیت می‌شود. این درز محل مناسبی برای تجمیع باکتری‌ها و خرده‌های غذا است.‌ پوسیدگی و التهاب لثه از دیگر مشکلات کامپوزیت غیر اصولی است.

نتیجه گیری

چه عواملی روی کامپوزیت ونیر طبیعی تاثیر می‌گذارند؟ همانطور که متوجه شدید افراد زیادی برای زیباتر شدن چهره و لبخند خود کامپوزیت ونیر انجام می‌دهند. اما مساله مهم در انجام کامپوزیت، طبیعی دیده شدن است.‌ برای کامپوزیت طبیعی چند راه مهم وجود دارد. یکی از آن‌ها تبحر پزشک متخصص است. دکتر حسین بهمنی به شما کمک می‌کند تا چهره‌ای زیبا و لبخندی جذاب داشته باشید. در این راستا با شماره‌های موجود در سایت تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شماره تماس